Menu
in

CEV Denizbank Şampiyonlar Ligi Final Four’da Türk Damgası

Cev Denizbank sponsorluğundaki bayan voleybol ligi, geçtiğimiz hafta kıran kırana geçen mücadelelerle son buldu. Final Four heyecanı ise ülkemizi temsil eden Fenerbahçe Grundig ve Vakıfbank arasında geçen yarı final karşılaşmasıyla daha da ilgi çekiciydi.

9 Nisan 2016 tarihinde, saat 16:00’yı gösterdiğinde karşılaşan iki rakip, İtalya’nın Montichiari kentinde maça çıktı. Cev Denizbank Şampiyonlar Ligi, iki takımın da son derece başarılı ve tecrübeli olduğu bir organizasyon. Bu sene yarı final karşılaşmasında kozlarını paylaşacak olan takımlara düdüğünü Çek hakem Martin Hudik çaldı. Böylelikle finalistleri belirleyen isim oldu.

Daha önce bu finali kazanarak kupayı müzesine iki kez götüren Vakıfbank, başarısını sürdürmeye oldukça kararlıydı. 2011 ve 2013 yıllarında kupayı kazanarak hem ülkemize başarı puanı eklenmesini hem de prestijlerini artırmayı başardı. Ekibe kıyasla 2012 yılında da Fenerbahçe, kupaya sahip olmayı başarmıştı. Dolayısıyla bu karşılaşma fazlasıyla çekişmeli geçecek ve hak eden taraf tekrar bu sevinci yaşayacaktı. Geçtiğimiz yıl 2015’te, yine bir Türk takımı olan Eczacıbaşı Vitra kupaya sahip olmayı başarmıştı.

Cev Denizbank Final Four yolunda oldukça zorlu bir mücadeleden geçen ekipler play-off gruplarında güçlü rakiplerine rağmen bir adım öne çıkmayı başardılar. Vakıfbank, yarı finalde temsilcilerimizin maçını tam anlamıyla domine etti. 3-0 kazandığı maçın ardından final oynamayı garantileyen ekip Fenerbahçe’yi üçüncülük mücadelesi için sahanın kenarına gönderdi. Böylece finalde ev sahibi İtalyan Pomi Casalmaggiore ile karşılaşmaya hak kazanan Vakıfbank, 10 Nisan 2016 tarihinde Avrupa Şampiyonluğu unvanını alabilmek için ter döktü. Fenerbahçe Grundig ise üçüncü olabilmek adına Rus ekibi Dinamo Kazan ile aynı gün karşılaştı.

Heyecanlı maçlarıyla, birbirinden kritik anlarıyla çekişmeli mücadelelere sahne olan Final Four karşılaşmaları sonuçlandığında gülen taraf İtalyan ekibi oldu. Şimdiye kadar oldukça başarılı bir oyun ortaya koyan temsilcimiz Vakıfbank, Final Four mücadelesinin final turunda karşılaştığı İtalyan takımla dengeli bir oyuna başladı. Ancak oyunun hakimiyeti sık sık el değiştirirken setlerin sonlarına doğru rakibin oyunun kontrolünü ele alması mağlubiyeti getirdi. Vakıfbank 3-0’lık mağlubiyetle Avrupa Şampiyonası’nda ikinciliğe razı oldu. Maçın sürekli takipçisi olmasına rağmen ne yazık ki istenilen ölçülerde bir oyunu rakibine karşı sergileyemeyen Vakıfbank, talihsizlikler sonucunda böyle bir mağlubiyet aldı diyebiliriz.

Aynı gün oynanan Fenerbahçe – Dinamo Kazan mücadelesinde ise, temsilcimiz Fenerbahçe Grundig üçüncülüğü kazanmayı başardı. Rakibini 3-1 yenen sarı lacivertliler, daha önce de bir kez kazandıkları kupadan bu kez üçüncü sıradaki başarılarıyla döndüler. Maç başladığı an hakimiyeti elinde tutmaya çalışan Rus ekibi bunu kısmen başardı. İlk seti geride bitiren Fenerbahçe içinse işler ikinci sette değişti. İkinci setin ardından üst üste 3 set alarak skoru 3-1’e getirmeyi başardılar. Cev Denizbank Kadınlar Şampiyonlar Ligi böylelikle Vakıfbank’ın ikinciliği ve Fenerbahçe’nin üçüncülüğü ile sona erdi.

Yorum Yazın

Exit mobile version