Menu
in

Efsane Ayakkabılar: Air Jordan XV (15) 2000

Bu hafta Air Jordan ayakkabıları incelememizde Michael Jordan’ın ikinci emekliliğinden sonra üretilen ilk Air Jordan modelini inceliyoruz.

Bu haftaki Air Jordan incelememiz hem 2000’lerin ilk modeli olması hem de Michael Jordan’ın ikinci emekliliğinden sonra üretilmesi sebebiyle ayrı bir öneme sahip.

Michael Jordan’ın basketbol kariyerinde ikinci kez emekliliğini açıklamasıyla birlikte hayranları Air Jordan’ın da yeni bir model üretmesini beklemiyordu ancak Tinker Hatfield ve diğer Air Jordan tasarımcıları Michael Jordan efsanesine yakışır, tamamen yenilikçi bir ayakkabı yaratma amacındaydı.

Bu ayakkabı Air Jordan’ın 15. modeli olacaktı ve Michael Jordan’ın kariyerinden esinlenmeliydi. Tasarımcıların aklına X-15 savaş uçağı geldi. 1960 yılında hız ve yükseklik rekoru kıran bu uçak şu an halen dünyanın en hızlı uçağı ünvanının sahibidir. İşte bu Michael Jordan’ın sahadaki müthiş hızı ve kırdığı pek çok rekoru birebir yansıtıyordu. Ayrıca Air Jordan XV daha önce hiçbir ayakkabıda kullanılmayan özelliklere sahipti.

X-15 tasarımıyla ve hızıyla Air Jordan XV‘in ilham kaynağı oldu

Hızlı bağlanan bağcıklar, Kevlar malzemeden üretilmiş gövde ve TPR dolgulu topuk gibi yepyeni özelliklerin yanı sıra Zoom Air tabanı da Air Jordan XV’in artıları arasındaydı.

Ayakkabının tasarımında dikkat çeken detaylardan birisi de öne doğru genişleyen bilek kısmıydı. Ayrıca topuktan bileğin arkasına doğru uzanan şeritte 23.6.15 rakamları yer alıyordu. 23 Michael Jordan’ın forma numarası, 6 yaşadığı şampiyonlukların sayısı, 15 ise ayakkabının modeliydi.

Ne yazık ki Air Jordan XV, ayakkabı severler arasında beklenen ilgiyi görmedi. Hatta en az satılan Air Jordan modellerinden birisi oldu. Air Jordan XV’in renk varyasyonlarını aşağıda görebilirsiniz.

Air Jordan XV Black / Varsity Red: 1999’un sonlarında üretilen bu ayakkabıyı Michael Jordan’ın giymeden emekli olması çok yazık olmuş. Gerçekten Air Jordan XV modelleri arasında en güzek renk kombinasyonuna sahip bir model.

Air Jordan XV White / Columbia Blue – Black: 2000 yılında Air Jordan XV’in yüksek bilekli modellerinden 3 farklı renk daha satışa sunuldu. Bunlardan ilki, milenyumun ilk Air Jordan modeli olan White / Columbia Blue – Black modeliydi.

Air Jordan XV  Flint Grey / White: Yine 2000 yılının başlarında, 1 Nisan’da satışa sunulan bir model. Renk seçimi tasarıma çok daha ilginç bir görünüm kazandırmış.

Air Jordan XV Obsidian / White – Metallic Silver: Michael Jordan emekli olmuş, artık basketbol sahasında değil golf sahasında boy gösteriyordu. Bundan dolayı Air Jordan tasarımlarında da farklı renk  kombinasyonları kendini göstermeye başladı.

Air Jordan XV Low White / Deep Red: Alçak bilekli modellerden biri. Air Jordan XV serisinin pek çok ayakkabısında yan panellerin tamamını oluşturan örgülü kısım bu modelin yalnızca arkasında, daha dar bir alanı kaplıyordu. Tüm alçak bilekli modeller gibi bunun da topuğunun üzerindeki ızgaraların yerini JORDAN yazısı almıştı.

Air Jordan XV Low White / Midnight Navy

Yorum Yazın

Exit mobile version