Menu
in

Evde Kondisyon Bisikleti ile Spor! Eliptik Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Evde Kondisyon Bisikleti ile Spor! Eliptik Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kondisyon bisikletleri, antrenmanlarınızı evinizde de sürdürebilmeniz için en ideal spor ekipmanları arasında yer alır. Bu ekipmanı sadece klasik bisiklet sürme için değil, birçok farklı stilde egzersiz için kullanabilirsiniz. Yaptığınız egzersizlerde, etkili şekilde kardiyo yaparken tüm vücudunuzu çalıştırabilir ve bacak kaslarınızdaki gücü artırabilirsiniz. Aynı zamanda eliptik bisiklet modelleri, kalori yakmak için ideal kullanım sunar. Kalori yakarken özellikle dizlerinizin üzerindeki basıncı azaltarak, konforlu bir antrenman süreci geçirmenize destek verir. Direnci kendinize göre ayarlamanız için de özel olarak tasarlanır. Bu bisiklet ile spor yaparken tercih edebileceğiniz spor ayakkabısı da sizi motive etmeye yardımcı olacak ve daha etkili bir antreman geçirmenizi sağlayacaktır. En sevilen spor aleti bisiklet çeşitlerini bu yazıda daha yakından tanıyabilirsiniz.

Eliptik Bisiklet Modelleri Nelerdir?

Evinizin bir köşesinde kullanabileceğiniz eliptik kondisyon bisikletleri, ideal bir kardiyo antrenmanı sunar. Ancak çoğu spor malzemesinde olduğu gibi aralarından seçim yapabileceğiniz birçok modeli mevcuttur. Eliptik türleri arasındaki en önemli farklılık, volanın farklı stilleri ve konumlarıdır. En çok tercih edilen 3 eliptik bisiklet modeli şöyledir:

  • Standart Eliptik Bisikletler: Herkesin spor salonundan aşina olduğu standart eliptik bisiklet modelleri, tutunabileceğiniz bir gidon ile üzerinde durabileceğiniz ayak pedallarına sahip olandır. Alternatiflerinin aksine bu model, hareket etmeyen bir gidon içerir. Bu da pedalları dairesel bir hareketle çevirirken, kalça kaslarınız ve vücudunuzun alt kısımlarının çalışacağı anlamına gelir.
  • Çapraz Eliptik Bisikletler: Tam bir vücut antrenmanı arıyorsanız, çapraz kullanımlı bir eliptik bisiklet düşünebilirsiniz. Bu türü diğerlerinden ayıran ve tüm vücudunuzu çalıştıran şey, çoğu eliptikte bulduğunuz alt vücut pedallarına ek olarak kollarınızı çalıştıran hareketli tutamaçlardır. Tutamaçları itip çekerken, aynı zamanda pedal çevirip alt bedeninizi çalıştırabilirsiniz. Bu sırada dirseklerinizi, sırtınızı, omuzlarınızı ve göğsünüzü de çalıştırmış olursunuz.
  • Yatay Kondisyon Bisikleti: Her eliptik bisiklet, kullanım sırasında ayakta olmanızı gerektirmez. Yatay kondisyon bisikleti, egzersiz yaparken oturmanıza izin verir. Bu cihazın diğerlerinden farkı daha uzun olan ve eklemler üzerinde daha az etkisi olan pedal çevirme hareketidir. Makinenin her iki tarafında ileri geri hareket ettirebileceğiniz bir tutamaç yer alır. Çok sayıda konforlu kademe seçeneği sunan bu ürün, hareket kabiliyeti kısıtlı olanlar ve egzersize yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir.

Ev İçin Uygun Eliptik Bisikleti Nasıl Olmalıdır?

Eviniz için uygun eliptik bisikleti seçmeden önce kullanım alanınızı değerlendirmelisiniz. Evde spor için ayırdığınız alana rahatlıkla konumlandırabileceğiniz bir model seçmeniz, hareketlerinizin kısıtlanmasını da engeller. Özellikle çapraz eliptik bisikletler son derece kompakt cihazlardır. Bu ürünlerin genişlikleri evde tüm alanlara konumlandırılmasına destek verirken, yüksekliği boyunuza göre ayarlanabilir. Bununla birlikte tüm eliptik bisiklet türlerinin kardiyo için en iyi ekipmanlardan olduğunu belirtmek gerekir. Ancak, eviniz için uygun ürünü seçmeden önce cihazın hangi kasları çalıştırdığını inceleyebilirsiniz. Bu sayede, hedeflediğiniz kas grubuna uygun bir cihazı seçebilir ve kısa sürede hedefinize ulaşabilirsiniz.

Eliptik Bisiklet Özellikleri Nelerdir?

Eliptik bisikletler, çeşitlerine göre farklı özellikler taşır. Örneğin, çapraz eliptik modellerde manyetik bir çalışma sistemi bulunur. Bu sistem, siz hareket etmeye başladığınız zaman aktif olan özel bir yapıyı içerir. Manyetik eliptik bisiklet çeşitlerinin bu yapısı, baskıyı azaltırken hareketi tamamlamanız için bacaklarınızı otomatik olarak yönlendirir. Ancak modern eliptik bisikletlerin tamamı özel ekranlara sahiptir. Bu ekranlar ilerleme durumunuzu, kalp atış hızınızı, yaktığınız kaloriyi ve egzersiz hedefinizi takip etmeniz için sizi yönlendirir. Bu sayede antrenmanlarınız sırasında kontrol tamamen sizde olur. Eliptik bisikleti seçtikten sonra iş sadece antrenman takviminizi düzenlemek ve koşu giyim kıyafetlerinizi giyip egzersize başlamak.. Antrenmanlarınızda size eşlik edecek spor malzemeleri için kaliteli ve verimliliği artıran spor malzemelerine Barcin.com üzerinden göz atabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version