Menu
in

Kayak Sporu için Başlangıçtan Uzmanlığa Ekipman ve Tavsiyeler

Doğanın içinde heyecan verici bir spor yapmak isteyen macera severler için kayak, eşsiz bir deneyim sunar. Muhteşem manzaraları keşfetmek için harika bir spor olan kayak, farklı çeşitlere ve aşamalara sahiptir. Bu yüzden kayağa başlamadan önce doğru ekipmanları ve bilgileri öğrenmek oldukça önemlidir. Böylece çok daha keyifli ve güvenli bir şekilde spor yapabilirsiniz. Kayak çeşitleri isimleri, kayak ekipmanları ve aşamaları ile ilgili bilgi sahibi olmak için yazının tamamını okuyabilirsiniz.

Kayak Çeşitleri Nelerdir?

Kayak sporu kendi içinde altı farklı disipline ayrılır. Bu disiplinlerden her biri kayak sporunun çeşidi olarak geçer. Özellikle alpin kayak nedir sorusunun yanıtı merak edilir; çünkü bu çeşit en yaygın kayak sporu türlerindendir. Genel olarak kayış stili, dayanıklılık ve hız açısından değişiklik gösteren kayak çeşitleri ve özellikleri aşağıda anlatılmıştır:

 • Alpin Kayak Stili: En popüler kayak sporu çeşidi olan alpin, belirli kayak pistlerinde veya işaretlenmiş alanlarda, iki ayak üzerinde yapılır. Kendi içinde süper G, yokuş aşağı, alp kombini, slalom ve dev slalom olmak üzere beş farklı kategoriye ayrılır. Farklı kayak seviyeleri için uygun bir disiplindir.
 • Kros Kayağı: Düz veya hafif eğimli arazilerde yapılan bu kayak türü, dayanıklılık ve güç gerektirir. Bu çeşit kayakta, özel tasarım uzun ince kayaklar kullanılır ve kayakçılar, paten tekniği ile yol alır. Serbest ve klasik kros kayağı olmak üzere iki farklı çeşidi vardır.
 • Kayakla Atlama: Rampalardan kayan kayakçıların havada uçup ardından düzgün bir şekilde iniş yaptıkları kayak çeşididir. Hem fiziksel güç hem de teknik beceri gerektiren kayakla atlama, bireysel normal tepe, bireysel büyük tepe ve büyük tepede takım etkinliği olmak üzere üç farklı kategoriye ayrılır.
 • Nordik Kayak Stili: Kros kayağı ve kayakla atlama disiplinlerinin bir araya gelmesiyle nordik kayak stili ortaya çıkar. Nordik stilde kayış için yüksek dayanıklılık gerekir ve sporcular, kros ve atlama sonuçları değerlendirildikten sonra performanslarını öğrenebilir.
 • Serbest Kayak: Rampalarda, yamaçlarda ya da özel parklarda yapılan özel akrobatik kayak hareketleri serbest kayak içinde yer alır. Bu kayak türünde sporcular, atlamalar, sıçramalar ve dönüşler ile kayak becerilerini sergiler.
 • Snowboard: Klasik kayak sporu çeşitlerinden farklı olarak iki tahta üzerinde değil, tek tahta üzerinde durarak yapılan kayaktır. Yüksek vücut dengesi gerektiren bu spor, son dönemlerde popüler hale gelmiş ve eğlenceli kayak hareketleri ile öne çıkmıştır.

Kayakta Hangi Ekipmanlar Kullanılır?

Kayak yaparken kullanılması gereken ekipmanlar, bu sporu çok daha güvenli ve keyifli bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlar. Özellikle kayak türüne uygun ekipmanı tercih etmek çok önemlidir. Örneğin; snowboard mu kayak mı yapacağınıza bağlı olarak kayak tahtanızı seçmeniz gerekir; çünkü bu iki türde kullanılan tahtalar farklıdır. Genel olarak kayak yaparken kullanılan ekipmanlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Yapacağınız kayak türüne bağlı olarak kayak, kano veya snowboard gibi ana malzemeyi temin etmeniz gerekir. Farklı boyutlarda, şekillerde ve malzemelerden üretilen kayaklar arasından kendinize uygun olanı seçmelisiniz.
 • Kayak için uygun botu tercih etmeniz çok önemlidir. Bağcıklı ya da sert bağlamalı ayakkabılar arasından kayak türüne uygun olarak seçim yapmalısınız.
 • Kayak esnasında vücut ısınızı korumak ve su geçirmezlik elde etmek için uygun kıyafetleri giymelisiniz. Termal içlik, su geçirmez eldiven, kayak pantolonu ve ceketi, bere, kar maskesi gibi ekipmanlar buna örnektir.
 • Güvenliğiniz için kayak gözlüğü, kayak batonu, kask gibi aksesuarları ve ekipmanları kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Gözlerinizi güneş ışığından ve kardan yansıyan UV ışınından korumak için gözlük takabilirsiniz. Cildiniz üzerinde oluşabilecek güneş yanıklarını önlemek için ise güneş kremi sürebilirsiniz.

Siz de Barcin.com sayesinde kayak sporu ve diğer sporlar için ihtiyacınız olan ekipmanları bulabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun ekipmanları kolayca sipariş edebilir ve spor hayatınıza başlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version