Menu
in

“Majesteleri” Roger Federer

Roger Federer gelmiş geçmiş en iyi tenis oyuncularından birisi olarak kabul edilen İsviçre Basel doğumlu sporcudur. 8 Ağustos 1981 tarihinde doğan ve an itibariyle 35 yaşında olan raket şimdiye kadar birbirinden büyük başarılara imza atmıştır. Özellikle kariyerinin ilk yıllarından bu yana dikkat çeken performansıyla tüm turnuvalara damga vuran bir hakimiyet kurmayı başarmıştır. Grand Slam üzerine kırılabilecek tüm rekorları kırarak rakiplerin egale edilmesi neredeyse imkânsız sayılabilecek bir kariyerle gözdağı vermiştir. Aynı zamanda tenis tarihinin en çok kazanan erkek sporcusu olarak anıldığını da eklemek gerekiyor.

1998 yılına kadar amatör olarak ilgilenmesine karşın hayatına profesyonel sporculuğun girmesiyle yüksek bir ivme yakalamıştır. 12 yaşına kadar sporla iç içe olup futbol ve tenis eğitimi alsa da 14 yaşından itibaren yalnızca tenise yoğunlaşmıştır. Çünkü 14 yaşında İsviçre ulusal şampiyon unvanını kazanarak İsviçre Ulusal Tenis Merkezi’nin kapılarını aralamıştır. Eğitimini burada sürdüren Federer 1998 yılında kazandığı iki turnuva sonucunda profesyonelliğini tescilledi. Bunlar Wimbledon Juniors ile Orange Bowl idi.

1998-2002 yılları arasında Wimbledon’da 31 maçlık galibiyet serisi yakalayan Pete Sampras’ı mağlup ederek dikkat çekti. Aynı zamanda 10 final maçına çıktı. Her ne kadar bu finallerin 6’sını kaybedip 4’ünü kazansa da ATP sıralaması açısından bir basamak olarak görülüyor. Bu noktadan sonra Wimbledon macerası oldukça ağır basıyordu. 2003 yılında adım attığı turnuvada tarih yazmasına oldukça az bir zaman kalmıştı. İlk yılında aralarında Grand Slam dahil 6 turnuvayı kazanmayı başarırken ne yazık ki Wimbledon’ı ikinci olarak bitirdi. Fakat bir sene sonra, yani 2004 yılında her şey değişmişti. Hiç zorlanmadan kazanarak 1.sıraya yükseldiği sıralamada rekor kıracağını düşünen pek kimse yoktu.

İsviçreli raket 2004 yılında oturduğu tenis sıralamasındaki birinciliği tam 237 hafta hiç inmeden sürdürdü. Bu tenis tarihinin en büyük rekorlarından birisi olarak görülüyor. 2008 yılına kadar kariyerinin altın çağlarını yaşayan tenisçi rekor ikramiyeler kazanmanın yanı sıra kırılması zor rekorlara da imza atmaktan geri kalmıyordu.

Roger Federer Başarıları

 • Roger Federer 237 hafta aralıksız olmak üzere 302 hafta sıralama birincisi kalarak rekor kırmıştır. Şuan güncel sıralaması ise ikinciliktir.
 • Kariyerinde 17 Grand Slam zaferi bulunan sporcu, erkek tenisçiler arasında bir ilk olmuş Kariyer Grand Slam yapan7 tenisçiden birisidir.
 • Tenis hayatı boyunca 25 Grand Slam finali oynayan tek tenisçidir. Aynı zamanda yine 35 Grand Slam yarı finali oynayan tek tenisçi olduğunu da hatırlatalım. Toplam 36 Grand Slam çeyrek finali oynayarak tam 11 kez üst üste final oynamayı da başarmıştır.
 • 23 kez bir numaralı seri başı olarak tenis tarihinde bir rekoru daha egale etmiş
 • Laureus World Sportsman of the Year ödülünü 4 yıl arka arkaya kazanmıştır.
 • Roger Federer kariyeri boyunca 4 Grand Slamdede ve 5 kere final oynayan tek tenis oyuncusudur.
 • Aynı yıl toprak, çim ve sert zeminde Grand Slam kazanan iki tenisçiden biridir.
 • 2003 ile 2011 yılları arasında 8 kez ardı ardına Grand Slam kazanmıştır.
 • Grand Slam turnuvalarında 279 galibiyet ile bu rekoru da majesteleri Roger Federer elinde bulunduruyor.
 • 13 kez üst üste olmak kaydıyla ATP tarafından Yılın En İyi Tenisçisi ödülüne layık görülmüştür. Sportmenlik ödülüne ise 11 kez sahip olmuş
 • 2006 yılında Yılın Şampiyon Tenisçisi seçilirken katıldığı turnuvanın 17’sinden 12’sini kazanmayı başarmıştı. Bu sezon 8 milyon dolarlık bir ödülle eve döndü.
 • Björn Borg ile beraber Wimbledon’ı 5 kez üst üste kazanma rekoruna ortak oldu.
 • Farklı iki Grand Slam’de ise 5 kez üst üste şampiyonluk gören ilk ve tek tenisçidir.
 • 2015’te oynadığı maç ile 1.000 galibiyetini alan üçüncü tenis oyuncusu olmuş
 • 80’in üzerinde kupa kazanmıştır.
 • Attığı sert ve karşılık verilemez servislerden ötürü lakabı Federer Express ya da Fedex olarak anılır.

Yorum Yazın

Exit mobile version