Menu
in

Şut Onun İşi: Melih Mahmutoğlu

Genç yıldız Melih Mahmutoğlu, basketbol kariyerine şutör gard olarak devam ediyor. 1.91 boyundaki İstanbul doğumlu basketbolcu, gençlik dönemlerinde büyüleyici istatistiklere imza atarak TBL 2 liginde sayı kralı ve gelecek vadeden genç oyuncu olarak tanımlanmıştı. Kısa sürede parlayarak hem büyük takımların hem de milli takımın yıllardır kanayan yarası olan “2 numara” sorununu çözebilecek yeteneğe sahip olduğu ise aşikar.

Kariyerine Anadolu Efes’in alt takımı olan Pertevniyal ile başladı. Aslında, 1997-99 arasında henüz 9 yaşındayken Genç Boğaziçi’nde altyapı eğitimini almıştı. 1999-2006 yılları arasında Anadolu Efes altyapısında bulunması, ona ikinci ligde alt takımda forma giyme şansı tanıdı. Pertevniyal dönemi ise kariyerinde büyük önem taşıyor. Şaşırtıcı üçlükleri, harika bir şutör olması ve sayı üretkenliği gibi büyük avantajlara sahip basketbolcunun, savunma yönünün çok zayıf olması da dikkatlerden kaçmıyor.

TBL2 sayı kralı olduğunda herkes tarafından Türk basketbolunun geleceği olarak anılmaya başlanan Melih Mahmutoğulları, Pertevniyal’in ardından Darüşşafaka ile birinci ligde mücadele etti. 2008-10 sezonlarında kiralık olarak oynadığı Darüşşafaka ile kontratı bittiğinde ise Anadolu Efes tarafından sözleşmesi yenilenmedi. Onunla ilgilenen ilk kulüp Galatasaray oldu. Galatasaray’la 2 yıllık sözleşmeye imza atması kariyerinde bir eşik olarak değerlendirildi. Hemen ardından Sarı Kırmızılı ekip, onu ikinci sezonunda her anlamda pişmesi açısından Antalya BŞB takımına kiraladığını duyurdu. Bu süreç tabii ki genç bir basketbolcu için hem bir avantaj hem de dezavantajdı.

Kendini geliştirme evresinde başarılı bir çıkış yakalaması 2012-13 sezonunda Erdemirspor ile kontrat imzalamasının önünü açtı. Ve 22 yaşındayken kariyerinin patlamasını burada yaptı. Tam 30 maç forma giydiği Beko Basketbol Ligi’nde 12,1 sayı ortalamasını korumayı başardı. Sarı Lacivertlilerle anlaşacağı 2013 yılında ise takımın başındaki isim Obradovic, yerli oyuncu olarak yalnızca Melih Mahmutoğulları’nı tercih etti. Fakat ikilinin arası çok da parlak değildi. Mahmutoğulları, sürekli olarak sorun ve sıkıntı yaşasa da takımın eksiklerini doldurmayı başarıp birçok yönden takımını sırtlayan isimlerdendi.

2016 yılında düzenlenmiş olan TBL All Star Üçlük Yarışması’nda son derece muntazam bir performans sergiledi. Toplam 6 basketbolcunun katıldığı bu organizasyonda finale çıkan Melih, şaşırtmadı ve turnuvanın birincisi olmayı başardı. Kaldı ki lig maçlarında bir dakikada bulduğu 3 üçlükle adından zaten söz ettiriyordu. Şut ve üçlükleriyle en etkin oyuncular arasında gösterilen basketbolcu, 2013 yılından beri formasını giydiği Fenerbahçe ile kariyerine devam ediyor.

  • TBL Şampiyonluğu 2013-14
  • Türkiye Kupası 2016
  • Euroleague Final Four dördüncülüğü 2015
  • Euroleague Final Four ikinciliği 2016

Yorum Yazın

Exit mobile version