Menu
in

Yüksek Sıcaklıklarda Günlük Sıvı Tüketimi

Yüksek Sıcaklıklarda Günlük Sıvı Tüketimi

Vücudun en önemli ihtiyaçlarından biri, sudur. Bu bilgi zaten size sürekli televizyon, gazeteler veya sosyal medya aracılığıyla verilir. Fakat bu alışkanlık kolay kazanılmaz. Hatta bazı insanlar su içmeyi sevmediğini veya unuttuğunu sık sık söyler. Durum ne olursa olsun, günlük sıvı tüketimi önemli bir unsurdur ve bu alışkanlık daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanıza yardımcı olur.

Su İçmenin Önemi

Vücuda ihtiyacı olan suyu vermenin çeşitli faydaları bulunur. Bunlardan en önemlisi, suyun hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynamasıdır. Hücrelerin yenilenmesi birçok pozitif durumu da beraberinde getirir. Herkes tarafından rahatlıkla görülebilen etkisi ise cildin daha sağlıklı ve canlı olmasıdır. “Ne kadar da genç görünüyor.” diye düşündüğünüz birinin genetik özelliklerinin yanı sıra su içme oranlarını da dikkate almak gerekir. Ayrıca su, kan hacmini artırır ve böylece vücuttaki oksijenin daha kolay taşınmasına yardımcı olur. Yeterli oksijeni alan kalp görevini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirir ve daha dinç bir bedene sahip olmanızı kolaylaştırır.

Böbrek rahatsızlarının su içmemek ya da az su içmekten kaynaklandığını mutlaka duymuşsunuzdur. Ayrıca bir böbrek rahatsızlığı geçirildiğinde doktorlar, tedavinin yanı sıra bol su içmeyi de önerebilir. Çünkü diğer tüm organlarda olduğu gibi, böbrek de işlevini kusursuz bir şekilde yerine getirmek için suya ihtiyaç duyar.

Hiç “Başım ağrıyor.” dediğinizde “Su içtin mi?” sorusuyla karşılaştınız mı? Her yaş grubu ve eğitim seviyesinden insan, bilinçli veya bilinçsizce aynı soruyu sorar. Çünkü vücut ihtiyaçlarını karşılayamadığında tepki verir ve bu genellikle en hızlı şekilde baş ağrısı olarak kendini gösterir. Bilimsel olarak bu durum kanıtlanmış olsa da herhangi bir makale okumadan, yalnızca su içme alışkanlıklarınızı değiştirerek baş ağrılarınızın ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Günlük Sıvı İhtiyacı Ne Kadardır?

İnsanlara günlük ne kadar su içmeleri gerektiğini sorduğunuzda size verecekleri cevap 2 litredir. Fakat bu, günlük sıvı tüketimi ile ilgili ortalama bir cevaptır. Mevsim, yaş, kilo ve fiziksel aktivite sıklığı aslında içmeniz gereken suyun miktarını belirlemede önemlidir.

50 kilogram olan ve fazla hareket etmeyen bir kadının günlük su ihtiyacı 1,5 litre iken yine aynı kiloda ve çok aktif olan birinin ihtiyacı 2 litreyi bulur. 70 kilo civarı olan ve spor yapan bir kadın ise günde 3 litre su içmelidir. Yine çok aktif spor yapan ve 80 kilo civarı bir erkek, 3,5 litre su ile günlük sıvı ihtiyacını karşılayabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta vücudunuzdaki su oranı ve bunun ne kadarını kaybettiğinizdir. Yaşa göre %55 ila %75 arasında değişen vücut su oranı, ihtiyacınız olan sıvı tüketimini de belirler. Tüm bunların yanı sıra eğer düzenli ve yoğun olarak spor yapıyorsanız, terleme sonucu vücudunuzdaki sıvının hızlı bir şekilde azalacağını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Aynı şekilde yaz ayları ve yüksek sıcaklıklarda da terleme ve dolayısıyla sıvı kaybı artar. Bu nedenle özellikle yüksek sıcaklıklarda vücut direncinizin düşmemesi, hayati organlarınızın zarar görmemesi ve sağlıklı bir beden için sıvı tüketiminize dikkat etmeniz gerekir.

Eğer fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz, su içmenin zayıflamak için yardımcı bir unsur olduğunu duymuşsunuzdur. Bunun nedeni, vücudun ihtiyacı olan suyu tutmak istemesi ve az su içildiği takdirde ödem oluşturmasıdır. Fakat eğer bedeniniz her gün yeterli su içtiğinizi görürse bu ödemi atacak ve yalnızca su içerek kilo kaybı yaşamanıza yardımcı olacaktır. Elbette fit bir beden için yalnızca su yeterli değil, spor yapmak da oldukça önemlidir.

Dilediğiniz her yere suyunuzu rahatça taşımanıza yardımcı olan suluklara ve antrenmanlarınızı daha rahat geçirmenizi sağlayan ekipmanlara Barcin.com’dan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version