Menu
in ,

Efsane Sporcular: Steve Prefontaine

Efsane sporcular bölümünün bu haftaki konuğu Amerika’nın en büyük orta ve uzun mesafe koşucusu olarak tabir edilen ”Steve Prefontaine

Steve 25 Ocak 1951 yılında Oregon eyaletinin batısında yer alan Coos Bay kasabasında doğmuştur. Babası marangoz annesi ise terzidir.

Çocukluğu kendi babasının yapmış olduğu evde iki kız kardeş ile birlikte geçmiştir. Küçüklüğünde futbol ve basketbol hayranıdır.

Atletizm kariyeri Marsfield High Scholl’da başlamıştır.Lise döneminde bir çok yarış kazanmış ve bir o kadar da rekora imza atmıştır. 19 yüksek okul rekoru bulunmaktadır. O dönemin efsane koçu Bill Bowermanın etkisi ile Oregon Üniversitesinde eğitim hayatına ve atletizm kariyerine devam etmiştir. Bill Bowerman Nike markasının kurcularından biri olduğunu ve Nike‘ın Oregonda doğdunu da belirtelim. Bill Bowerman’ın koçluğunu yaptığı Oregon Üniversitesi Kross Takımında yer alan Pre, stilini burada geliştirme fırsatı bulmuştur ve birçok başarıya imza atmıştır. NCAA Cross Country yarışlarında hiç geçilmemiştir. Oregon eyaletinin, başarıları ile adeta genç yaşında en popüler sporcusu olmuştur. 19 yaşında Amerikanın en çok takip edilen spor dergisi olan Sports Illustrated dergisine kapak olmuştur. Hayranları üzerinde STOP PRE  yazan tişörtler giymiş ve o dönem için moda olmuştur. 1972 yılında Amerika 5000m rekorunu kırmış ve bu yarış onu 1972 Münih Olimpiyatlarına gitme hayaline kavuşturmuştur.

1972 Münih Yaz Olimpiyatlarında 5000m erkekler koşusunda yer almıştır. İzleyenlerin büyük bir heyecan yaşadığı yarışın son 800m’sinde, birincilik bir çok kez el değiştirmiş ve Pre yarışı 4’üncü bitirmiştir. Pre , antrenörü Bill Bowerman, otoriteler, hayranları büyük hayal kırıklığı yaşamıştır.

1972 Münih olimpiyatlarından sonra Üniversite kariyerine devam etmiş fakat bu seferde Amatör Atletizm Birliği ile sorunlar yaşamıştır. Adidas’ın Amatör Atletizm Birliğindeki sporculara malzeme yardımından bir Nike sporcusu olan Pre’nin mahrum bırakılması gibi bir sorun ortaya çıkmıştır.  Bir süre bu sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmış ve kötü bir dönem geçirmiştir. Dünya üzerindeki her efsane sporcu gibi Prefontaine’de bir durgunluk dönemi yaşamıştır. Yaşanılan olaylar itibari ile de bu dönem onun durgunluk dönemidir diyebiliriz. Amatör Atletizim Birliğindeki sorunları antrenörü ve Nike markasının kurucusu Bill Bowerman ile birlikte aşmayı başarmıştır. Genç yaşına rağmen popüler bir sporcu olan Pre artık hedef olarak gözünü 1976 da Montrealde düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunlarında altın madalyaya dikmiştir.

30 Mayıs 1975 günü bir partiden dönerken trajik bir şekilde trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir. 24 yaşında hayata veda eden Pre genç yaşına rağmen  Amerika Atletizm tarihinde efsane olmuş sporculardan birisidir. Özellikle Oregon eyaletinde kurulan ‘ın sembol sporcularının başındadır. Bunda tabi ki Nike’ın kurucularından olan  Bill Bowermanın Pre’nin koçu olması da büyük faktördür.Oregon eyaletinin simge ismi haline gelmiş Pre’nin arabasıyla çarptığı  Eugene bölgesindeki kayaya yapılmış anıtı bulunmaktadır. Pre efsanesi bu sayede gelecek kuşaklara aktarılmaktadır. Ayrıca Prefontaine için iki film çekilmiştir.

İlki 1997 yılında çekilmiş olan ‘‘Prefontaine’‘dir. İkincisi 1998 yılında çekilmiş olan ”Without Limits”tir.

Atletizim ve koşu tutkunları için barcin.com daki koşu ürünlerini görmek için buraya tıklayın…

Yorum Yazın

Exit mobile version