Menu
in

Spor Yapanlar İçin L-Carnitine Zararlı Mıdır?

l-carnitine, supplement, ilaç, kas artırıcı,

L-Carnitine vücut tarafından doğal olarak üretilen ve “yağ oksidasyonu” adı verilen süreçle, yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan ikincil bir amino asittir. L-carnitine aynı zamanda çeşitli hastalıkların önünü açan “oksidadif stresi” azaltmaya yardımcı bir bileşendir. Basitçe anlatmak gerekirse, vücudumuz L-cantitine’i karaciğer ve böbreklerde üretir, kas, kalp, beyin ve spermde depolar. Vücut tarafından üretilen karnitin miktarı çoğunlukla yeterli olsa da bazı kişilerde, çeşitli nedenlere bağlı olarak carnitine üretimi yeterli olmayabilir veya üretilen carnitine dokulara gerektiği gibi taşınamayabilir. Örneğin anjin ve bazı ilaçların carnitine üretimini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bu amino asit son yıllarda sporcular arasında da oldukça kullanılan ve tercih edilen br takviye noktasına ulaştı. Birçok sporcu bu bileşeni hızlı yağ yakmak için ve kilo vermek için kullanıyor da iyi mi yapıyor? Hazırsanız L-carnitine hakkında her şeyi anlatıyoruz.

L-Carnitine Zayıflatır mı?

L-carnitine takviyeleri, her ne kadar “kilo verme ilacı” olarak pazarlansa da böyle bir etkisi olduğu konusunda yayınlanmış, geniş çaplı bir bilimsel araştırma mevcut değil. Ayrıca yapılan küçük ölçekli araştırmalar L carnitine takviyelerinin kilo kaybını hızlandırmadığı yönünde sonuçlara sahip.

Örneğin 2000 yılında “International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism”de sonuçları yayınlanan araştırmada, fazla kilosu bulunan 36 kadına 8 hafta boyunca L-carnitine takviyesi verilmiş. 2 ay sonunda bu amino asidi kullanan grupla ve “placebo” verilen kadınlar arasında kilo farkı oluşmamış.

Hatta, 2005 yılında “International Journal for Vitamin and Nutrition”da yayınlanan bir diğer araştırmaya göre L carnitine takviyesi verilen hayvanların, her gün aynı kaloriyi almalarına karşın L carnitine kullanmayan hayvanlara göre daha fazla kilo aldıkları tespit edilmiş. Ancak Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi makalesinde, L carnitine’in yağ kütlesini azaltarak kas kütlesini arttırmaya ve buna bağlı olarak kilo vermeye yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Fazla L Carnitine’in Zararları

Günde 3 gram ve 3 gramdan fazla L-carnitine tüketimi mide bulantısı, kusma, mide krampları, ishal ve vücut kokusunun artması gibi yan etkilere neden olabilir. Nadir olmakla birlikte, uzun süre doz aşımı kasların zayıflamasına ve nöbetlere yol açabilir.

Mide Bulantısı ve Kusma: Mide bulantısı ve kusma fazla en yaygın olarak görülen yan etkisidir.

İshal: Günde 5 gramdan fazla L-carnitine takviyesi kullananlar ishal olabilir. İshal hafif seyredebilir ve 2-3 gün içinde kendiliğinden geçebilir.

Kaşıntı: L-carnitine takviyesi nadir olarak kaşıntıya yol açabilir. Bu yan etki genellikle yüksek dozlarda görülmektedir.

Vücut Kokusu: L carnitine takviyesi kullanmak vücut kokunuzu değiştirebilir. Günde 3 gramdan fazla L carnitine takviyesi alanlarda vücut kokusu artabilir. Doz azaltıldığında koku kendiliğinden ortadan kalkar.

Nöbetler: L carnitine takviyeleri, geçmişinde çeşitli sağlık koşulları nedeniyle nöbet geçiren kişilerde nöbet sıklığını ve şiddetini arttırabilir.

Spor yapanlar için L Carnitine Zararlı mıdır?

Doğru kullanıldığında L-carnitine spor yapanlar için zararlı değildir. Aksine yağ ve enerji metobolizmasını hızlandırdığı için spor performansını artırıcı etki göstermektedir. Ayrıca çalışma kapasitesini artırdığı için sporcular daha ağır kaldırabilir, daha çok tekrar yapabilir. Egzersiz sırasında hidrojen iyonlarının birikimini de yavaşlattığı için yanma hissini azaltır.

Yorum Yazın

Exit mobile version