Menu
in

NBA Gururumuz Cedi Osman’a Lebron’dan Övgüler!

Sezonun başında ülkemizin bir diğer genç yeteneği Furkan Korkmaz ile beraber NBA’e draft olan Cedi Osman, yeteneğini gün geçtikçe sahaya yansıtmaya başladı. NBA’de şu ana kadar en uzun sahada kalma süresine ulaşan Cedi, Utah Jazz karşısında 22 dakika forma giyme şansı bularak maç sonunda bireysel istatistikler hanesine 10 sayı 4 ribound yazdırdı.

Draft edilmeden önce Avrupalı oyuncular listesinde uzun bir süre Clevland Cavaliers’ın ilgi odağı olan Cedi Osman, draft sonrasında kulübün verdiği kararın ne kadar doğru olduğunu da performansı ve gün geçtikçe takımla olan uyumu ile gözler önüne seriyor.

NBA’in King lakaplı Nike’ın reklam yüzlerinde en pahalı isimler arasında yer alan Lebron James ise genç yetenek hakkındaki yorumlarını her fırsatta dile getiriyor. Lebron James’in performansı her gün yükselen Cedi Osman hakkında dile getirdiği cümleler ise;

“Avrupa’da üst düzey basketbol oynayarak buraya geldi. Onu draft ettiğimizde potansiyelinin farkındaydık. Çabuk öğreniyor ve nasıl oynaması gerektiğini biliyor. Ona sahada güveniyoruz. Takımımızda yer aldığı için mutluyuz. Ligimize gelen Avrupalı oyuncular, basketbolun temel ilkelerine sahip. Ne zaman şut veya pas atmaları gerektiğini biliyorlar. Cedi de kesinlikle onlardan biri.”

 Dünyaca ünlü bir yıldızdan genç yaşta bu tarz övgüler almak gelecek günler içinde göğüs kabartıcı bir moral kaynağı olacağı kesin görünüyor. Cedi Osman ise Clevland Cavaliers’ta antrenmanlara başladığı ilk günden itibaren başta Lebron James olmak diğer takım arkadaşlarından üst düzeyde destek aldığını ve NBA ile Avrupa basketbolu arasında olan farklılıklara uyum sağlamakta yardımlarını hiçbir zaman esirgemediklerini dile getiriyor.

Hali ile bu durum sahada da kendini gösteriyor. Clevland’ın ligde Atlanta Hawks ile karşılaştığı maçtan Lebron’dan Cedi’ye gelen asist ileride NBA’in efsane ikilileri arasına gireceklerinin bir örneği olabilir mi?

Müthiş ikililerden söz açılmışken nostalji yapmadan geçmeyelim. Utah Jazz’ın müthiş ikilisi Karl Malone ve Jhon Stockton’ı “Basketbolda Siyah Ve Beyazın Müthiş Uyumu: Karl Malone – Jhon Stockton” yazısı ile hatırlayalım.

Cedi Osman’ın NBA’de bugüne kadar geride bıraktığı maçlarda sahaya yansıttığı istatistiklere kısaca göz atacak olursak “Çaylak” sezonunu geçiren oyucumuz toplamda 6 tanesi hücum 32 tanesi savunma olmak üzere 38 ribound, 4 asist, 6 top çalma, 1 blok, %52.4 şut oranı, %42.1 3 sayı oranı ile 54 sayı üretti. Toplamda 183 dakika forma giyme şansı buldu.

Milli sporcumuzun NBA’de başarı basamaklarını zamanla tecrübelenerek adım adım çıkacağından şüphemiz yok. Mirsad Türkcan, İbrahim Kutluay, Mehmet Okur, Hidayet Türkoğlu gibi NBA tarihine adını yazdıran Türk oyuncular arasında yer alacağının sinyallerini daha çaylak sezonda vermeye başladı. Cedi Osman performansını bu şekilde devam ettirirse NBA All-Star haftasında “Rookie” takımında kendine yer bulabilir.

Clevland’ta yeni bir hayata merhaba diyen Cedi, sosyal medyada instagram üzerinden yaptığı paylaşımlarla da takipçilerini habersiz bırakmıyor. Maç öncesi ve sonrası yaptığı değerlendirmeler, maç duyuru ve organizasyon paylaşımları ile her fırsatta Türkiye’deki takipçilerini bilgilendiriyor.

Yorum Yazın

Exit mobile version