in ,

Basketbolda Siyah Ve Beyazın Müthiş Uyumu: Karl Malone – John Stockton

NBA’in efsanevi oyuncuları denildiği zaman aklımıza ilk olarak Micheal Jordan, Kobe Braynt, Larry Bird, Magic Jhonson, Kareem Abdul Cabbar gibi NBA tarihine ismini altın harflerle yazdırmış oyuncular gelir.

Ancak biz size onlardan değil, basketbol parkesinin gelmiş geçmiş en uyumlu çiftinden bahsedeceğiz. Evet bildiniz; Karl ve Jhon.

Farklı pozisyonlarda, farklı özelliklere sahip olmalarına rağmen bu iki efsanenin saha içerisindeki müthiş uyumu, onları özel yapan en önemli şey.

Peki bu ikilinin macerası nasıl başladı?

stockton_and_malone

1984 yılında Utah Jazz’e draft edilen John Stockton, ertesi sene 18 yıllık bir serüvenin başlayacağından habersizdi. 1985 draftında “Mail Man” lakaplı Karl Malone’un da takıma katılmasıyla serüvenin ilk adımları atıldı.

Şampiyonluk yüzüğünü takamamış olsalar da…

Utah Jazz, John ve Karl ikilisinin muazzam uyumuna rağmen NBA şampiyonluğuna hiç ulaşamadı. 1997 ve 1998 NBA finallerine çıkmayı başaran takım, her iki seferde de Micheal Jordan’ın formasını giydiği Chicago Bulls’a üstünlük sağlayamadı.

jhon_stockton

Beraber şampiyonluğa ulaşamamış olsalar bile NBA tarihine damga vuracak istatistiklere imza atmışlardı. John’un, asist kategorisinde 15.000 sınırını geçerek açık ara kazandığı liderliğini, emekli olmasına rağmen halen sürdürmekte.

karl_malone

Bir basketbol maçında elinize top gelmediği zaman oyundan soğuma şansınız yüksektir. Ancak Karl Malone’un böyle bir şikayeti olamayacağına eminiz. Düşünsenize, çembere en yakın yerde topla buluşmanız gerekiyor ve istediğinizi, tam adrese teslim paslar ile gerçekleştiren bir oyun kurucunuz var. Daha ne olsun!

Karl Malone, John Stockton ile geçirdiği 18 yıl içerisinde NBA’de en ilginç istatistikler arasına adını yazdıran oyunculardan. NBA’in en çok serbest atış kullanan ve kullandığı serbest atışlarda isabet bulan oyuncu olmuştur. Karl Malone hakkında hiç bilinmeyenleri merak ediyorsanız Karl Malone Hakkında İlginç Bilgiler  yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz!

İkilinin birbirini tamamlayan siyah-beyaz uyumlarının özünde, sağlam temellere dayanan arkadaşlıkları yatıyor desek abartmış olmayız.  Karl Malone gazetecilere verdiği bir röportajda Jhon için, “Nasıl anlatmaya başlayacağımı bilemiyorum. O ve pasları olmasaydı, bu başarıların hiç birini yapamazdım.” demiştir. Başarılarının bir parçası olan “pasları” belirtmeden geçememiş kendisi…

jhon_and_karlmalone

2001 – 2002 sezonunda John Stockton’ın emekli olması, Karl Malone’un Los Angeles Lakers’ın yolunu tutmasıyla son sezonlarını oynadılar. Yıldızlarımızın yolları ayrılmış olsa da hafızalarımızda efsane pas ve sayılarıyla kalmaya devam edecekleri kesin.

legend players

İzleme şansı bulamamış olsanız bile sizler için bu efsane ikilinin sayılarından oluşan bir video derledik! Zevkli seyirler.

Futbol Tarihinin En Kara Günü: Gijón Rezaleti

Nike’ın İlham Verici Yeni Reklamı: Bizi Böyle Bilin