in ,

Basketbol Mühendisi: Aydan Siyavuş

1988 yılında hayatını kaybeden ancak ismi her daim Türk basketbol tarihinde anılacak Aydan Siyavuş kulüp takımlarından, Milli takımların tüm yaş gruplarında görev başına geçmiştir. Türk basketbol tarihinde halen kırılamayan rekorun sahibidir. Antrenörlük hayatı boyunca birçok başarıya ulaşmış tecrübeli antrenör lig tarihinde 7 kez şampiyonluğa ulaşmış olan tek kişidir.

Tam 50 yıl!

basketbol-muhendisi2

Aydan Siyavuş basketbol antrenörlüğüne kadar verdiği o günden bu yana tam 50 yıl basketbola hizmet vermiştir. Adeta basketbola ömrünü bahşeden Aydan Siyavuş, Efe Aydan’dan İsmet Badem’e hatta Hurşit Baytok’a birçok ünlü ismin antrenörlüğünü yaptı.

Elektrik mühendisliği olarak çıktığı eğitim hayatı yolunda son durağı basketbol olmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği okuyan ve derslerinde başarılı olan Aydan Siyavuş, üniversitede okuduğu yıllarda aynı zamanda hem alt yapılarda hem de üniversitenin yıldız takımında antrenörlük görevini üstlenir.

Hayatın dönüm noktası olacak başarı bu dönemde gelir. Üniversitenin İTÜ Yıldız Basketbol Takımı’na, Türkiye Yıldızlar Şampiyoluğu’nu kazandırır. Bu şampiyonluk onun için hayatının en önemli kararı almasında temel yapı taşı olur. Henüz 3. sınıftayken okulu bırak Siyavuş tamamen hevesi ile beraber başarının rüzgarını arkasına alarak basketbola yönelir. Eğitim aile tarafından ne kadar değerli görülse de çocukluğundan beri basketbol aşığı olan Aydan Siyavuş artık hayallerini gerçekleştirmek için bu kararı almıştır.

Basketbol ilk tecrübelerini Kadiköyspor’da aldı. 17 yaşına kadar Kadiköyspor forması ile oyuncu olarak sahaların tozunu yutan Siyavuş fiziksel dezavantajları nedeni ile antrenörlüğe geçiş yapmış ve uzun yıllarca altyapı takımlarında hizmet verdi.

En büyük hayalleri basketbolu daha iyi seviyeye taşımak olan Siyavuş profesyonel seviyede ilk tecrübesini Türkiye Deplasmanlı Basketbol 1. Ligi’nde mücadele eden Beşiktaş’ta yaşar. 1970-71 sezonunda Beşiktaş’ın başına geçen efsane ismimiz, modern basketbolu Türk basketboluna uyarlamak, ülkede basketbola bakış açısı olan “hobi” etiketini kaldırmak için oyunun kalbi Amerika’dan yenilikleri yakından takip etti. Ayda Siyavuş takımların daha üst seviyelerde oynayabilmesi için haftada 5 gün idman yapılması gerektiğini ve dönemin şartlarından dolayı gereğinin yerine getirilemediğinden yakındı. 1971-72 sezonunda yönetimle olan anlaşmazlık yüzünden Beşiktaş’la yolları ayırdı. Bu anlaşmazlığın sonunda Galatasaray genç takımı ve Kadiköyspor ile anlaştı. Kadiköyspor’u ikinci ligden birinci lige çıkarttı. Yıllar geçtikçe başarılar üstüne başarılar eklendi.

Başarının anahtarını Eczacıbaşı’nda buldu!

basketbol-muhendisi5

En güzel hikayelerin, sevinçlerin, mutlulukların, hayallerin açıkçası tüm duyguların yaşanacağı yılların atacağı bir imzanın arkasında olacağını bilmiyordu. Ancak yıllar geçtikçe ileri görüşlülüğün yanına tecrübesinide ekleyen efsane koş Aydan Siyavuş Eczacıbaşı’nda 7 şampiyonluğa ulaşmıştır.

Antrenörlükte şampiyonluğu Milli Takımlar’ın başında yaşadı!

basketbol-muhendisi4

Uluslararası Basketbol Federasyonu olan FIBA tarafından lisanlı antrenör oldu. Milli takımlar kariyerinde ilk önce Yıldız sonra Genç takım antrenörlüğünü yaptı. 1976 yılında Genç Milli Takım’ı, Balkan Gençler Şampiyonu yaptı. 1981 yılının başında A Milli Takım Antrenörlüğü başına geçti. A Milli Takım tarihinde ilk ve son olacak Balkan Şampiyonluğu’na ulaştı. Uluslararası platformda en önemli şampiyonluğa uzanan Aydan Siyavuş sayesinde ülkede her yere bayram havası hakim oldu.

Beyaz Gölge Aydan Siyavuş

Basketbolda üst düzey başarıların gelmesi ile o dönemlerde basketbolun hobi sporundan profesyonel bir spor olarak kendine yer bulmasını sağlayan The Whit Shadow (Beyaz Gölge) dizisi bir araya gelince, basketbol artık Türkiye’de yayılmaya başladı. Aydan Siyavuş’un başlattığı akım TV dünyası ile birleşince her yerlere parklar kurulmaya ve basketbol potaları yapılmaya başladı. Aydan Siyavuş’un sadece oyuncuların hayatlarına değil aynı zamanda basketbola kazandırdıkları kendisini Türkiye’nin Beyaz Gölgesi olarak anılmaya başlandı.

Beklenmedik veda!

basketbol-muhendisi-aydan-siyavus-3

Türk basketbolunun Beyaz Gölgesi, modern basketbolu ülkemize kazandırmakta büyük rol sahibi olan doğanyen Aydan Siyavüş, 1997-1998 sezonunun ikinci yarısında 66-62’lik skor sahadan galip ayrıldıkları Tuborg karşılaşmasının ardından kulübün konakladığı otelde aniden rahatsızlanır. Hastaneye kaldırılan Siyavuş, 50 yaşında kalp krizine yenik düştü ve hayata gözlerini yumdu.

Aydan Siyavuş’un vefaati sadece basketbol camiasında değil ülkede derin bir hüzne neden oldu. Ölümünün ardından yıllarca oyuncusu olarak forma terletmiş isimlerin açıklamaları göz yaşartıcıydı.

“EFE AYDAN: İnanmak çok zor. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Basketbolumuz için bir ekol olan ve benim bu noktalara gelmemde en önemli rolü oynayan Aydan Siyavuş’u kaybetmenin acısı dayanılacak gibi değil.”

“AYDIN ÖRS: Sabah gelen acı haberle içim karardı. O Türk basketbolu için bir ekoldü. Antrenörlüğü hobi olmaktan çıkartıp, profesyonel bir meslek haline getiren ilk isimdi. 6 yıl onunla çalışmam benim için büyük bir gurur ve şanstı. Onun birikiminden çok şey öğrendim. Renkli kişiliği, milli takımlarımıza kazandırdığı büyük zaferler, çalıştırdığı takımlara kazandırdığı şampiyonluklar disiplini ve arkadaşlığı ile Türk basketboluna verdiği hizmetler asla unutulmayacaktır.”

“DOĞAN HAKYEMEZ: Beni oyuncu olarak yetiştiren Aydan Siyavuş ile son olarak birlikte çalışırken onu zamansız kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Aydan Siyavuş son zamanlarda tam bir geri dönüş yapıyordu. Çok istekliydi G.Saray’ın sonradan düzelen şartları onu eskisi gibi çalışmaya yöneltmişti. Türk basketboluna birçok oyuncu ve antrenör yetiştirmiş Siyavuş’un boşluğu doldurulamaz.”

“ERMAN KUNTER: Basketbolumuza büyük katkıları olan profesyonel antrenörlüğü Türkiye’de ilk kez uygulayan ve basketbolumuzun gelişmesinde büyük payı olan çok değerli bir ağabeyimizi kaybetttik. Gerek kulüp, gerekse milli takımlarla 25 yılı aşan bir süre içinde kendisi ile defalarca birlikte oldum ve ondan çok şey öğrendim. Ailesine ve tüm basketbol camiasına başsağlığı dilerim.”

Hücum süresinin 24 saniyeye kısaltıldığı günleri göremeden veda eden Aydan Siyavuş’un basketbola kattığı değerler sadece sahalarda değil aynı zamanda Amerika’dan getirdiği basketbol konulu video kasetleri izlemeye oyuncularını eve davet etmesi, onlar beraber eğlenceli vakit geçirmesi ve baba rolünde olması bile basketbola ne kadar aşık olduğunun bir kanıtıydı. Huzur içinde yat Beyaz Gölge Siyavuş!

Ruh ve Beden Arasındaki Denge İçin Meditasyon Şarkıları

Spor Tercihine Göre 2018 Yılbaşı Hediyesi Önerileri