in

Bir Basketbol Efsanesi: Erman Kunter

Türkiye’de basketbol denilince ilk akla gelen isimlerden birisi olan Erman Kunter uzun süren Türkiye macerasını şuanda Fransa’da Le Mans takımının baş antrenörlüğünü üstlenerek sürdürüyor. Başarılarına Fransız ekiple devam etmesi ise basketbol tarihine ince dokunuşlarının devamlılığını sağlıyor. İstanbul doğumlu olup 8 Ekim 1956 tarihinde hayata merhaba diyen Erman Kunter için aslında söylenecek birçok söz, bahsedilecek birçok başarı var. Fakat yeni nesil onu kırılması zor bir sayı rekoruna imza attığı için tanıyor diyebiliriz.

Yıllardan 1988 iken formasını giydiği Fenerbahçe ile lig mücadelesinde rakibi Hilalspor’u bozguna uğratan bir performansa imza atmayı başarmıştı. Mevcut rekorun kırılmasının güç olması ise şuanda bile bu sayıya ulaşamayan takımların olmasıdır. 175-101 biten karşılaşmanın yıldızı olan Erman Kunter tam 153 sayı üreterek bir maçta en fazla sayı üreten Basketbolcu unvanını kazanmayı başarmıştır. Yalnızca bununla da sınırlı olmayan rekor ilk yarıda 81 sayıyla yine rekorun karşısına ismini yazdırmasıyla yankılanmıştır.

Tabii profesyonel basketbol hayatı Fenerbahçe ile başlamadı. 1971 yılında henüz 15 yaşındayken lisesini değiştirerek Galatasaray Lisesi’ne gittiğinde oynamaya başladığı basketbolun hayatına anlam katacağının farkında değildi. Profesyonel oyunculuk kariyeri ise üniversitede İstanbul Teknik Üniversitesi takımıyla başladı. 1975-76 sezonunda formasını giydiği takımla fazla uzun sürmeyen macerası Beşiktaş’a transferiyle sükse yapsa da 1976-77 sezonunu tamamladığında yeni durağı Yenişehir olmuştu. Yine bir senelik bir forma mücadelesiyle yolu tekrar Beşiktaş’la kesişmiş ve uzun soluklu bir macera başlamıştır. 1978-83 sezonları arasında 5 sezon formasını giydiği siyah beyazlılarla kariyerinin zirvesine doğru yükselmiştir.

Sonrasında 1983-86 arasında Eczacıbaşı, 1986-87 sezonunda tekrar Beşiktaş, 1987 ve 1989 sezonlarında ise Fenerbahçe formasını giyerek en üst noktaların tadını çıkarmaya başlamıştır. Fenerbahçe’nin ardından tekrar Beşiktaş’a dönüp iki sezon formasını giyse de son durağı Çukurova Sanayi takımı olmuş ve buradan ayrılarak profesyonel oyunculuk hayatına nokta koymuştur. A Milli Türkiye formasını 213 kez giymesi ve basketbol kariyeri boyunca 3.699 sayı üretmesiyle Türkiye’nin en başarılı basketbol oyuncuları arasında sayılmaktadır.

Antrenörlük yaşamı ise en az oyunculuğu kadar söz edilesi konumdadır. Basketbol kariyerini noktaladıktan 2 sene sonra 1994 yılında Darüşşafaka ile anlaşarak 2 sezon koçluk yaptı. Uzun süre formasını giydiği Beşiktaş ile 1996-97 sezonunda anlaşsa da ligi 13.sırada tamamlayıp takımın küme düşmesini engelleyemedi. Ancak hemen ardından Türkiye Milli Basketbol Takımı‘nın başına geçmesiyle aynı azmi tekrar yakalamayı başardı. 1999 yılında Fransa’da Türkiye’nin çeyrek final oynadığı maçta takımın başında kendisi vardır.

Çalıştırdığı takımlar arasında 2002-03 sezonunda Galatasaray, 2003 sezonuyla başlayan Fransız temsilci Cholet Basket serüveni başladı. Bir sezon Asvel Villeurbanne’i çalıştırsa da 2006 yılından itibaren 2010 yılına kadar Cholet’i yöneten isimdi. 2010 yılında ise şuan çalıştırdığı Le Mans’ı yenerek Fransa Basketbol Ligi şampiyonluğunu yaşadı. 2012-13 sezonunda Beşiktaş ile tekrar antrenör olarak anlaşmasına rağmen işlerin yolunda gitmemesi onu Fransa’ya sürükledi. Günümüzde yakın zamanda Fransa Kupası’nı kazandığı Le Mans ile harika işlere imza atan Erman Kunter, Türkiye’nin en başarılı basketbol adamlarından birisi olarak anılmaya devam etmektedir.

“Majesteleri” Roger Federer

Berlin 2016 Euroleague Final Four Öncesinde Takım Analizleri