in

İntihar Ederek Yaşamlarına Son Veren Unutulmaz Futbolcular

Geçtiğimiz aylarda, Gaziantep’in Çek oyuncusu Frantisek Rajtoral’ın intihar haberi, futbol camiasının kanayan yarası olan intihar olaylarının tekrar gündeme gelmesini sağladı. Tekrar gündeme gelmesi diyoruz çünkü bu intihar ilk değil. Çeşitli sebeplerle de olsa dünya futbolu bu zamana kadar birçok intihar vakasıyla karşılaştı. Peki, attıkları gollerle, profesyonel futbol kariyerlerindeki başarılarıyla anılan, unutulmaz futbolcular ne oldu da intihar etmişti? Her birinin birbirinden acıklı bir hikayesi var. Kimisi altından kalkamadığı borçları, kimisi aile içindeki şiddetli geçimsizlik kimisi ise basının yoğun baskısı yüzünden yaşamına son verdi… Sebep ne olursa olsun, bugün hiçbirisi artık aramızda değil. Bir dönemin fırtınalar estiren futbolcuları aramızda olmasalar da futbol dünyasına katkıları asla unutulmayacak.

 1. Frantisek Rajtoral- 2017

Frantisek-Rajtoral

Futbol tarihinin son intihar vakası, Gaziantepspor’un Çek oyuncusu Frantisek Rajtoral oldu. Antrenmana gitmediği ve telefonlara çıkmadığı için meraklanan takım yetkilileri ve arkadaşları tarafından ölü bulunan Rajtoral’ın kendini evinde astığı bildirilmişti. Yakın arkadaşının bir gazeteye verdiği röportajda Rajtoral’ın tükenmişlik sendromu yaşadığını söylemesi de başarılı topçunun intiharının ardında yatan sebebi açıklıyordu.

Gaziantepspor başkanı İbrahim Kızıl’ın olay günü açıklaması ise şöyle:

“Çok kibar, düzgün, beyefendi bir çocuktu. Takımın en sessiz, en kibar çocuğuydu. Bugünkü antrenmana da gelmemiş, evine gidip bakmışlar kapının arkadan kilitli olduğunu görmüşler. Yazık oldu çocuğa.”

 1. Sergi Lopez Segu- 2006

sergi-lopez-segu

Profesyonel futbol yaşamına Mallorca’da başlayan sol bek Sergi Lopez, sonraki dönemlerde Valencia, Monaco ve Barcelona gibi takımlarda uzun yıllar top koşturdu. Fırtınalar estirdiği yıllarda yaşadığı bir sakatlık sebebiyle futboldan erken yaşta uzaklaşmak zorunda kalan İspanyol yıldızın bir süre sonra depresyona girdi. Aynı yıllarda evliliğinde de sorunlar ortaya çıkmaya başlayan Sergi’nin sorunlarla dolu evliliğini kurtarmak için aldığı psikiyatrik yardım pek de işe yaramamış olacak ki henüz 39 yaşındayken kendini bir trenin önüne attı ve hayatına son verdi.

 1. Hughie Ferguson – 1930

hughie-ferguson

İntiharla sonuçlanan bir hayat daha: Hugh Ferguson. 1895-1930 yılları arasında yaşayan golcü, adını İskoç futboluna altın harflerle yazdırmayı başaran ender isimlerden biriydi olacak kadar başarılıydı. Efsane goller atıyor, takımını başarıdan başarıya taşıyordu. 1916-1925 yıllarında oynadığı Motherwell takımında attığı gollerle gerçek bir efsaneye dönüşen Ferguson, 1925 yılında transfer olduğu Cardiff City takımında da aynı iyi performansını sürdürmeye devam etti; taa ki 1029 yılında Dundee takımına transfer olana kadar. Dundee United takımında yakasını bırakmayan sakatlıklar ve ardından gelen performans düşüklükleriyle boğuşan İskoçyalı futbolcu bir süre sonra depresyona girdi. Tarihler 8 Ocak 1930 gününü gösterdiğinde, depresyonun da etkisiyle gazla intihar etti; geride bıraktığı eşi ve 2 çocuğuna rağmen.

Hugie Ferguson’ın ne denli muhteşem bir futbolcu olduğunu da şu hikayeyle daha net anlatabiliriz. Ferguson, futbol tarihinin radyodan yayınlanan ilk naklen maçında Galler’e belki de tarihindeki en büyük başarıyı kazandıracağı muhteşem bir gol atar. 23 Nisan 1927 Arsenal ve Cardiff City arasında oynanan maçta Hughie Ferguson’dan gelen tek golle Galler takımı kupayı evine götürmeyi başarır. İşte o maçın videosu:

 1. Abdon Porte – 1918

abdon-porte

Futbol dünyasının en iç burkan ölümlerinden biri 1918 yılında yaşandı. Futbolun yeni yeni yayılmaya başladığı yıllarda yaptığı işe büyük aşkla bağlı olduğunu kanıtlayan Uruguaylı Abdon Porte’nin hikayesi oldukça trajik. Nacional takımının formasını terleten Abdon Porte, defansta başladığı futbol kariyerine zamanla orta saha oyuncusu olarak oynamaya başladı. artan performans grafiği ile takımın vazgeçilmez oyuncusu oldu ve Nacional takımının başarılarla dolu dönemlerine adını altın harflerle yazdırdı. Ölümünden 2 yıl önce takımı kadroyu “gençleştirme” kararı aldı ve bu karar Porte’nin sonunu getirecek ilk adımdı. Formasını kaptıran ve düşük performansı sebebiyle sahada taraftarlarca ıslıklanan Porte artık eskisi gibi değildi. Bardağı taşıran son olay ise şöyle başladı. Kazanılan her maç sonrasında kulüp binasında düzenlenen partiye çağrılmayan Porte için sonun başladığı gece o gece olmuştu. Parti sonrası boşalan kulüp binasında yalnız kalan Porte, bir eline silah diğer eline aldığı 2 mektupla, bir zamanlar yıldızı olduğu Central Park Stadyumu’na son kez ayak bastı ve santrada silahı kalbine doğrultarak ateşledi.

Kulübe yazdığı mektubunda:

“Bu veda benim için zor ama yapmak zorundayım. Artık yük olduğumu hissettiğim bu kulübe veda ediyorum. ailem ve tek aşkım Nacional kulübü bundan sonra size emanet.”

Ailesine yazdığı mektupta ise şunları yazmıştı:

“Ailem sizleri çok seviyorum, en az Nacional formam kadar çok seviyorum. Biricik sevgilim seni daima sevdim ve asla unutmayacağım.”

Bu olaydan sonra Grand Parque Central Stadı’nın kale arkası tribünün ismi “Porte Tribünü” oldu.

 1. Sabri Dino – 1990

sabri-dino

10 sezon boyunca Beşiktaş kalesini koruyan ve bugün Beşiktaş kulübünün efsane futbolcuları arasında gösterilen Sabri Dino’yu yaşı yetenler hatırlar. Necmi Mutlu’dan sonra Beşiktaş’ın kalesini en uzun süre koruyan kaleci unvanını halen koruyan Dino, kariyerine birçok başarı sığdırdı. Şampiyonluklar, kupalar içinde geçen yılların ardından emekliye ayrılan Sabri Dino, tekstil işine girer. İşler de tam olarak bu noktada değişiyor. Kendi adını taşıyan gömlek markası başlarda iyi gider ancak ülkenin içinde bulunduğu kriz ortamı işlerinin bozulmasına sebep olur ödeyemediği borçları yüzünden büyük bir buhran yaşar efsanevi kaleci. Bu borçlardan kurtulamayacağını anladığında da arabasına atladı ve 14 Ocak 1990 sabahı Boğaziçi Köprüsü üzerinden atlayarak intihar etti.

Sabri Dino aynı zamanda ünlü ressam Abidin Dino’nun da yeğenidir.

 1. Justin Fashanu -1998

justin-fashanu

“Eşcinsel futbolcu” tanımlamasına sahip ilk futbolcu. Futbol, birçokları için erkek sporu olarak görülürken tüm cesaretiyle gerçeği söylediği için yargılanan, ayıplanan hatta teknik direktörü tarafından dışlanan Justin’in, oldukça çalkantılı bir hayatı vardı. Britanya’nın bonservis rakamı milyonu aşan ilk siyahi futbolcusu olsa da, harika golleriyle milli takıma bile yükselmiş olsa da o bir eşcinseldi ve futbol dünyasında buna tahammül edemeyecek hatırı sayılır bir kesim vardı.

Bir gün, “eşcinsellere yoğun bir tepki varken ve erkek sporu olarak görülen bir oyun oynarken neden gay olduğunu açıkladın” diye soranlara verdiği yanıt, aslında futbol dünyasında yalnız olmadığını gösteriyordu:

“Birilerinin bir yerlerden başlaması lazımdı”

justin-fashanu-gazete

Eşcinsel olduğunu itiraf ettiği röportajı gazeteleri süsledikten kısa bir süre sonra Nottingham Forest takımı Justin’i antrenmanlarına almadı ve bir süre sonra da başka bir takıma sattı. dizinde yaşadığı bir sakatlığın ardından eski performansından eser kalmayan Justin aynı zamanda Kanada’da açtığı bir gay barın da sahibiydi. İşler iyi gidiyordu ve futbolu bırakmış artık Los Angeles’ta bir futbol takımının antrenörlüğünü yapmaya başlamıştı. Hayatını bitirecek olay da o dönemde patlak verdi. 17 yaşında, Kolombiyalı bir çocuk polise giderek Justin’in kendisine tecavüz ettiğini söyledi. Sorguya alınan Justin tutuklanmadı bile hatta bu olayın sadece bir iftira olduğu ortaya çıktı ancak artık ailesinin bile inanmadığı bir adam haline gelen Justin için bu olanlar bardağı taşıran son damlaydı. Bu olaydan tam 1 ay sonra Justin Londra’da ölü bulundu.

Yaşamına intiharla son veren ve bir zamanlar yeşil sahada fırtınalar estiren unutulmaz futbolcuların bazılarının isimleriyse şöyle:

 • Galler Milli Takım teknik direktörü – Gary Speed
 • Litvanyalı orta saha oyuncusu – Albert Tarulis
 • FC Basel, FC Zürich ve FC Barcelona takımlarının kurucusu – Joan Gamper
 • Club Brugge oyuncusu – Brian Hill
 • Port Vale takımından gönderilince bunalıma girdi, intihar etti – Tommy McLaren
 • Futbolu bıraktıktan sonra lösemi ve mide kanseriyle boğuşan, Macaristan’ın efsane forveti yattığı hastanenin 4. Katından atladı. – Sandor Kocsis
 • Arka arkaya geçirdiği sakatlıklardan sonra uyuşturucuya geri döndü, aşırı dozda eroinden küvette ölü bulundu – Vaessen
 • Ayakları kırılınca kariyerinin bittiğine inandı ve ilaç alarak intihar etti – Dave Clement
 • Futbolu bıraktıktan sonra mali sıkıntıya düştü ve kalbinden tek kurşunla intihar etti – Di Bartolomei
 • Oğlunun ölümünden sonra depresyona girdi – Ramiro Castillo
 • Fenerbahçe forması da giyen ünlü kaleci Hannover’de oynadığı sırada bir trenin önüne atladı – Robert Enke

Sıkı Bir Vücuda Sahip Olmak İçin Günlük 7 Egzersiz

Okula Dönüş: Yılın En Popüler Ayakkabı ve Çantaları!