Menu
in

Sporcular İçin Evde Sağlıklı Yemek Pişirmek

Sporcular İçin Evde Sağlıklı Yemek Pişirmek

Sağlıklı, fit ve enerjik bir bedene sahip olmak isteyen herkesin yolu mutlaka spordan geçiyor. Spor yaparken uygulanan diyetlerde genellikle yağlı, şekerli ve işlenmiş gıdalar beslenme düzeni dışında tutulmaya çalışıyor. Fakat diğer yandan, sporun etkisini arttırmak ve daha sağlıklı olmak için ne yemediğiniz kadar ne yediğiniz de büyük önem taşıyor. Besin çeşitliliği ve kalori değerleri iyi ayarlanmış, enerji veren ve metabolizmanızı hızlandıran bir diyet, yaptığınız sporun etkisini yükselterek çok daha zinde olmanıza yardımcı oluyor. Özellikle evde yapılan, taze ve doğal malzemelerle pişirilen, katkı maddesi kullanılmayan ve bekletmeden tüketilen yemekler daha enerjik ve daha mutlu hissetmenizi sağlıyor. Üstelik birkaç küçük noktaya dikkat ederek ve elbette biraz da hayal gücünüzü yardıma çağırarak sağlıklı yemek pişirmek konusunda siz de bir uzman olabilirsiniz.

Taze, Doğal ve Mevsiminde Beslenin

Sağlıksız malzemelerle sağlıklı beslenmek elbette ki mümkün değil. Dolayısıyla sağlıklı yemek yapmak, önce sağlıklı malzemeleri bir araya getirmekle başlıyor. Her ne kadar konserveler ve dondurulmuş yiyecekler sayesinde artık her şeye her mevsim ulaşmak mümkün olsa da, bedensel takviminizin düzenli çalışması için mevsiminde beslenmek gerekiyor. Bağırsaklar, beyin ile doğrudan etkileşim içinde olduğu için, sindirim sisteminden geçen yiyecekler bedeninize hangi mevsimde olduğunun sinyalini veriyor ve beyin buna göre hareket ediyor. Diğer yandan, taze ve mümkün olduğunca doğal yetiştirilmiş sebzelerle beslenmek için zaten mevsim meyvelerini ve sebzelerini tercih etmek gerekiyor.

Bitkisel Protein Tüketmeye Özen Gösterin

Vücudunuzdaki kas kütlesinin artmasına ve yağ dokusunun azalmasına yardımcı olmak için yüksek proteinli diyetler tavsiye ediliyor. Uzun yıllar protein kaynağı olarak gösterilen kırmızı et, kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı için günümüzde bakliyatlara, kuru yemişlere ve bitkisel protein kaynaklarına sporcu beslenmesinde daha fazla yer veriliyor.

Yeşil mercimek, nohut, fasulye gibi bakliyatlar; badem, kaju gibi kuru yemişler ile soya ve bezelye proteinleri bitkisel kaynaklı, kaliteli, sağlıklı ve temiz proteinlerin başında geliyor.

Yağ ve Karbonhidrat Dengesini Koruyun

Hem karbonhidratlar hem de yağlar, özellikle spor yaparken tüketilmesi gereken besinlerin başında geliyor. Çünkü yağ ve karbonhidrat içeren yemekler yüksek kalorili olduğu için spor esnasında ihtiyacınız olan enerjiyi karşılıyor. Spor yaptığınız günler karbonhidrat yönünden zengin yemekler pişirebilirsiniz. Karbonhidrat kaynağını da daha az işlenmiş ve daha doğal ürünlerden seçerseniz çok daha sağlıklı bir yemek yapmış olursunuz.

Örneğin, beyaz yerine kepekli pirinç ya da bulgur tercih edebilir, makarna seçiminizi tam buğdaylı ürünlerden yana kullanabilirsiniz.

Sağlıklı Yemek Pişirmek İçin İpuçları

  • Spor yaparken harcanan enerji ve alınan kalori dengesinin iyi kurulması gerekiyor. Eğer haftada 3 kez ve üzerinde enerji yoğun spor yapıyorsanız, yağ alımını da dengelemelisiniz. Ancak yağ, ısındığında tepkimeye girdiği için, yemeklerinizi mümkün mertebe yağsız pişirebilir ve yağını üzerine sonradan ekleyebilirsiniz.
  • Bağırsaklarınızın düzenli çalışması ve sindiriminizin kolaylaşması için, yeşil ve çiğ sebzeler de mutlaka tüketmelisiniz. Salatalarınıza ve kahvaltılarınıza chia ve keten tohumu gibi protein ve yağ bakımından zengin tohumlar ekleyerek alacağınız besin değerlerini yükseltebilirsiniz.
  • Sağlıklı yemek için tüm kızartma tariflerini uyarlayabilir ve fırında pişirebilirsiniz. Baharatlar ile lezzetlendirdiğiniz tüm yiyecekleri, önceden ısıtılmış fırında pişirebilirsiniz. Eğer tepsiyi de ısıtırsanız, tabanı için yağ kullanmanıza gerek kalmadan pişirme yapabilirsiniz.
  • Sebze yemeklerinizi bakliyat salataları ile zenginleştirebilirsiniz. Bu hem daha uzun süre tok kalmanızı sağlar hem de günlük protein ihtiyacınızı karşılar.
  • Yemeklerinizi pişirirken değil, piştikten sonra tuz eklemelisiniz. Tuzdaki sodyum vücudunuz için faydalıdır ancak ısıya maruz kaldığında, etkisinin çoğunu kaybeder.

Daha sağlıklı bir hayat için spor yapmak, en az beslenme düzeni kadar önem taşıyor. Siz de günlük rutininize mutlaka sporu ekleyerek daha zinde olabilirsiniz. Farklı spor dalları için ihtiyacınız olan her şeyi Barcin.com‘da bulabilir ve keyifle spor yapabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Exit mobile version