Menu
in

Dosya: Spora Sıfırdan Başlama Tavsiyeleri

Dosya Spora Sıfırdan Başlama Tavsiyeleri

Spor, sağlıklı ve keyifli bir yaşam sürmek isteyen her insanın uğraması gereken bir durak olarak kabul edilir. Elbette her insanın kondisyonu, sağlık durumu, genetik özellikleri, spor geçmişi ve spora olan ilgisi bir diğerinden farklı olabilir. o. Üstelik spor yapmak, vücut sağlığının yanı sıra ruh sağlığını da son derece olumlu etkileyen bir aktivitedir. Siz de bugünden itibaren hayatınıza spor aktivitelerini katmaya karar verdiyseniz, sağlığınız ve geleceğiniz için harika bir hedef yakaladınız demektir. Ancak spora sıfırdan başlamak, özellikle öncesinde herhangi bir spor ya da hareket geçmişi olmayan insanlar için, ilk etapta son derece zorlayıcı olabilir. Peki, spora başlamadan önce hangi tavsiyeleri göz önünde bulundurmalısınız? İşte, spora sıfırdan başlamak isteyenlerin hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırabilecek 7 ipucu… 

1. Kendiniz İçin İdeal Antrenman Programını Belirleyin

Spora sıfırdan başlamak istiyorsanız, öncelikle önünüzdeki spor branşı alternatiflerini değerlendirerek sizin için en uygun olanı belirleyebilirsiniz. İlginizi çekmeyen ya da keyif almadan sürdürmeye çalışacağınız bir spor dalını tercih etmek, yüksek olasılıkla kalıcı bir karara dönüşmeyecektir. Sağlık durumunuzun ve ilgi alanlarınızın sizi yönelttiği spor dallarını deneyebilir, farklı denemeler sonucunda sizin için en doğru kararı belirleyebilirsiniz. 

2. Isınma Egzersizlerini Atlamayın

Hangi spor dalını tercih ederseniz edin, kaslarınızın verdiğiniz karara uyum sağlamak için zamana ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Özellikle fitness, kardiyo, pilates, yüzme ve ağırlık antrenmanları öncesinde mutlaka ısınma egzersizleri yapmalı, böylelikle kaslarınızın antrenman programına hazırlanmasını sağlamalısınız.

Antrenmanınızı bir an önce bitirmek için ısınma egzersizlerini zaman kaybı olarak görmek uzun vadede ciddi sakatlıklar yaşamanıza neden olabilir. 

3. Hareketleri Doğru Yaptığınızdan Emin Olun

Pilates, kardiyo, yoga ve dövüş sporlarında yapılan egzersizlerin büyük çoğunluğunda duruşunuz ve hareketleri uygulama şekliniz, spor rutininizden alacağınız verimi doğrudan etkiler. Örneğin plank hareketi, doğru hizalanma sağlandığında vücudun birçok farklı kas grubunu çalıştıran bir seçenektir.

Fakat bu hareket esnasında doğru hizalanma yapamazsanız, boynunuza ya da sırtınıza aşırı yük binmesine neden olabilirsiniz. Eğer bir spor antrenörü ile birlikte çalışıyorsanız, yaptığınız egzersizler için ideal duruş ve pozisyonları antrenörünüzden öğrenebilirsiniz. Ancak tek başınıza çalışıyorsanız, bir ayna karşısında spor yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Böylelikle seçtiğiniz hareketleri doğru şekilde yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

4. Nefes Alıp Vermeyi Unutmayın

Tıpkı duruş ve hizalanma gibi, nefes alışverişiniz de spordan alacağınız verim açısından büyük önem taşır. Sizi zorlayan egzersizleri yaparken fark etmeden nefesinizi tutabilir ya da yanlış bir ritimde soluk alıp verebilirsiniz. Nefesinizi kontrol etmekte güçlük çektiğiniz takdirde, antrenman esnasında çok daha hızlı yorulabilir ya da baş dönmesi hissedebilirsiniz. 

5. Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Spora sıfırdan başlamak harika bir karardır. Ancak sağlıklı ve düzenli bir yaşam rutini oluşturmak istiyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızı da gözden geçirmenizde fayda var. Aşırı ya da çok az kalorili beslenme rutinleri sürdürmek, spordan alacağınız verimi de düşürür ve sağlığınızı riske atar.

Antrenman yoğunluğunuza ve sıklığınıza göre, mikro ve makro besinlerin dengeli şekilde dağıldığı öğünlerinizi doğru saat aralıklarına yerleştirmelisiniz. Böylelikle sporun yaratacağı kas yıkımının önüne geçebilir, aşırı yorgunluk hissini önleyebilirsiniz. 

6. Sporu Hayatınızın Bir Parçası Olarak Değerlendirin

Kilo vermek ya da forma girmek gibi kısa süreli hedefleri gerçekleştirmek adına spor yapıyorsanız, her antrenman gözünüze daha yorucu ve sıkıcı görünebilir. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz bir parçasını oluşturan sporu, günlük rutininizin keyifli bir bölümü olarak değerlendirmelisiniz.

Tam da bu sebeple, sizin için sürdürülebilir olmayan spor branşlarından ve antrenman programlarından kaçınmalısınız. Bir anda vücudunuza çok yüklenmek ya da sizin için ağır gelebilecek spor branşlarını tercih etmek, spora sıfırdan başlama kararınızdan hızla caymanıza neden olabilir. 

7. Gerekli Ekipman ve Aksesuarları Araştırın

Spor rutininizi daha keyifli ve verimli hale getirmenin temel yöntemlerinden biri, seçtiğiniz branşa en uygun ekipman ve aksesuarlardan yardım almaktır. Bu sayede sakatlık yaşama olasılığınızı en aza indirebilir, doğru aksesuarlarla çalışarak seçtiğiniz spor branşında gitgide uzmanlaşabilirsiniz. Barcin.com‘da aradığınız spor aksesuarlarını ve ekipmanlarını rahatlıkla bulabilir, spor antrenmanlarınıza en kısa sürede başlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version