Menu
in

Haile Gebrselassie Emekli Oluyor

Maratonla ilgilenen herkesin bildiği bir isimdir Haile Gebrselassie. Şimdiye kadar izleyebildiğim tek maraton olan 2010 New York City Maratonu’nda, o da yarışıyor diye o yarışı daha önemli kılmıştı ancak şansa o yarışın 25.km’sinde yarıştan çekildiğinde şaşırmış ve üzülmüştüm. Yarış sonrası verdiği basın açıklamasında atletizm yarışlarından emekli olmaya karar verdiğini söylediğinde, odadaki herkes duyduklarına inanamayıp sessizliğe bürünmüştü.

“Bu yarışı kazanmak için çok zor bir antrenman dönemi geçirdim. İşe yaramadı… Bundan sonra, menejerimle veya herhangi biriyle içine gireceğim bir tartışma yok, bu hesaplaşma kendimle. Bu yüzden burada dursam iyi olacak.” şeklinde açıklama yaptı.

Fakat sadece bir hafta sonrasında, New York’taki kararının fevri olduğuna karar verdi. Yönetim ajansı aracılığıyla kısa emekliliğinin sona erdiğini söyledi.

“Yarışın ardından yorgundum, acı içindeydim ve zorlu çalışmalarımın beni ummadığım bir sonuca götürmesinden dolayı hayal kırıklığı içindeydim. Özetle çok duygusal bir durumdaydım.”

Muhtemelen tüm zamanların en iyi mesafe koşucusu olan, 20’den fazla dünya rekoru, 2 Olimpik altın madalya ve 5 dünya çapında başarı ünvanı sahibi olan Gebrselassie, o zamandan bugüne daha aralıklı olsa da yarışmaya devam etti. 2013’te 40’ına bastığında +40 master’larda 10k dünya rekorunu (28:00), 10 mil (47:00) ve yarı maraton dünya rekorunu kırdı (1:01:09).

Ancak Pazar günü resmi doğum tarihine göre 42. yaşını kutlayan Gebrselassie, kendi iyiliği için yarış ayakkabılarını duvara asmaya emekliliğe ayrılmaya ve karar verdi. Morrisons Great Manchester koşusunun ardından basına verdiği demeçte, sonuncu en üst seviye yol yarışını koştuğunu belirtti. Birkaç saat sonrasında emekliliğini açıkladığını teyid etti.

“Müsabaka koşularından emekliye ayrılıyorum, koşudan değil.” diyen şampiyon, 30:05’lik süresi ile 16.sırada bitirmişti. “Koşmamı sona erdiremem, bu benim hayatım ve hala bugün burada olduğu gibi eğlenmeye, keyif almaya devam ediyorum.”

Gebrselassie artık Etiyopya’daki kendi işlerine odaklanacak. 1000’in üzerinde kişiye istihdam sağlayan atlet, emlak işleri yapıyor, 4 otel işletiyor, kahve yetiştiriciliği yapıyor ve Hyundai firmasının Etiyopya distribütörlüğünü yürütüyor.

“Benim için desteklerini esirgemeyen ana sponsorum adidas’a, rakiplerime, arkadaşlarıma ve takipçilerime teşekkür etmek istiyorum. Atletizmde elit seviyede 23 inanılmaz yılım oldu! Dünya’nın her yerinde koşuyu desteklemek ve bir koşu elçisi olarak görev almaya devam etmek için sabırsızlanıyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorum Yazın

Exit mobile version