Menu
in

Kilo Almak için Yapılabilecek 5 Öneri

Kilo Almak için Yapılabilecek 5 Öneri

Vücut kütlesinin ideal aralıkta tutulması sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir. Pek çok birey, fazla kiloları nedeniyle zayıflama diyetleri uygulasa da kilo vermek kadar kilo almak isteyen kişi sayısı da oldukça fazladır. Zayıflığın en sık neden olduğu sağlık sorunları arasında bağışık sisteminin zayıflığı, vitamin ve mineral eksiklikleri ve hormonal sorunlar yer alır. Tüm bu sorunların önüne geçerek sağlıklı bir yaşam sürebilmek için zayıflık sorunu yaşayan bireyler, olması gereken kilolarına ulaşmalıdır. İşte, sağlıklı bir şekilde kilo almak için dikkat edilmesi gereken 5 püf noktası…

1. Yeterli ve Dengeli Beslenin

Kilo alabilmek için öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken konu, yeterli ve dengeli beslenmedir. Kilo artışının sağlanabilmesi için, besinlerle birlikte vücuda alınan enerjinin vücutta harcanan enerjiden bir miktar daha fazla olması gerekir.

Bunun için rutin beslenme düzeninizdeki enerji içeriğini arttırmalısınız. Günlük beslenme düzeyinde kalori miktarı arttırılırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta da bu artışın besin ögelerine dağılımının dengeli olmasıdır. Bunun için et, yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyveler, süt ve ürünleri ile tahıllar grubundan ürünleri yeterli ve dengeli miktarda içeren bir beslenme planı benimsenmelidir. Aksi takdirde yağ ve basit şeker içeriği yüksek olan besinlerle kalori alımının arttırılmaya çalışılması sonucunda, alınan kilo tamamen yağ kütlesinden oluşabilir, bu da bölgesel yağlanma ve istenmeyen vücut formuna neden olabilir.

2. İştahsızlığa Karşı Önlemler Alın

Zayıflık ve kilo alamama sorunu yaşayan bireylerin önemli bir kısmında iştahsızlık sorunu görülür. Çoğu zayıf birey, az miktarda besinle doyabilir veya yemek yeme isteği hissetmeyebilir. İştahsızlık problemi bulunan kişiler, küçük hacimde yüksek enerji içeriği barındıran, aynı zamanda sağlıklı olan besinlere yönelmelidir. Ara öğünlerde meyve ve fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişlerin tüketilmesi diyetin karbonhidrat, protein ve yağ içeriğini yükseltir.

Kuru meyveler, meyvenin su oranının önemli ölçüde düştüğü ve bu nedenle hacmi küçük enerjisi yüksek olan besinlerdir. İştahsızlık problemi yaşayan kişilerin kuru meyve tüketimini arttırması da önerilebilir. Günlük olarak programlı şekilde 3 ana öğüne ek olarak 3 ara öğün yapılması da iştahsızlıkla mücadele ve enerji alımının arttırılması konusunda etkilidir.

3. Erken Kalkın ve Düzenli Öğünler Yapın

Sabah erken saatte kalkmak ve kahvaltı alışkanlığı edinmek hem zindeliğin arttırılması hem de kilo alımının desteklenmesi açısından faydalıdır. Güne geç başlayan bireylerde iştahsızlık sorunu çok daha sık şekilde görülür. Aynı zamanda sabah erken kalkarak günün aydınlık saatlerinde uyanık olmak sağlık açısından da oldukça önemlidir.

Bu nedenle kilo almak ve sağlığını korumak isteyen tüm bireyler sabah en geç 8:30’da uyanmış olmalı, sağlıklı besinlerle oluşturulmuş bir kahvaltı yapmalıdır. Kahvaltıda yumurta, peynir, süt, kuru yemişler, taze sebzeler ve tam tahıllı ekmek tüketilebilir. Kilo almak için bunlara ek olarak bal, reçel, tereyağı gibi besinler de ölçülü olmak kaydıyla tercih edilebilir.

4. Protein Alımınızı Arttırın

Kilo artışı hedeflenirken günlük protein gereksiniminin tam olarak karşılanması çok önemli olan bir diğer husustur. Sağlıklı ve yetişkin bir birey, günlük olarak vücut kütlesinin her bir kilogramı başına yaklaşık 1 gram proteine ihtiyaç duyar. Hayvansal besinlerin tüketim miktarına ve bireyin fiziksel aktivite düzeyine göre bu miktar değişebilir.

Kilo alma sırasında protein gereksiniminin tam olarak karşılanmaması durumunda, alınan kilo çoğunlukla yağ kütlesinden olabilir, bu durum da bölgesel yağlanmaya ve vücut formunun hoş olmayan bir şekle dönüşmesine neden olabilir. Kas yapımının arttırılması ve vücut formunun güzelleştirilmesi için protein alımı da diğer besin grupları ile orantılı olarak arttırılmalı, ayrıca düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

5. Sporu Yaşamınızın Bir Parçası Haline Getirin

Tıpkı kilo vermek isteyen bireylere önerildiği gibi, kilo almak isteyen kişilerde de sporun alışkanlık haline getirilmesi çok önemlidir. Düzenli egzersiz vücudun sıkılaşması, bölgesel yağlanmanın önlenmesi ve hoş bir vücut görünümünün elde edilmesi için gereklidir. Bunların yanı sıra sağlıklı bir yaşam için de spor olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bu nedenle kilo alımının desteklenmesi ve sağlıklı bir kilo artışının gerçekleşmesi için kişiler, düzenli bir egzersiz planı belirlemeli ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmelidir. 

Siz de aşırı zayıflık sorunundan yakınıyor ve kilo almak için ne yapmanız gerektiğini araştırıyorsanız, yukarıdaki önerileri de dikkate alarak sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Bunun yanı sıra rutin bir sağlık taramasından geçerek yaşadığınız zayıflık sorununun altında yatan herhangi bir problem olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile birlikte siz de ideal kilonuza ulaşarak bu kiloyu koruyabilir, daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. Egzersizleriniz için ihtiyacınız olan tüm giyim ürünlerini ve spor ekipmanlarını Barcin.com üzerinden güvenle satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version