Menu
in

Glikoz Nedir? Beslenmede Glikoz Nasıl Kontrollü Tüketilir?

Glikoz Nedir_ Beslenmede Glikoz Nasıl Kontrollü Tüketilir

Glikoz, hem sporcuların hem de sağlıklı bir beslenme programı takip etmek isteyen herkesin mutlaka özen göstermesi gereken yiyecekler arasında yer alır. Tüketilen gıdalardaki şeker oranını ifade eden glikoz, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılaması bakımından son derece önemlidir. Bu sebeple de glikoz, insan metabolizmasının temel ihtiyaçları arasındadır. Ne var ki glikoz fazlalığı, hem kilo alımını hızlandırarak formunuza zarar verir hem de çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşmanıza yol açabilir. Bu sebeple de glikozu kontrollü bir şekilde tüketmenizde yarar bulunur.

Glikoz Nedir? Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Temel karbonhidrat türlerinden biri olan glikoz, vücudun enerji üretiminde en çok kullandığı unsurlardan biridir. Karbonhidrat olması sebebiyle ağırlıklı olarak hamur işlerinde, ekmek türlerinde ve pilav, bulgur gibi gıdalarda bulunan glikoz, aynı zamanda çeşitli meyvelerde ve süt ürünlerinde de karşımıza çıkar.

En çok glikoz meyve türlerinin başında karpuz ve üzüm gelir. Ayrıca pancar, patates ve havuç gibi sebze ve meyve türlerinde de orta ya da yüksek seviyede glikoz bulunur. Kilonuzu kontrol altında tutmanız, vücudunuzu çeşitli rahatsızlıklardan korumanız ve daha zinde bir yaşam sürmeniz için tükettiğiniz yiyeceklerin glikoz içeriklerine mutlaka göz atmanız önerilir.   

Hayat Kurtaran Rehber: Glisemik İndeks

Yiyeceklerin ne kadar glikoz içerdiğini ifade eden sayısal verilere glisemik indeks adı verilir. Glisemik indeks seviyesi 55’in altında tespit edilen yiyecekler, düşük glikozlu olarak değerlendirilir ve bu gıda türlerini güvenle tüketebilirsiniz. Glisemik indeksi 55 ila 70 arasında olan yiyecekler ise orta seviyede glikoz içerir ve bu gıdaların tüketimini kısıtlamanızda yarar bulunur. 70 ve üzerindeki glisemik indeks seviyesi ise yüksek olarak değerlendirilir ve bu içeriğe sahip olan yiyecekler risk grubunda kabul edilir. Eğer diyet yapıyorsanız, vücudunuzdaki yağ kütlesini artıracak gıdalardan kaçınıyorsanız ya da diyabet rahatsızlığınız varsa glisemik indeksi yüksek gıdalardan uzak durarak kilonuzu ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Glikoz Tüketimi Nasıl Düzenlenir?

Glikoz, her insanın belli oranda tüketmesi gereken besin değerlerinden biridir. Bu sebeple de glikoz tüketimini tamamen kesmek, sağlığınız açısından zararlı olabilir. Günlük olarak tüketebileceğiniz glikoz oranını belirlemek için ilk olarak hedefinizi net şekilde ortaya koymanız gerekir. Eğer amacınız kilo vermekse, gün içinde tükettiğiniz kalorinin yaktığınız kaloriden düşük olması gerekir ve bu gibi durumlarda glikoz içerikli yiyecekleri minimum seviyede tutmanızda yarar bulunur. Bunun en doğru yöntemi de glikoz içeren doğal yiyeceklere yönelmek, hamur işlerinden uzak durmak ve porsiyonlarınızı mümkün olduğunca küçük tutmaktır.

Glikoz Tüketim Saatleri Ne Olmalıdır?

Glikoz içerikli yiyecekleri gün içinde hangi saatte tükettiğiniz de önemlidir. Glikoz, enerji üretmeye yardımcı olan ve kolaylıkla yağa dönüşen bir karbonhidrat türü olması sebebiyle ağırlıklı olarak sabah ve öğle saatlerinde tüketilmesi önerilir. Gece geç saatlerde tüketilen glisemik indeksi yüksek gıdalar, hızlı bir şekilde kilo almanıza sebep olabilir.

Düzenli olarak sporla ilgileniyorsanız, glisemik indeksi yüksek yiyecek ve içecekleri spor seansınızdan yaklaşık yarım saat önce tüketebilir ve böylece daha yüksek bir enerjiyle spor yapma şansına kavuşabilirsiniz. Glikoz, aynı zamanda zihinsel faaliyetlerin hızlanmasına da yardımcı olur. Bu sebeple glikoz içerikli yiyecekleri önemli sınavlardan ve iş toplantılarından önce tüketebilirsiniz.

Eğer siz de sağlıklı, dinamik ve enerjik bir yaşama kavuşmak istiyorsanız hemen barcin.com‘u ziyaret edebilir, birbirinden seçkin spor kıyafet ve ekipmanlarıyla yeni bir yaşam tarzına “Merhaba” diyebilirsiniz.  

Yorum Yazın

Exit mobile version