in

Fit Vücut İçin 4 Etkili Fitness Tavsiyesi

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmayı hayal etmekten vazgeçip harekete geçmeye ne dersiniz? Birçok insan, abur cubur yemeye ve günün önemli bir kısmını televizyon karşısında geçirmeye devam edip fit vücut sahibi olmayı umuyor.  Ne yazık ki bu mümkün değil. Beş günde istediğiniz vücut ölçülerine kavuşmanızı sağlayan bir meyve ya da günde birkaç dakika egzersizle harika kaslara sahip olmanıza imkân verecek bir hareket bulunmuyor. Form kazanmak ve formda kalmaya devam etmek zaman ve çaba gerektiriyor. Ancak bu sürecin sonunda elde edeceklerinize fazlasıyla değiyor. Sağlıklı ve şekle girmiş fit bir vücut size harika hissettiriyor, yaşamınızı birçok açıdan olumlu şekilde etkiliyor. Harika hissetmek ve daha iyi bir vücuda sahip olmak için bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız bu 4 ipucu tam size göre!

1. Başarıya Hazır Olun

Sağlıklı yaşama giden en kısa yol, hafta sonlarınızı akıllıca değerlendirmekten geçiyor. Cumartesi ve pazar günlerini, haftayı hangi egzersizlerle geçireceğinizi ve ne yiyeceğinizi planlayarak tamamlamak tüm hafta için zaman kazanmanızı sağlıyor. Alışverişinizi de kolaylaştıracak olan bu planlama, düzenli ve sağlıklı beslenmeye motive olmanıza da yardımcı oluyor.

2. Her Gün Egzersiz Yapın 

Her gün en az bir saatinizi düzenli hareket etmeye ayırmanız kaslarınızın hem güçlenmesine hem de şekil almasına destek oluyor. Öncelikle hızlı bir şekilde birkaç kilo vermek istiyorsanız üst düzey yoğunlukta bir antrenmanı tercih etmeniz öneriliyor. Örneğin bir saat boyunca hızlı tempolu yürüyüş, belirli aralıkla koşu gibi egzersizler kilo vermenizde etkili.

Egzersiz Kıyafetleri Nasıl Olmalı kapak

Kilo vermek gibi bir amacınız yoksa daha düşük tempolu egzersizler de fit vücuda kavuşmanıza yardımcı oluyor. Evde yapabileceğiniz pilates ve düşük tempolu fitness egzersizleri sadece fit bir vücut için size destek olmakla kalmıyor, ayrıca bir salona ya da parkura gitmek için harcayacağınız zamanı da size kazandırıyor. 

3. Her Öğün Doğru Yiyecekleri ve Porsiyonu Tercih Edin

Sağlıklı yemeklerden sonra vücuduz ne kadar şeker isterse istesin, tatlıdan uzak durmaya çalışmanız gerekiyor. Çok az da olsa alacağınız yapay şeker, vücudunuza zarar veriyor ve yağ oranınızı artırıyor. Meyve ve sebzelerden alınan doğal şeker uzmanlar tarafından şeker ihtiyacını gidermenin en sağlıklı yolu olarak gösteriliyor. Örneğin elma, midenin üç dört saate kadar dolgun hissetmesini sağlıyor. Yeşil fasulye ve brokoli gibi yeşil sebzelerdeki şeker oranı sindirim sisteminizi temiz ve çalışır hâlde tutuyor.

Et olarak hindi ve tavuk eti gibi yağsız etlere sadık kalmak fit vücudun anahtarlarından biri olarak kabul ediliyor. Deniz ürünlerinin birçoğu da sağlıklı vücut için tavsiye edilen yiyecekler arasında yer alıyor. Bu yiyecekler, kasların formda ve egzersiz için hazır hâlde kalmasına yardımcı olmak adına protein ve sağlıklı besinler içeriyor. 

Ayrıca ne yediğinizi bölümlere ayırdığınızdan emin olmanız şart. İyi bir metabolizmaya sahip olmak yemeklerin porsiyonlanmasından geçiyor. Gün boyunca üç büyük öğün yemek yerine günde altı kez yemek yemeniz ve daha küçük porsiyonlar tercih etmeniz tavsiye ediliyor. Bu aynı zamanda, gün içerisinde sindirim siteminizde daha az yiyecek bulunacağı için, egzersiz yaparken zorlanmanızın da önüne geçiyor. 

4. Günlük Kalori, Gıda Alımı ve Uykunuzu Takip Edin

Günde kaç kalori yediğinizi takip etmek fiziksel egzersizlerinizi planlamanızda size yardımcı oluyor. Vücut geliştiricilerin, kas kütlelerinin neden bu kadar büyük olduğunu hiç merak ettiniz mi? Çünkü yemeklerini planlıyorlar ve ortalama bir insandan daha fazla ve sağlıklı kalori alıyorlar. Öte yandan, kilo vermek ve daha ince bir vücut için çabalamak istiyorsanız, aldığınız kaloriden daha fazla fiziksel egzersiz yapmanız gerekiyor.

protein yemekleri

Gün içerisindeki yorgunluğu giderebilmek ve bir anlamda vücudun pillerini şarj edebilmek için günde altı-sekiz saat uyumak çok önemli. Altı ila sekiz saat arasındaki uyku, vücudun gün boyunca devam etmesini için yeterli oluyor. İşten eve geldikten sonra yorgun hissediyorsanız, egzersiz yapmadan önce küçük bir şekerleme işinizi kolaylaştırıyor. Fakat sadece yarım saat kadar kestirmeniz gerekiyor, aksi takdirde gece uykusu daha geç saate kalabiliyor ve altı ila sekiz saatlik uyku tehlikeye giriyor.

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için yapacağınız egzersizlerde kullanılabilecek ekipmanlar, kalori takibi yapabileceğiniz aletler ve çok daha fazlası için barcin.com’u ziyaret etmeyi unutmayın!

Glikoz Nedir_ Beslenmede Glikoz Nasıl Kontrollü Tüketilir

Glikoz Nedir? Beslenmede Glikoz Nasıl Kontrollü Tüketilir?

5 Maddede 20 Günde Göbek Eritme

5 Maddeyle 20 Günde Göbek Eritme