Menu
in

Yogaya Yeni Başlayanlar için Faydalı Bilgiler

yogaya yeni başlayanlar için

Yoga zihni ve bedeni rahatlatmak, güçlendirmek, bedene esneklik kazandırmak için yapılan fiziksel hareketler, nefes çalışması ve meditasyonu kapsayan bir disiplindir. Yoga pozlar, “asana” olarak da bilinen bazı hareketleri içerir. Zamanla pozlar daha rahat yapılmaya başlanır ve böylece beden güç kazanır. Yoga günümüzde şehir hayatının stresiyle başa çıkma konusunda oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Yoga ile beden kasları güçlendirilip esnetilerek daha zor pozlar denenebilir ya da sadece zihinsel ve fiziksel rahatlama sağlanabilir. Peki yogaya yeni başlayanlar için bilinmesi gereken bilgiler nelerdir? Yoga kendi içerisinde bir sistem olduğu için kendine has özelliklere sahiptir. Bundan dolayı eğer yogaya yeni başlıyorsanız; yogada nefes ve nefes egzersizleri, derin gevşeme, yoga matı ve kıyafeti seçimi, yoga yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar gibi pek çok faydalı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

İlk Önce Nefes

Yoga esnasında nefes farkındalığını kazanmak önemlidir. Yoga yaparken nefesi burundan alıp burundan verin. Yoga, bedeni nefes ve pozlar eşliğinde dinleme sanatıdır. Böylece yoga pozları esnasında beden aktif olarak çalışırken zihin nefes ile sakinleşir. Dolayısıyla yoga pozlarını yaparken bedenin doğal nefes akışının farkında olarak burundan nefes alıp vermek oldukça önemlidir.

Yogaya yeni başlayanlar için rahatsızlık yaratan hususlarından biri ise pozlar sırasında nefes tutmak olabilir. Yoga pozları esnasında nefes tutmamaya özen gösterin. Nefes tutmak, pozlardan alacağınız verimi düşürerek yorucu bir pratik yaşamınıza sebep olabilir. Yoga pratiği sırasında nefes alıp verme konusunda sorun yaşıyorsanız, pratik öncesinde nefes çalışması yaparak bedenin doğal nefes akışının yeniden farkına varabilirsiniz. Zaten düzenli pratik yaptığınızda nefes akışı zamanla doğal halini alacaktır.

Nefes Egzersizlerine ve Derin Gevşemeye Yer Açın

Yoga pozları, bedenin her kasını güçlendirip esneterek meditasyon oturuşuna daha rahat oturmanızı sağlamak amacıyla yapılır. Pratiği taçlandıran çalışmalardan biri de nefes çalışması ve meditasyondur. Pratiklerinizde nefes çalışmalarına her zaman yer ayırarak, nefes farkındalığınızı arttırabilirsiniz. Her yoga pratiğinden sonra zihni birkaç dakikalığına da olsa sadece nefes alış verişlere yönlendirmek, yoga pozları esnasında nefes alış verişini düzene sokmasının yanı sıra bedeni ve zihni sakinleştirerek sizi dinlenme pozuna hazırlar.

Bununla birlikte yoga seansının dinlenme pozu olan savasana pozu, yogaya yeni başlayanlar için es geçilen pozlar arasında yer alabilir. Fakat savasana ile bedeninizi dinlemeniz kolaylaşır ve yogadan aldığınız verimi bu pozda daha rahat hissedebilirsiniz. Bundan dolayı derin gevşemeye, her pratiğinizde 10-15 dakika ayırabilirsiniz. Böylece bedeniniz yoga boyunca sarf ettiği eforu burada sonlandırarak, bırakabilmenin eşsiz deneyimini yaşar.

Düzenli Pratik İle Güç ve Esneklik Kazanın

Düzenli yoga pratiği yapmak, bedeninizin daha zinde hissetmesini sağlar. Aynı zamanda yoga pozlarında maharet kazanmanız kolaylaşır bu sayede daha zor pozları kolayca yapabilirsiniz. Bedenin zinde olmasıyla hayata bakış açınızda birtakım değişiklikler de sizi bekliyor olabilir. Yoga, pozlar ve meditasyon çalışması aracılıyla zamanla hayatınızda denge hissetmediğiniz alanlara denge getirir. Gün içerisinde stresle başa çıkmada size yardımcı olurken, düşüncelerinizin, duygularınızın ve nefesinizin farkına vararak daha sakin bir zihinle düşünmenize yardımcı olur.

Düzenli pratik, kasları çalıştırarak güçlendirir. Özellikle derin kasların güçlenmesinde oldukça etkilidir. Fakat yoga pozları esnasında dizinizde, boynunuzda ve belinizde noktasal ağrı hissetmeniz hatalı pratik yapıyor olduğunuz anlamına gelebilir. Böyle bir durumda ağrı hissettiğiniz bölge ile ilişikli olan yoga pozlarından hangilerini hatalı yaptığınızı bir uzman eşliğinde tespit ederek düzeltmeniz gerekir.

Kıyafet ve Yoga Matı Seçimi

Yoga yaparken bedeni sıkmayan, içerisinde rahat edebileceğiniz kıyafetler tercih etmeniz önerilir. Bu sayede beden pozlar içerisinde kendini daha özgür hissederek hareket eder. Aynı zamanda esnemeye dayalı pozları yapması kolaylaşır. Rahat kıyafetler rahat  bir yoga pratiği sağlar.

Yoga çıplak ayakla yapılır. Çıplak ayakla yoga yapmak köklenme hissinin farkına varmanızı kolaylaştırarak, zeminle kuvvetli bir bağlantı kurmanızı sağlar. Zeminle kuvvetli bağlantı kurmak yoga pozlarını da aynı kuvvetle yapmanıza destek olur. Rahat kıyafetler ve çıplak ayakla yapılan yoga, konsantre olmanızı kolaylaştırarak tamamen yoga seansına odaklanmanızı sağlar.

Yoga pratiğinde merak uyandıran bir diğer husus ise uygun mat seçimidir. Yoga matı seçimi yapılan yoganın çeşidine ve pratiğin seviyesine göre değişiklik gösterir. Yogaya yeni başlayanlar için bedeni incitmeyecek kalınlıkta, elleri ve ayakları kaydırmayacak bir yoga matı seçimi, rahat bir yoga deneyimi sunar.

Yoga pratiklerinizde konforlu bir deneyim yaşamak için siz de Barcin.com’da bulunan yoga matı ve kıyafetleri seçeneklerini inceleyebilir, yoga pratiğinize uygun olan seçenekleri bulabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version