Menu
in

Keyifle Yapabileceğiniz Sonbahar Sporları

sonbahar sporları

Sıcak ve bunaltıcı yaz günlerinin geride kalmasıyla birlikte, sonbahar ayları spor yapmak için ideal bir dönem oluyor. Güneşin etkisinin azalmaya başladığı bu dönem açık hava sporlarını daha zevkli hale getiriyor. Günlerin çok daha ferah ve serin geçmesiyle birlikte sonbahar ayları, açık havada yapılabilecek sporlar için en keyifli ve uygun zaman oluyor. Sonbahar sporları ise bu aylarda doğanın büründüğü renkleri size göstererek doğa ile baş başa kalabileceğiniz anlar yakalamanıza yardımcı oluyor. Açık havaya çıkmanın zor olacağı kış ayları öncesi, doğanın mucizelerini sonbahar aktiviteleri ile siz de bedeninizde ve zihninizde deneyimleyebilirsiniz. Peki sonbaharda hangi sporları keyifle yapabilirsiniz?

Doğa Yürüyüşleri (Trekking)

Sonbahar aylarında keyifle yapabileceğiniz bir diğer spor ise doğa ve dağ yürüyüşlerine çıkmak olabilir. Bu uzun yürüyüşler sırasında doğanın pek çok halini görebilir, hayvanların ve bitkilerin yaşamlarını gözlemleyebilirsiniz. Bunu yaparken tıpkı bir kaşif gibi, dağların tepelerin üzerinde dolaşarak şehir hayatından uzakta doğanın bir gününe şahit olabilirsiniz. Bolca temiz hava alarak nefes alma kapasitenizi ve kondisyonunuzu arttırabilir, bedeninizin dinç kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Günübirliğine kaçılabilecek doğa yürüyüşleri size sonbaharın, doğanın güzelliğini ve kıymetini bir kez daha gösteren, her adımınızda size keyif veren bir aktiviteye dönüşebilir. Doğa yürüyüşlerine arkadaşlarınızla çıkarak macera ve eğlencenin dozunu arttırabilir, doğa içerisinde birlikte vakit geçirmenin deneyimini paylaşabilirsiniz.

Kamp

Hafta sonu kaçamaklarında ya da izin günlerinde kendinizi doğanın içerisine atarak birkaç gün inzivaya çekilmek tam da sonbaharın ruhuna yakışır bir eylem gibi duruyor. Dilerseniz aileniz ve sevdiklerinizle, dilerseniz tek başınıza çıkabileceğiniz kamplar, sonbaharın tüm renklerini görmenizi sağlayarak kamp günlerinizi adeta görsel bir şölene dönüştürüyor.

Göl kenarında veya ormanın içerisinde tercih edebileceğiniz kamp alanları ile doğanın üzerinizdeki günlük yaşam endişe ve streslerini azaltmasını deneyimleyebilirsiniz. Sakin göl kenarı yürüyüşlerine çıkabilir, kamp alanınızın yakınlarında kültür fizik egzersizlerine devam edebilir, yoga ve nefes çalışmasıyla deneyimlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Akşam çadırın yanı başında yakacağınız ateş ile kamp alanınızda sıcak bir hava yaratabilir, sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirerek deşarj olabilirsiniz.

Rafting 

Sonbahar aylarında şehrin gürültüsünden yorulduğunuzu hissediyor ve farklı deneyimler kazanmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, rafting sizin için iyi bir sonbahar sporu olabilir. Yaprakların dökülmesiyle birlikte büyülü bir atmosfer kazanan rafting alanları sizi serin sularla buluştururken, bu güzel tabloyu yeşil ve sarının binbir çeşit tonu ile süslüyor.

Rafting özellikle mart-mayıs ve eylül-aralık aylarında yapılabilen bir spor olarak biliniyor ve adrenalin tutkunlarının özellikle tercih ettiği bir spor olarak görülüyor. Fakat şehir hayatının monotonluğu sebebiyle siz de konfor alanınızdan biraz uzaklaşmayı düşünebilirsiniz. Bu aşamada serüven dolu parkurlarıyla rafting alanları, sizlere doğanın güzelliklerini ve adrenalini aynı anda yaşatmaya hazır.

Doğada Yoga ve Pilates

Sonbahar aylarında şehri terk ederek deşarj olmak oldukça güzel fakat ya şehri terk edemeyenler için şehirde gerçekleşen sonbahar sporları mevcut. Burada hem indoor hem de outdoor spor olarak görülen yoga ve pilates devreye giriyor. Park ve bahçelerde uzman eşliğinde yapılan yoga ve pilates dersleri sizlere şehir içerisinde, şehrin negatif koşullarından arınabileceğiniz bir deneyim sunuyor. Hafta sonu birkaç saatinizi ayırarak katılabileceğiniz bu dersler özellikle zamanınız kısıtlıysa tercih edilebilecek seçenekler arasında yer alıyor.

Nefes farkındalığı kazanabileceğiniz yoga ve pilates dersleri, çim üzerinde gerçekleştiği için negatif enerjinizi atmanıza yardımcı oluyor. Açık havada yoga ve pilates, nefesinizin farkında olarak doğayla zaman geçirmenizi sağlarken, duyularınızın doğayı daha iyi kavramasına yardımcı olan bir deneyime dönüşüyor.

Sonbahar sporları yaparken değişen hava koşullarından etkilenmemek için koruyucu spor kıyafetleri, bu aktiviteleri daha güvenli bir şekilde yapmanızı sağlıyor. Yeni bir sonbahar sporuna başlamayı düşünüyorsanız siz de Barcin.com‘da sizi olası olumsuz hava koşullarından koruyacak, sonbahara uygun spor kıyafetlerini bulabilir, sonbahar sporlarının tadını güvenle çıkarabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version