Menu
in

2015’te En Çok Doping Testine Girenler

Amerikan Anti Doping Ajansı, 2015 yılı istatistiklerini basına sundu ve Galen Rupp, yılın en çok teste tabi tutulan pist koşucusuydu. Yarış içi ve dışında 21 defa teste giren sporcuyu, 17 defa teste çağırılmasıyla Shalane Flanagan takip etti.

Bu vesileyle bir bilgilendirme yapalım; Sıklıkla teste çağırılmak, sporcunun doping yaptığı anlamına gelmiyor. Ne Rupp, ne de Flanagan asla doping testinden pozitif sonuçla çıkmadı. Sporcular, ulusal ve dünya sıralamaları da dahil olmak üzere katıldıkları yarışlara göre test havuzuna giriyorlar. Birçoğu elbette bundan rahatsızlık duyuyor. Fakat yarış harici zamanlarda önceden bildirilmeden teste çağırılmak doping kullanımı konusunda cesaretleri kırabilecek bir yol olarak görülüyor.

 Performans artırıcı ilaç kullanımı sebebiyle 2 defa ceza alan ünlü sprinter atlet Justin Gatlin, 16 defa test edilmişti. Geçmişte bir süre spordan men edilmiş olan Tyson Gay ise geçen yıl 15 defa teste alındı.

USADA raporlarına göre 2015 yılı boyunca 477 Amerikalı pist koşucusu toplamda 1202 defa test edildi.

2015’te sık sık test edilen diğer mesafe atletleri Meb Keflezighi (15), Matthew Centrowitz (14), Treniere Moser (14), Abdi Abdirahman (13) ve Nick Symmonds (13)’ı içeriyordu.

Yorum Yazın

Exit mobile version