in

4 Cevapta En Etkili Diyeti Belirlemek

Bir diyete “en etkili diyet” diyebilmek için öncelikle o diyetin kişiye özel hazırlanmış olması gerekir. Çünkü herkesin günlük enerji ihtiyacı farklıdır. Tam dinlenme halinde iken (uyku), organların çalışmaya devam etmesi için harcadığı enerjiye bazal metabolizma hızı denir ve bu herkes için farklıdır. Bazal metabolizma hızı yalnızca kilonuzdan değil, yağ, kas ve su oranınızdan, sağlık durumunuzdan ve hormonlarınızdan etkilenir. Bu yüzden sizinle aynı kiloda olan bir arkadaşınız ile sizin bazal metabolizma hızınız, dolayısı ile enerji ihtiyacınız farklıdır.

En etkili diyet, yalnızca vücudunuza göre değil, aynı zamanda beslenme alışkanlıklarınıza ve sosyo-ekonomik durumunuza da bağlı hazırlanmalıdır. Rahat ve verimli bir şekilde kilo vermenin yolu, kendi düzeninizi ve zaaflarınızı sağlıklı beslenme ile harmanlamaktan geçer. Keskin ve katı sınırlamalar, neyi neden yaptığınızı anlamadan sizi diyetten soğutabilir. Bütün alışkanlıklar gibi diyet süreci de zamanla oturur. Diyetinizi yaparken keskin çıkışlar yapmak yerine, sindirerek ve anlayarak ilerlemek her zaman sizi gerçek başarıya götürecektir.

lifin_beslenmedeki_onemi_3

Etkili Bir Diyette Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bir diyetin etkili olabilmesi için öğünlerin düzenli olması çok önemlidir. Birçok araştırma gösteriyor ki her gün düzenli olarak 3 ana öğün tüketen bireylerin metabolizmaları, düzensiz beslenen bireylere göre çok daha hızlıdır. Vücudumuz gün içerisinde belli saatlerde insülin salgılar. Bu yüzden düzenli ana ve ara öğünler, kan şekerimizi dengede tutarak metabolizmamızın yavaşlamasını engeller.

kosucularin-beslenmede-dikkat-etmesi-gerekenler-4

Ara ara aç kalarak beslenmek, arındırma (detoks) etkisi gösterse de bunu sürekli uygulamak vücutta fizyolojik olarak kıtlık algısı oluşturur. Uzun süre aç kaldıktan sonra yemek yediğiniz zaman, bu kıtlık algısı nedeni ile vücut besinleri daha fazla yağ olarak depolamaya başlar. Ayrıca öğün atladığınız zaman, bir sonraki öğünde normalde yediğinizden çok daha fazla yiyeceğinizden emin olabilirsiniz. Bu yüzden, öğünlerinize düzen ve denge prensibini yerleştirerek, en etkili diyeti uygulama yolunda sağlam bir adım atmış olursunuz.

Diyette Öğünlerin İçeriği Nasıl Olmalıdır?

İdeal bir diyette, her öğününüzde protein, yağ ve karbonhidrat dengeli bir şekilde bulunmalıdır. Süt ve süt ürünleri grubu, sebze ve meyve grubu, ekmek ve tahıl grubu, et, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar grubuna tabağınızda dengeli olarak yer vermelisiniz. Her faydalı besinden bir miktar tüketerek metabolizmanızın daima genç ve hızlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Diyetteki ara öğünlerin içeriği de dengeli olmalıdır. Yalnızca karbonhidrattan oluşan bir ara öğün hızla acıkmanıza ve ana öğününüzde fazla yemenize neden olabilir. Bu yüzden yanında bir protein kaynağı tüketerek daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Örneğin; meyvenin yanında yoğurt veya kefir, galetanın yanında peynir tüketebilirsiniz.

etkili-5-kosu-antrenmani-ile-mesafe-tanimayin-cesit

Etkili Bir Diyet, Sporu da İçermeli midir?

Sağlıklı zayıflamak ve hep formda kalmak için mutlaka düzenli olarak spor yapmalısınız. Kilo verirken vücut yağ, kas ve su oranınızın dengeli dağılması için fiziksel olarak aktif olmak önemlidir. Spor ile metabolizma hızınızı rahatlıkla yükseltebilirsiniz. Eğer besin öğelerinin dengeli dağıldığı etkili bir diyet uyguluyorsanız, sporla birlikte hızlı ve sağlıklı kilo vermeniz oldukça kolay olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken bir durum var ki; diyet yapmıyorsanız veya düzensiz bir diyet uygulamaya çalışıyorsanız, spor size kilo aldırabilir.

Etkili Bir Diyet İçin Su Tüketimi Ne Kadar Önemlidir?

İnsan vücudundaki tüm metabolik olaylar suyun içinde gerçekleşir. Çünkü vücudun ortalama %70’i sudan oluşur. Gün içerisinde yeteri kadar su alamadığınız zaman metabolizma hızınız azalmaya başlar, ödem oluşumu artar ve kilo vermekte zorlanmaya başlarsınız. Bir kişinin günlük alması gereken su miktarı ortalama 2,5- 3 litredir. Yazın ise bu değer artar.

Yağ Oranını Düşürmek İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek genel

Diyetinizi yaparken yeterli miktarda su tükettiğinizde çok daha hızlı kilo vermeye başladığınızı fark edersiniz. Gün içinde su içmeyi unutuyorsanız, suyu yanınızda taşıyabilirsiniz. Su içmekte zorlanıyorsanız da yanınızda taşıdığınız suya nane, çilek, elma, limon gibi aroma verici besinlerden ekleyerek suyunuzu detoks suyu haline getirebilirsiniz. Günde en fazla 2 kez bitki çayı tüketerek su tüketiminize katkıda bulunabilirsiniz.

Suyunuzu sürekli olarak yanınızda taşımak ve günlük hedefinize ulaşmak için Barcin.com aracılığıyla alacağınız matara ve sulukları kullanabilir, düzenli su tüketmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

tatil çantası

Sportmenler İçin Tatil Çantasında Olmazsa Olmazlar

diyet kabak yemeği

Yazın Gözdesi Kabak ile Deneyebileceğiniz Fit Tarifler