Menu
in ,

63’lük Yeni Atlet İlk Denemesinde Boston’a Hak Kazandı

Bir tesisat firmasında çalışan 63 yaşındaki dede, 2017 Boston Maratonu’na katılmaya hak kazandı.

Çoğu kişinin bir ayağı çukurda dediği yaşta olan Ohio’lu David Fletcher, geçtiğimiz Ekim ayında koşuya başlıyor ve birçoğumuzun yaptığı gibi sağlıklı hale gelmek amacıyla koşularına devam ediyor.

“Torunlarımla bisiklete binerken bana toz yutturuyorlardı” diyen Fletcher, forma girmeye ihtiyacı olduğunu fark edip ertesi gün işten sonra koşuya başlamış.

Yerel bir tesisat firması için lavabo ve tuvalet imal eden Fletcher, 400 metre kadar mesafeyi koşmaya başlayıp, kademeli olarak mesafesini artırmış. Birkaç hafta sonra, nihayet yerel bir ayakkabı mağazasından bir çift iyi koşu ayakkabısı almak için yatırım yapmış. Bu mağazada, şimdi üyesi olduğu koşu kulübü hakkında bilgi edinmiş. Grupla beraber Aralık’ta koşmaya başlayıp kısa sürede kulübün maraton antrenman programı projesine dahil olacak kadar ciddi seviyeye gelmiş.

İlk koşusundan bir yıl kadar sonra Fletcher, 26 Eylül’de Akron Maratonu’na katıldı ve Boston’a katılmaya hak kazanabilmek için yeterice iyi olduğunu umuyordu. Gergindi fakat diğer koşuculardan ve yarışmadan aldığı adrenalinle bu gerginliğin üstesinden geldi.

“Bütün bu koşuculara biraz şaşırmıştım. Bir yarışta hiç bu kadar fazla sayıda insanla bir arada bulunmamıştım. Bu muhteşem bir şeydi.” dedi.

40.km’de Fletcher’ın hamstring kası (arka üst bacak kası) çekme yaptı, parkurun kenarına geçip birkaç dakika için esnetme yaptı. Bu duraklama ile, Fletcher artık Boston için katılabilme şansının kalmadığını sanıyordu.

Ağrısı yatıştığında, kaldığı yerden devam edip bitiş çizgisini 4:04:36’da geçmeyi başardı. Boston’a katılmaya hak kazanacak kadar iyi olmasa da, yarışı bitirdiği için mutluydu. 60-64 yaş grubundaki erkekler için bu süre 3:55 olmalıydı.

Yine de, yakın bir koşucu arkadaşı, süresinin 63 yaşındaki biri için yeterince hızlı olmadığına işaret etse de, 65 yaşındaki bir koşucu için yeterince hızlıydı. 65-69 yaş grubundaki erkekler için bu süre 4:10 idi. Bu da Fletcher’ın 2017 Boston Maratonu’nda yarışmak için uygun olduğu anlamına geliyordu çünkü o tarihte 65 yaşında olmuş olacaktı.

Katılmaya hak kazandığını öğrendiğinde rahatlayıp heyecanlandığını ve ailesinin desteğinin bu anları daha tatlı hale getirip, kendisinin onları hayal kırıklığına uğratmadığı için mutlu olduğunu söyledi.

“Başta, oğullarım, tamam, babamız yeni bir hobi edindi gibi bir düşüncedeydiler. Bunun üzerine fazla düşünmediklerine eminim.” Fakat Akron Maratonu’na, “Fletcher Takımı 42.2km ve Boston’a Geçiş” sözleri yazılı tişörtleri ile geldiklerini söyledi.

Boston’a kadar daha fazla maratona katılmayı ve süresini geliştirmeye devam etmeyi planladığını söylüyor. Gözlerini gelecek yılki Akron Maratonu’na dikmiş ve iki maratonun arasında bir başka yarış daha koşmayı umuyor.

“Umarım 4 saat bariyerini kırarım ve o zaman da, o noktadan daha iyi bir yere gelmeye çalışırım” dedi.

 

 

Yorum Yazın

Exit mobile version