Menu
in

95’inde Dünya Rekoru Kıran Dünyanın En Fit Emeklisi: Charles Eugster

İlham verici öyküleri hepimiz severiz. Bu hikayelerin en güzellerinden birinin kahramanı ise geçtiğimiz Nisan ayında 97 yaşındayken hayatını kaybeden Charles Eugster. Kendisini bugünkü yazımızın baş kahramanı yapan şey ise 95 yaşında koşmaya başlayıp kendi alanında dünya rekortmeni olması.

Aslında Charles Eugster’ın hikayesi 95 yaşında kırdığı rekorlardan da eskiye dayanıyor. 93 yaşındayken yaptığı TEDx konuşmasında bulunma sebebi 87 yaşında fitnessa başlayarak vücudunu yeniden şekillendirmesiydi. Eugster, emekliliğin yaşamınızı şekillendirmek için önemli bir şans olduğunu belirtiyor. Kaç yaşında olursanız olun aslında hiçbir şey için geç kalmadığınızı söylerken gerçekten ilham verici ve belki de kendinizden biraz utanmanıza sebep olacak bir konuşma yapıyor. 90 yaşında “bikini vücudu” istiyorsanız önünüzdeki tek engelin kendiniz olduğunu da kanıtlıyor.

Emekli bir dişçi olan Eugster’ın lakabı ‘dünyanın en fit emeklisi’ 75 yaşına kadar diş hekimi olarak çalışan, 87 yaşında fitnessa başlayan, 95 yaşında atletizmde kendi yaş grubundaki 200 metre dünya rekorunu kıran bu Eugester, bu başarısından sonra bile daha yapacağı çok şeyi olduğunu söylüyordu. Ayrıca ölmeden 2 sene önce çıkan “Yaş yalnızca bir sayıdır” adlı kitabında “Yeni bir şey denemek için hiçbir zaman çok yaşlı değilsiniz” diyordu.

Charles Eugster genetik açıdan hepimiz gibi biri olmasına rağmen kendine daha fit olacağı bir yol çizmişti. 63 yaşındayken kendisine bakmış ve ileride dönüşeceği kel ve şişman adamı gördükten sonra kürek çekmeye başlamış. Nefes darlığı sebebiyle doktoru küreği bırakmasını önerince kendisine farklı bir yol bulmuş aslında.

“Emekli olduktan 20 yıl sonra kilolu, şekli bozulmuş, inaktif, ölümünü bekleyen bir emekli olacağıma fit ve motive bir 97’lik oldum diyor ve ekliyordu: Herkes her yaşta vücudunu yeniden inşa edebilir, tıpkı benim yaptığım gibi. Çinli filozof Konfüçyus diyor ki bir insanın iki ömrü vardır. İkinci ömür ancak tek ömrü olduğunu anladığında başlar. O zaman bu tek ömrünüzü en iyi ömür haline getirin.”


Kısacası emekli olduktan sonra geçireceğiniz 20-30 yılı ölümü bekleyerek değil fiziksel ve mental olarak kendinizi geliştirip güçlendirerek geçirmeniz önemli bir detay. Ayrıca Eugster rekabetin kendisini diri tuttuğunu söylüyor. Bu sebeple hedeflerine ulaşabilmek için uzun atlamadan koşuya sayısız müsabakaya katılıp onlarca altın madalya kazanmış. Hayatımızda Charles Eugster gibi çok daha fazla ilham verici insana ihtiyacımız var. Aslında hiçbir şey için geç değil, isterseniz başarabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version