Menu
in

Adam Perdeleme Sanatı ve Adam-Adama Hücum Seti

Alt-yapı antrenörlerinin tartışmasız en önem verdiği konulardan ikisi “screen” olarak bilinen “adam perdeleme” ve “box-out” olarak bilinen rakip oyuncuyu “boyalı alan dışında tutma” egzersizleridir. Kollar çürüyene kadar yüksek tempoda “screen” ve “box-out” antrenmanları yaptırılarak, oyuncunun saha içi direncinin arttırılması ve savaşçı tarafının gün yüzüne çıkartılması sağlanır.

Antrenman iki taraflıdır, hem perdeden doğru çıkarak en mantıklı hücumu, hem de perdeye takılmayarak en caydırıcı savunmayı yapmak için eğitim verilir. Box-out tarafında ise rakip oyuncuyu boyalı alana sokmamak, box-out’tan kaçarak hücum ribaundu kovalamak öncelikli bir diğer konudur.

Bahsedeceğimiz set oyununda perdeleme üstünden gerçekleştirilecek başarılı bir hücum setini irdeleyeceğiz ama “box-out”un da önemini bir kez daha siz değerli basketbolcularla paylaşmak istedik.

Şut atıldı, savunmacınızı bulun ve box-out! Şut atıldı, savunmacınız sizi takip etmiyor ve sadece topa bakıyorsa hücum ribaundu!

Aşağıdaki hücum seti geçmişte Türkiye’de ve ABD’de alt yapılarda (NCAA ve Lise Basketbolu) kullanılmış bir oyundur.

4-5 numara Uzun forvet ve Pivot yüksek post’ta (high-post), 2-3 numara kısa forvet ve şutör gard alçak post’ta (low-post) dizilirler. Yukarıda bulunan oyuncu kurucu topu sağa ya da sola doğru sürerek set oyununu başlatır. Bu sırada uzun forvet yani (power-forvet) çapraz alçak postta bulunan 2 numara yani şutör gard’a perdelemeye iner. Bu sırada kısa forvet olan üç numara, oyun kurucunun ters istikametinde alçak post üçlük çizgisine doğru açılır. Aynı şeyi uzun forvet olarak dört numara da yapar, ama oyun kurucu tarafına.

Uzun forvetin perdelemesi ile yüksek posta çıkan 2 numara ve oyunun o anına kadar henüz görevi başlamayan pivot çift perdeleme (double screen) ile kısa forvet yani üç numaranın oyun kurucunun genel olarak oyunu başlattığı kısma yükselmesini ve ardından da hızlıca oyun kurucu ve uzun forvet tarafında low-post’a devrilmesini sağlar.

Bu devrilme sırasında çift perdelemede ilk screen’i yapan 2 numaralı şutör gard, hemen 3 numaranın ardından bu sefer kendisi ile double screen’i yapan 5 numara yani pivot oyuncunun perdelemesinden yararlanarak üçlük çizgisinde oyun kurucudan şut için top bekler. Topu alıp şut atabilir, şut feyki sonucu penetre ederek potaya gidebilir ya da şut tehdidinden vazgeçerse, low-post’a bir kez daha inen 5 numaraya topu geçirerek, oyunun pota altında bitmesini sağlayabilir.

Başarılar!

Yorum Yazın

Exit mobile version