Menu
in

Air Jordan III (3): 1988

Jumpman logosu ile ilk kez tanıştığımız Air Jordan modeli…

1987-88 sezonunda Michael Jordan en değerli oyuncu ödülünü kazandı, Slum Dunk yarışmasında birinci oldu, formasını giydiği Bulls’u 74-75 sezonundan o güne kadar geldiği en iyi noktaya getirdi, kısaca o sezon kendisi için ve NBA için tarih yazdı. Bu mucize adam 1988’deki Slum Dunk yarışmasını da kazandığı NBA All Star hafta sonunda Air Jordan III’ü giydi.

Air Jordan III daha önceki iki modelden oldukça farklıydı.  Air Jordan I ve II’de yer alan kanatlı logo yerine Michael Jordan’ın smaça çıkarken resmedildiği Jumpman logosu yer aldı.

Jumpman logosunun ilk kez kullanılmasının yanı sıra Air tabanı görünür şekilde tasarlanan ilk model olan Air Jordan III Tinker Hatfield tarafından tasarlandı.Moda ve kullanışlılık bu ayakkabıda kusursuz bir biçimde bir araya gelmiştir. Ünlü tasarımcı çok beğenilen bu modelden sonra Air Jordan 15’e kadar tüm modellere imzasını atmıştır. Fil derisi desenli ayakkabı, Michael Jordan’ın Nike ile birlikte kalmasını sağlayan yenilikçe ve yaratıcı bir tasarıma sahip.

Michael Jordan Mimarlıktan spor ayakkabı tasarımcılığına dönen Tinker Hatfield’in tasarladığı Air Jordan III pek çok açıdan ilkleri barındırıyordu. İlk olarak o güne kadar görülmemiş biçimde alçaktı. Orta tabanı poliüretandan üretilmişti ve tabandaki Air ünitesi de görülebilir şekilde tasarlanmıştı.

Air Jordan III’teki en büyük gelişme kullanılan materyallerdeydi. Ayakkabının üst bölümü tamamen eskitilmiş, damar desenli deriden oluşuyor, böylece yıldız sahadayken bu ayakkabıdan yeni bir çift giydiğinde dahi ayağının alışması için beklemeden en zor hareketleri rahatça yapabiliyordu.

Michael Jordan, Air Jordan III’ü giydiği sürede maç başına 35 sayı ortalaması yakaladı. Dördüncü kez All Star’a seçilirken, ikinci kez Slum Dunk birinciliğini, yılın defans oyuncusu, lig sayı kralı ünvanını ve MVP ödüllerini kazanırken de ayağında Air Jordan III vardı.

Air Jordan III’ün tanıtımı için aktör Spike Lee’nin canlandırdığı Mars Blackmon karakteri yaratılmış ve Michael Jordan ile birlikte çekilen reklam filmleri oldukça ses getirmiştir. Bu modelin yakaladığı başarı o kadar önemlidir ki serinin geri kalanının başarı grafiğinin de yüksek olmasında ciddi bir paya sahiptir.

Bu model pek çok ankette tüm zamanların en çok beğenilen spor ayakkabısı seçilmiş, 1994 yılındaki yeniden lansmanı dahi hayranları arasında sevinç dalgası yaratmıştı.

Diğer Air Jordan incelemelerini blogdan okuyabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version