Menu
in

Air Jordan IV (4): 1989

Efsane Air Jordan ayakkabılarının tarihini incelediğimiz bu yazı dizisinde sırada Air Jordan IV (4) var.

Tinker Hatfield tarafından tasarlanan ve 1989 yılında ilk kez tanıtılan Air Jordan IV ayakkabı modeli tasarımında daha önceki modeller kadar farklılığa gidilmemiş ve Air Jordan III modelinden esinlenilmiştir. Michael Jordan’ın başarılarla ve ödüllerle dolu geçirdiği bu sezona Air Jordan IV de damgasını vurmuştur. Bu sezon için, NBA’de All Star seçilen ve bunun yanında daha pek çok başarı kazanan Michael Jordan’ın şampiyonluk yaşamamasına rağmen geçirdiği en başarılı sezonlarından bir denebilir. Michael Jordan, dünya basketbol tarihinde “the shot” olarak bilinen ve Chicago Bulls’un 1989 playoff’larında Cleveland Cavaliers’ı yenmesini sağlayan son saniye şutunu attığında Air Jordan IV giyiyordu.

Tabii ki bu model de kendine has bazı yenilikleri beraberinde getirmiştir. Bunlardan en önemlisi Air Jordan IV’ün yanlarında yer alan ve ayakkabının bileği kavramasına yardımcı olan şeritlerdir. Michael Jordan’ın bu ayakkabılarla bileğini burkması neredeyse imkansız gibiydi.

Air Jordan IV’ün tv reklamlarında da yine aktör Spike Lee’nin canlandırdığı Mars Blackmon karakteri kullanıldı. Oldukça beğenilen reklam filminin yanı sıra bu ayakkabıları fazlasıyla benimseyen Spike Lee, oynadığı bir filmde (Do The Right Thing) Air Jordan IV’ü kullanmıştır. Air Jordan IV’ün yeni uyarlamaları da ilk üç modelin yeniden uyarlamalarına göre şaşırtıcı derecede fazla ilgi görmüştü. İlk olarak 1999’da yeniden tasarlanan ayakkabının 2006 yılındaki yeniden uyarlamalarından biri olan Air Jordan IV Retro Mars Blackmon serisinde ayakkabının yan tarafından Mars Blackmon karakterinin ilüstrasyonu kullanılmıştır.

Diğer Air Jordan incelemelerini blogdan okuyabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version