in

Air Jordan XIV (14) 1999

Efsane spor ayakkabılar Air Jordan yazı dizisinde bu hafta Michael Jordan’ın Chicago Bulls formasıyla giydiği son model olan Air Jordan XIV’e geldik.1998’deki müthiş playoff performansından sonra Michael Jordan zirvedeyken ikinci kez emeklilik kararı aldı. Kendisinin yaşının ilerlemiş olmasının yanı sıra, Phil Jackson ve Denis Rodman’ın kontratlarının bitmesi, Scottie Pippen’ın da takımdan ayrılmak istediğini belirtmesinin ve 1999’un başlarındaki lokavt da bu kararda ekili oldu.

Jordan’ın Bulls’la oynarken giydiği son Air Jordan olduğu için çok geniş ilgi gören ayakkabının tasarımında Tinker Hatfield, oyuncunun o sırada sahip olduğu Ferrari 550 M’den esinledi. Air Jordan XIV yeni tasarımıyla gerçekten de her an yerinden fırlamaya hazır görünüyordu.

Önceki modellerden farklı olarak bağcıklarında metal uçlar bulunan Air Jordan XIV’ün yanlarında bulunan Zoom Air bölümleri Ferrari’nin yanlarında bulunan havalandırma panellerinden esinlenilmişti. Tasarımındaki çizgiler kesinlikle yarışçı bir ruha sahipti.

Bu modelle birlikte Air Jordan tasarımlarına yeni bir anlayış eklendi. Tasarımda herhangi bir detay model numarası kadar yer alıyordu. Örneğin Air Jordan XIV’te toplam 14 adet Jumpman logosu bulunuyordu. Ayakkabının her tekinde 1 tane sarı daire içinde, 1 tane tabanın içinde, 1 tane altında, 1 tane ayakkabının arkasında, 2 adet bağcık uçlarında ve 1 tane de ön kısmında olmak üzere 7 Jumpman logosu görebilirsiniz.

Michael Jordan’ın kariyerindeki efsane hareketlerinden biri olan ve Utah’a karşı şampiyonluk maçının son saniyesinde attığı iki sayılık basket (the shot) NBA tarihinde yerini alırken Jordan’ın ayağında Air Jordan XIV vardı. Aşağıda o maçın son dakikalarını, Jordan’ın sevincine karşın Utah’lı oyuncuların ve taraftarların üzünütüsünü izleyebilirsiniz.

Air Jordan XIV’ün pekçok farklı rengi üretildi. 8 ayrı modelden 3 tanesi de bileksiz modeldi.

Air Jordan XIV’ün diğer renkleri;

Air Jordan (XIV) Black Toes White / Black – Varsity Red: 31 Ekim 1998’de Cadılar Bayramı günü piyasaya sürülen bu modelin burnu süetti. Gövdesinde perforaj bulunmuyordu.

Air Jordan (XIV) Candy Cane White / Black – Varsity Red: Air Jordan XIV ailesinin en ilginç üyelerinden biri… 9 Ocak 1999’da satışa çıkan bu modeli Michael Jordan herhangi bir maçta giymese de insanlar renginden dolayı çok sevdiler.

Air Jordan (XIV) Oxy White / Black – Oxidized Green: Çok satılan modellerden biri değildi ancak şık bir tasarıma sahipti.

Air Jordan (XIV) Indiglo Black / Black – White – Indiglo: 12 Haziran 1999’da satışa çıkan, süet ve deri’den oluşan bu modeli Michael Jordan giymedi ancak Reggie Miller giydi.

Air Jordan (XIV) Low White / Obsidian – Columbia Blue:

Air Jordan (XIV) Low Varsity Royal / Black – White: Tamamen süetten oluşan gövdesi ve mavi-sarı-siyah-beyaz renkleriyle sıradışı bir Air Jordan modeliydi ve 1 km uzaktan bile fark ediliyordu.

Efsane sporcular: Franz Beckenbauer

Dünya kupası topları 1978 Arjantin