in

Akıllı Spor Saatlerinin Antrenmanlardaki Avantajları

Giyilebilir teknoloji ürünleri hızla geliştiğinden akıllı saatler de farklı özelliklerle spor aktivitenizi desteklemeye devam eder. Özellikle akıllı spor saat modelleri, antrenman koçu gibi sizi takip edebildiği için disiplinli bir şekilde ilerleyebilir ve hedeflerinize daha rahat ulaşabilirsiniz. Neredeyse tüm akıllı spor saatler, günlük hayatı kolaylaştırmanıza yardımcı olan daha fazla işlevselliğe sahiptir. Ayrıca adından da anlaşıldığı gibi esas olarak spor performansını, sağlık ve zindeliği izlemek için kullanılırlar. Peki akıllı saat ne işe yarar? En iyi akıllı saat hangisidir? Gelin spor antrenmanlarınıza katkı sağlayan bu teknolojik ürünleri yakından inceleyelim.

Smart Watch Ne İşe Yarar?

Smart Watch (akıllı saat), Bluetooth işlevi sayesinde cep telefonlarınıza bağlanır ve uzaktan çağrı yanıtlamadan kalp atış hızınızı izlemeye kadar pek çok işlev sunar. Ancak antrenman konusunda da oldukça gelişmiş akıllı saatler vardır. Örneğin, bazı akıllı spor saatler, kalp atış hızınızı sürekli ölçerek, ne zaman yorulduğunuzu net bir şekilde gösterir ve tekrar toparlanabileceğiniz zaman için sayacı aktif eder. Böylece bir sonraki antrenmanınız için ne kadar süre beklemeniz gerektiğini bilirsiniz. Dolayısıyla kalp atış hızınızı ölçen iyi bir spor saati, egzersizlerinizi takip etmenize ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur. Bununla birlikte akıllı spor saat özellikleri tabii ki sadece nabzınızı ölçmekle kalmaz. Tansiyon, yağ yakımı ve mesafeler de rahatlıkla görülebilir.

Akıllı Saat Özellikleri Ne İşe Yarar?

Akıllı saatlerin spor özellikleri, profesyonel bir koç gibi antrenmanınızı takip etmenize yarar. Ne zaman spor yapabileceğinizi, antrenmanda ne kadar kalori harcadığınızı, egzersizi başarılı tamamlayıp tamamlamadığınızı görebilirsiniz. Ayrıca akıllı saatlerin en önemli özelliği ise telefonunuza kurabileceğiniz ücretsiz uygulamalardır. Bu uygulamalar 100’den fazla spor antrenmanı içerir ve aktif antrenmanlarınızı kaydeder. Daha sonra spor antrenmanlarınızı grafik şeklinde görüntülemenizi sağlar. Böylece gelişiminizi rahatlıkla takip edebilirsiniz. İşte akıllı spor saat özelliklerinin avantajları:

  • Egzersiz sırasında ve sonrasında performansınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Sonuçlarınızı analiz ederek aktif olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.
  • Doğru kalp atış hızı bölgelerinde egzersiz yapmak daha hızlı olmanıza ve uzun mesafeleri daha rahat koşmanıza yardımcı olur.
  • Kilo vermek için yaptığınız egzersizlerin ne kadar kalori harcadığını görüntüleyebilir, kademeli artışlarla daha fazla yağ yakabilirsiniz.
  • Spor saatler net bilgiler verdiği için hislerinize göre değil, analizlere göre hareket edebilirsiniz.
  • Sadece koşmak için değil, aynı zamanda bisiklet, yürüyüş, paten, tenis, paten ve diğer birçok spor için de kullanışlıdır.

Akıllı Saat Neden Alınır?

Akıllı spor saatler sadece egzersiz sırasında değil, hatta uyku ritminizi de takip etmek için tüm gün takılabilir. Dolayısıyla akıllı saat almanız için sadece sporcu ya da aktif bir yaşam stiline sahip olmanız gerekmez. Günlük yaşantınızda kalp ritminizi takip edebilir, nabzınızı ölçebilir, kandaki oksijen seviyeniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Kısaca akıllı saatler ile yaşamsal faaliyetleriniz konusunda anlık bilgi akışı sağlayabilirsiniz. Akıllı saatlerin en önemli özelliği ise acil durum aramalarıdır. Bu bir yaralanma veya kalp krizi gibi beklenmeyen acil durum olabilir. Acil durum anında akıllı saatiniz yaşamsal faaliyetlerinizin normalin dışında seyrettiğini tespit eder ve önceden ayarladığınız acil durum numarasını arayarak konum bilgisi iletir. Bazı modeller ise acil sağlık ekiplerini arayarak ilk yardımın zamanında ulaşmasını sağlayabilir.

Akıllı Saatler ile Neler Yapılır?

Yeni başlayan ve ileri seviyedeki sporcular, antrenmanlarını akıllı spor saati aracılığıyla planlayabilir ve izleyebilir. Yürümek, koşmak, yoga yapmak, bisiklete binmek gibi hangi aktiviteyi yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Tüm performanslar ve veriler saklanır, cep telefonunuz aracılığıyla tüm antrenmanları kaydedebilirsiniz. Böylelikle günlük, haftalık ve aylık performans analizlerini inceleyebilirsiniz. Bu özellikler genellikle akıllı spor saatlerde mevcuttur. Ancak marka ve modele göre değişeceğinden daha fazla ya da daha az özelliğe sahip akıllı spor saatleri de vardır.

Akıllı spor saat almadan önce ne için kullanacağınızı tam olarak belirlemeli ve ihtiyaçlarınıza uygun bir smart watch seçmelisiniz. Böylece ekinliğe bağlı olarak süre, hız, mesafe ve yakılan kalori miktarı hakkında fikir edinirsiniz. Akıllı saatler ile spor antrenmanlarınızın yanı sıra Bluetooth ile müzik çalabilir, SPO2, VO2 ölçümü yapabilir, çağrı yanıtlayabilir ve en önemlisi uyku evrelerinizi ölçerek daha kaliteli bir uyku için gerekli adımları atabilirsiniz.

Spor için akıllı saat önerisi genellikle spor branşı ile alakalıdır. Örneğin yüzme konusunda gelişmek isterseniz yüksek derecede su geçirmez özelliğine dikkat etmeniz gerekir. Koşu ve bisiklet sporlarında ise mesafe ölçümü için konum doğruluğu ön plandadır. Bu nedenle en iyi akıllı spor saati sizin ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayan herhangi bir akıllı saat olabilir. Siz de akıllı saatler ile antrenmanlarınız iyileştirebilir, egzersizlerinizi daha etkili hale getirmek için Barcin.com sayesinde spor malzemelerine göz atabilirsiniz.

Sınırları Zorlayan Akrobatik Hareketlerle En İyi Parkur Sporları Nelerdir?

Halı Saha Ayakkabısı Önerileri & Halı Saha Ayakkabısında Aranan Özellikler