in , ,

Alışkanlıklarınızı Değiştirin ve İstediğiniz Vücuda Kavuşun

Alışkanlıklarınızı Değiştirin ve İstediğiniz Vücuda Kavuşun

İş ve ev yaşamı arasında geçen hayat döngüsünde kendinizi iyi hissetmek ve enerji seviyenizi yüksek tutmak zihinsel ve ruhsal sağlık açısından olmazsa olmaz. Ancak gündelik hayatın koşturmacasında çoğu zaman sağlıklı yaşam alışkanlıklarını es geçerek, pratik öğünler seçip hareketsiz zamanlar geçiriyor olabilirsiniz. Oysa ki karşınıza çıkan zorluklarla kolayca baş edebilmek ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek sandığınız kadar zor ve uğraştırıcı değil. Hayatınızda bazı iyi yaşam alışkanlıkları edinerek bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmenin yolu ise egzersiz yapmak, düzenli beslenmek ve birtakım unsurlara dikkat etmekten geçer. Peki, alışkanlıklarınızı değiştirerek hayalinizdeki bedene kavuşabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda hayatınızda yapacağınız bazı küçük değişikliklerle istediğiniz bedene sahip olmanın inceliklerini ele aldık.

Kendinize Beslenme Planı Oluşturun

Bilimsel araştırmalara göre, sağlıksız beslenme alışkanlıkları kişiler üzerinde kanser, kalp-damar hastalıkları ve diyabet gibi pek çok rahatsızlığa neden olmakta. (1) Bu tip hastalıklardan uzak durmanın yolu ise sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı oluşturmak. Günlük veya haftalık olarak kendinize yemek planı hazırlamak ve buzdolabınızı sağlıklı yiyeceklerle doldurmak sizi paketli ve yağlı gıdalar tüketmekten uzak tutar. Dengeli bir beslenme düzeni oluştururken tabağınızı sebze, tahıl ve proteinlerle doldurarak hem sağlıklı seçimler yapabilir hem de kilo verme sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Beslenmenizi spor ile desteklemek için egzersiz ayakkabısı modellerini alarak kendinizi spor konusunda motive edebilirsiniz.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin ve İstediğiniz Vücuda Kavuşun

Basit Karbonhidrat İçerikli Ürünleri Tercih Etmeyin

Kahvaltıda sıklıkla yediğiniz bal, reçel, marmelat ve pekmez gibi ürünlere veda etmenin zamanı geldi. Ayrıca beyaz undan üretilen ekmek, pasta, poğaça, makarna, bisküvi ve börek gibi ürünler de basit karbonhidrat içerikleriyle sizi hem sağlıksız bir hayata sürükler hem de kilo almanıza neden olur. Tüm bu ürünleri hayatınızdan yavaş yavaş çıkarabilir, bunlar yerine kendinize kuru baklagiller, tam tahıllı ürünler, sebze ve meyvelerden oluşan zengin bir menü hazırlayabilirsiniz. Böylece basit şekerli ürünlerin sizi erken yaşlandıran etkisinden de kurtulmuş olursunuz. Sağlıklı beslenme rutininizi egzersiz ile daha etkili kılmak için egzersiz giyim ürünleri satın alabilirsiniz.

Egzersize Vakit Ayırın

Günlük hayatta sık sık hareket etmek ve haftanın belirli günlerinde egzersiz yapmak yaşamınıza katabileceğiniz en iyi alışkanlıklardan biri. Düzenli bir şekilde egzersiz yaparak bedeninizle iyi bir ilişki kurabilir, kendinizi enerjik hissedebilir ve kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize yaptığınız bu yatırımın karşılığı olarak ise daha fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. Ayrıca bedeninizde gördüğünüz olumlu değişikliklerle birlikte kendinizi daha sağlıklı beslenmek konusunda motive hissedebilirsiniz. Beğendiğiniz spor malzemeleri için liste oluşturarak alışverişe başlayabilirsiniz.

Su Tüketimine Dikkat Edin

İnsan bedeninin yüzde 70’inin sudan meydana geldiği düşünüldüğünde su içmenin önemi daha net anlaşılabilir. Gün içinde yeterli miktarda su içilmediği durumlarda ise bedeninizde toksinler birikmeye başlar ve bu da metabolizmayı yavaşlatarak kronik hastalıklar başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Su tüketiminde kaliteli su içeriğine sahip markaları seçmeye özen gösterin. Su tüketiminde şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

  • Yeterli pH seviyesine sahip olması
  • Zengin mineral içeriği olması 
  • Elektron ve enerji içermesi
  • Kimyasal madde bulundurmaması 

Bunun yanında her gün en az 1.5, 2 litre su tüketerek bedeninizin düzgün çalışmasına katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca spor yaparak kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz. İhtiyacınız olan egzersiz aksesuarları için sipariş oluşturabilirsiniz.

Yeteri Kadar Uyuyun

Her gece kaliteli bir uyku süreci geçirmek oldukça önemli. Uyku, sadece bedenin dinlenmesini ve düzgün çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iştah durumunuzu dengeleyerek gün içinde daha az yemek yemenize de olanak tanır. Ghrelin ve leptin adındaki açlık hormonları gece saatlerinde siz uyurken salgılanır ve vücudun açlık düzeyini dengeler. Yeteri kadar uyuyamadığınız günlerde kendinizi daha aç hissedebilir ve dolayısıyla daha çok yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca uykusuzluk bedenin hareket seviyesini de önemli ölçüde düşürür. Bunun önüne geçmek ve daha iyi hissetmek için günde en az 7-8 saat uyumaya dikkat edin.

Yukarıdaki alışkanlıkları hayatınıza adapte ederek daha sağlıklı bir yaşama adım atabilir, aynı zamanda istediğiniz vücuda daha kolay bir şekilde kavuşabilirsiniz. Egzersiz yaparken ihtiyaç duyduğunuz egzersiz giyim ürünleri ve ekipmanlarına ise Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

1. “Kalbinize karşı yaptığınız 8 yanlış.” Acıbadem, 8 September 2020, https://www.acibadem.com.tr/hayat/kalbinize-karsi-yaptiginiz-8-yanlis/

Yo-Yo Sendromu Nedir?

Yo-Yo Sendromu Nedir?

Vans Sneaker'ları Kombinlemek İçin 5 Stil Önerisi

Vans Sneaker’ları Kombinlemek İçin 5 Stil Önerisi