in

Amerika’daki En Sağlıklı Şehir

Arka bahçesi olduğumuz ülke Amerika’daki 50 en popüler metropol alanlardan biri olan Washington D.C. , Amerika Sports Medicine Üniversitesi’nin yıllık sıralama listesinde en sağlıklı bölge olarak seçilmiş. Ülkenin başkenti de olan şehir ve civarındaki kırsal kesim de California, Sacramento, San Francisco, San Diego ve Minneapolis’in yakın takibinde olmak üzere ikinci yılda da birinci sırayı almış.

Diğer taraftan en sağlıksız 5 şehir içinde iyiden kötüye sıralamada Louisville, Kentucky, San Antonio, Oklahoma City, Memphis, Tennessee ve Indianapolis bulunuyor.

ACSM’nin Amerika Fitness Index (AFI) raporu, birçok etkeni hesaba katarak hazırlanmış. Şehir sakinlerinin beslenme ve spor alışkanlıkları ve kronik sağlık sorunlarına ek olarak endeks, bölgenin sağlıklı bir yaşam tarzını ne kadar destekleyen nitelikte olduğunu da incelemiş. Bir başka deyişle, AFI raporu yürüyüşle/bisikletle işe giden veya toplu ulaşımı kullanan nüfus yüzdesi ve spor tesislerinin müsaitliği, çiftçi pazarlarının sayısı ile ne kadarlık alanın parklara ayırıldığını incelemiş.

AFI, iki konuya bakıyor; Metropolün bugün itibariyle ne kadar sağlıklı olduğunun ve hareketli yaşam tarzlarını destekleyip, sağlığa dair olumlu sonuçlar doğuracak yapıları tasarlamak için kırsal ve şehir merkezi dışında kalan yerlere eylem çağrısı yapılmasının ölçümü. Amaçları, insanların kendilerine sağlanmış kaynakları görüp bunları değerlendirmeleri ve daha iyi, daha sağlıklı bir hayata erişmelerini sağlamak.

Dileriz burada da böyle faydalı ölçüm ve değerlendirmeler yapan kurumlar olup, olumlu değişim için etki sahibi olurlar.

Usain Bolt ile Söyleşi

Nike Roshe Sokakları Ele Geçiriyor