in

Arızalı Ürün Değişim ve İade Prosedürü

Gerek Barcin.com müşteri hizmetlerinde, gerek sosyal medyadaki diğer kanallarda, gerekse de mağazalarımızda belki de en sık karşılaştığımız sorulardan biri ‘Ürünün garanti süresi ne kadar?’ sorusudur. Bu nedenle bu konu hakkında bir yazı yazarak sizlere konuyla ilgili kapsamlı bir bilgi vermek istedik.

Okuyacağınız süreç Türkiye’deki tüm spor mağazaları için aynı şekilde çalışmaktadır.

Ne adidas, ne Nike ne de başka bir giyim firmasına ait herhangibir garanti uygulaması bulunmamaktadır. Bu ürünler araba, buzdolabı gibi mekanik ürünler olmadığı için herhangibir garanti verilebilmesi de mümkün olamayan ürünlerdir.

Ancak; bu markalar üretimden kaynaklanan olası sorunlarda tüketiciyi mağdur etmemektedirler. Örneğin satın aldığınız spor ayakkabıda, imalattan kaynaklanan bir dikiş hatasından ötürü patlama ya da açılma olmuşsa bunu ücretsiz olarak yenilerler. Ancak ayakkabınızı amacının dışında kullanmış (koşu ayakkabısıyla futbol oynanması en sık karşılaşılan durumdur) ve/veya bakım talimatlarına uymamışsanız (çamaşır makinasına girmiş bir spor ayakkabı deforme olmaya mahkumdur)  bunu ‘kullanım hatası’ olarak değerlendirir ve değişim ya da iade kabul etmezler.

Üretimden kaynaklanmış bir hataya sahip olan ürünler genellikle kullanımın başlanmasıyla birlikte 3-4 ay içinde beklenmedik deformasyonlara uğrarlar.
Bu süre içinde arızalanan ürünler genellikle üretim hatasından kaynaklanmış ürünlerdir.
Ancak ürün hatalı kullanıma maruz kalmışsa ya da giyim ürünlerinde ürün yıkama talimatlarında belirtildiğinin aksinde bir şekilde yıkanmışsa yine bu süre içinde de deformasyonlar görülebilmesi olasıdır. İlgili firma bu tarz hatalardan kaynaklanmış arızalı ürünleri kabul etmeyerek tüketiciye iade etmektedir.

Barcin.com’dan ya da başka bir spor mağazasından alacağınız üründe bir arıza yaşamanız halinde uygulanan prosedür şu şekilde işler:
Arızalı olduğunu düşündüğünüz ürününüzü faturasıyla birlikte yetkili satıcıya götürür/gönderirsiniz. Yetkili satıcı ürününüzle ilgili herhangibir yorum yapma ya da anında değiştirme insiyatifine sahip değildir.
Satıcı ürününüzü ilgili markanın ‘arızalı ürün’ departmanına gönderir. Bu departmanlarda; ürün, ürünün imal edildiği malzemeler, olası imalat hataları hakkında bilgi sahibi uzman kişiler çalışmaktadırlar. Ürününüz bu ekip tarafından incelenerek, üründe herhangibir imalat hatası olup olmadığının tespiti yapılır.
Eğer üründe bir imalat hatası söz konusuysa size ürün tutarında hediye çeki ya da aynı ürünün kullanılmamışını tedarik ederler. Ancak üründe herhangibir imalat hatası saptanmaz ise ürününüzü aynı şekilde yetkili satıcıya geri gönderirler. Yetkili satıcı müşterisine ulaşarak süreçle ilgili bilgi vermekle yükümlüdür. Tüm bu süreç kargolanma süreleri dahil 15 ila 30 gün arasında sürebilmektedir.  Barçın Spor olarak bu sürenin birçok kullanıcı için uzun gözüktüğünün farkındayız. Her işlem için bu süreyi mümkün olabildiğince kısaltmak için özenle çalışmakta ve iade işlemine gönderdiğimiz ürünlerin durumunu sürekli kontrol altında tutmaktayız.
Konuyla ilgili yardımcı olabildiğimizi umuyoruz. Eğer yardımcı olabileceğimizi düşündüğünüz başka bir husus varsa bize yazabilirsiniz. Probleminizi gidermek adına size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız…

adidas ZX 8000 – Efsane Geri Döndü

Spor Ayakkabı: Geleceğe Yatırım