in

Avrupa Basketbolunun Yükselen Yıldızı: Jan Vesely

Jan Vesely belki de genç kuşak basketbol oyuncuları arasında en dikkat çeken isimlerden birisi. Ülkemiz temsilcilerinden Fenerbahçe‘de forma giyen Çek Cumhuriyeti asıllı basketbolcu 2.11 metre boyuyla pivot mevkiinin vazgeçilmez adayları arasında gösteriliyor. Gerek NBA gerekse Avrupa Basketbolunun alıştığı üzere pivot olmasının yanı sıra iyi bir uzun forvet olarak görev yapabiliyor. Takımı adına savaşma hırsının maksimum düzeyde olması ona genç yaşta Çek Cumhuriyeti milli takım formasını kazandırmıştır.

24 Nisan 1990 tarihinde doğmuş olan 25 yaşındaki basketbolcu Euroleague ve Basketbol Süper Ligi içerisinde başarılı yükselişini çizdiği grafikle sürdürmeye devam etmektedir. Kariyerinin ilk yıllarında henüz 17 yaşındayken Çek Cumhuriyeti’nde bulunan takımlarda top koşturmaya başlamıştır. Pnbor ve BK Snakes isimleriyle bilinen Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava şehrinin amatör basketbol takımlarında başarılı bir oyun sergilemesi kısa sürede dikkat çekmesini sağladı. Profesyonelliği ise Slovenya takımı Geoplin Slovan ile kazandı. Her ne kadar çok fazla forma şansı bulamasa da her forma giydiğinde gelecek vadeden büyüleyici bir oyun stili ortaya koydu.

Avrupa basketbolunun yükselen yıldızı olarak anılmaya başladığı ilk dönemde ise Partizan forması giyiyordu. Sırp temsilcinin üç yıl boyunca formasını giyen Jan Vesely basketbol dünyasında hızlı bir yükselişe imza atarak 9 kupa kaldırdı. Tabi her geçen gün ribaund ve sayı ortalaması olarak kendini geliştirirken bir yandan da takımdaki görevi daha da artarak kendini gösterme şansı elde ediyordu. Her maçın hayati bir önem taşıdığı efsanevi bir Euroleague sezonunun ardından NBA seçmeleri hayatını değiştirecekti.

Washington Wizards seçmelerine katılmasıyla beraber ilk tur altıncı sıradan takıma dahil olma şansı yakaladı. NBA çaylak sezonunda göz dolduran performansı kalıcı bir oyuncu olacağının anlaşılmasını sağladı. Ancak işler planladığı gibi gitmedi ve hem performans bazında düşüş yaşadı hem de sakatlıklarla boğuştu. Özellikle kariyerinin 2013-2014 sezonu sakatlıklardan ötürü tam bir durma noktasına girmesiydi. Bu şekilde uzun sakatlık periyotları parlamak üzere olan birçok yıldızı söndürmesine karşın Jan Vesely için bir sönüş olmadı.

Aksine daha azimli bir oyun tarzıyla geri dönen başarılı basketbolcu Denver Nuggets tarafından takas yöntemiyle kadroya katıldı. 20 Şubat 2014 tarihinde sakatlığını atlatmasıyla Denver formasıyla sahada mücadele verse de azmi performansını NBA statüsünde tutmaya yetmedi. Bu doğrultuda 5 Ağustos 2014 tarihinde Fenerbahçe devreye girerek başarılı genç basketbolcuyu Avrupa’ya yani Euroleague’e geri döndürdü.

Jan Vesely Başarıları

  • Euroleague Final Four dördüncülüğü. 2010 ve 2015 yıllarında.
  • Sırp Ligi Şampiyonluğ Partizan ile 2009, 2010 ve 2011 yıllarında.
  • Adriyatik Ligi Şampiyonluğ Partizan ile 2009, 2010 ve 2011 yıllarında.
  • Sırbistan Kupası. Partizan ile 2009, 2010 ve 2011 yıllarında.
  • Basketbol Erkekler Türkiye Kupası. Fenerbahçe ile 2016 yılında
  • FIBA Avrupa Yılın En İyi Genç Oyuncusu. 2010
  • Euroleague Ocak ayı en değerli oyuncu ödülü. 2016

Basketbolda En Çok Kullanılan Hücum Dizilişleri

24’ün Vedası: Kobe Bryant’ın Son Maçı