Menu
in

Ayak Tenisi Nedir? Ayak Tenisi Nasıl Oynanır?

Ayak tenisi gelişmekte olan bir spordur. Bunun temel nedeni ise futbola benzemesi ve ağırlıklı olarak futbol oyuncuları tarafından oynanmasıdır. Ayak tenisinin en önemli avantajı, futbol sahalarında, parkta ve sokakta da oynanabilmesidir. Bu sayede hemen her yaşa hitap eder ve oldukça eğlencelidir. Futbol tenisi veya mini tenis kortunda oynanan ayak voleybolu olarak da bilinir. Ayak tenisini 1’e 1 veya 2’ye 2 şeklinde oynayabilir, kurallara uyabilir ya da  farklı kurallarla eğlenceli aktiviteler haline getirebilirsiniz. Örneğin topu yalnızca bir kez sektirip iki kez vurarak kuralları biraz daha zorlaştırabilirsiniz. Çünkü ayak tenisi aynı zamanda çok eğlenceli ve eğitici bir oyundur. Oyun içinde en önemli şey ise taktiktir. Varsayımları, taktik içgörülerini, zamanlamayı ve doğru pozisyonu seçmek size büyük avantaj sağlar. Ekipman ise oldukça basittir. Ayak tenisine uygun kort zeminine uygun futbol ayakkabı modeli, tişört, şort ve şapka gibi her spor için ihtiyaç duyulan temel eşyalar yeterlidir. Peki ayak tenisi nedir, kaç kişiyle oynanır ve kuralları nelerdir?

Ayak Tenisi Nedir?

Ayak tenisi, futbol tenisi, futnet, (aynı zamanda tenis futbolu olarak da bilinir), temel tekniğinizi, özellikle zıplayarak ve doğrudan havadan gelen topları karşılayarak oynayabileceğiniz eğlenceli ve dinamik bir futbol şeklidir. Bir futbolcu olarak teknik becerilerinizi hızlı bir şekilde geliştirmeniz ve takım arkadaşlarınızla birlikte eğlenerek antrenman yapmanız için de idealdir. Çünkü ayak tenisi birçok dinamiği ve teknik özelliği olan modern bir oyundur. Futbolda olduğu gibi en önemli şey basit hareketlerde ustalaşmaktır. Bunun için ise sık antrenman yapmak gerekir. Pas verme, kabul etme, göğüsle topu durdurma ve kafa vuruşu gibi temel tekniği geliştiren hareketler oldukça önemlidir.

Ayak Tenisi Kuralları

Ayak tenisi eğlenceli bir spor aktivitesi olarak görülse de aynı zamanda kuralları olan, disiplinli bir spordur. Öncelikle oyuncular birlikte oynamayı, işbirliği yapmayı ve birbirleriyle iletişim kurmayı öğrenmelidir. Genellikle erkek futbol oyuncuları birbiriyle oynar, ancak kadın futbolcular, tenis oyuncuları ya da spora meraklı herkes oynayabilir. Bununla birlikte “ayak tenisi nasıl oynanır?” diye merak ediyorsanız öncelikle kuralları bilmeniz gerekir. Ayak tenisi oyun kuralları ise şöyle sıralanabilir:

  • Ayak tenisi oyun formatları genellikle 2×2, 1×1, 3×3, 4×4  şeklindedir. En çok tercih edilen ise bire bir ya da üçe karşı üç şeklinde yapılan karşılaşmalardır.
  • Karşılıklı fiziksel temas yasaktır, oyun alanı futbolda olduğu temas için uygun değildir. Daha çok tenis kortuna benzer.
  • Oyun kuralları esnek olduğu için her yaş kategorisine/seviyesine uyarlanabilir.
  • Amatör ya da kıdemli oyuncular karşılaşabilir.
  • Ayak tenisind ekullanılan top, futbol topudur. Ancak yaş aralığına göre farklı numaralar kullanılır.
  • Topa omuz, el ya da kollarınızla dokunmanız yasaktır. Zıplayarak gövdeniz ya da ayaklarınızla karşılık vermeniz gerekir.
  • Her takımda üç oyuncu bulunur ve ikisi yedektir. Üç set yapılır, 15 puana ulaşan ilk takım kazanır.
  • Top yerde sektirilerek oyuna dahil edilebilir ve oyun içinde birine temas etmeden sadece bir kez sekebilir.
  • Voleybolda olduğu gibi top rakip alanda yere düşerse sayı olur.

Ayak Tenisi Oynanan Yerler

Ayak tenisi, futbol becerilerinin gelişimini destekleyen, diğer oyuncuların birbirlerini (daha iyi) tanımalarına ve hareket etmelerine olanak tanıyan bir oyun şeklidir. Keyifli ve aynı zamanda oldukça esnek kurallara sahip olduğundan “ayak tenisi nerede oynanır?” sorusunun pek çok yanıtı vardır. 1 metre yüksekliğinde fileli küçük bir alanda oynanabilir.  Zemin ise çim, suni çim, sokak, çakıl, kum olabildiği gibi iç mekan zeminleri de olabilir. Bu nedenle ayak tenisi oyun alanları futbol takımları ve kulüplerin dışında kalan organizasyonların da kullanımı için idealdir.

Futbol tenisinin en iyi özelliği, fiziksel temasın olmaması, küçük oyun alanı ve kolayca uyarlanabilen kurallar nedeniyle bir futbol kulübünün her üyesinin oyunu oynayabilmesidir. Bu nedenle farklı üyelerin bir turnuva veya yarışma biçiminde birlikte veya birbirlerine karşı oynaması için iyi bir fırsattır.

Siz de futbolda gelişmek ya da arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek isterseniz ayak tenisi oynayabilir, futbol topu, uygun ayakkabı, forma, şort gibi tüm ihtiyaçlarınız için Barcin.com fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version