in

Babalar ve Çocukları

MUHAMMAD ALI-LAILA ALI

babalar_blog_05

Babası başarılı bir sporcu olup kendisi de onun ayak izlerini takip eden kadın atlet sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Ancak geçtiğimiz günlerde hayata veda eden efsane Muhammed Ali, bu alanda da spora bir miras bıraktı: Laila Ali. Laila, 4 kez evlenen, kadınlara olan düşkünlüğü dillere destan olan babasının 9’uncu ve son çocuğuydu. 18 yaşında profesyonel boksa başlama kararı alan Laila bu kararı babasına “Seni seviyorum ve desteğin benim için çok önemli. Desteklemesen de kararım kesin” diye açıklamış. Parkinson nedeniyle zar zor fısıldayarak konuşabilen baba Ali ellerini başına götürüp “Tamam ama incinmeni istemiyorum. Şimdi kalk ayağa ve duruşunu göreyim” demiş. “Bu erkek değil kadın boksu. Ayrıca senin seni genlerin var bende, merak etme incinmem” sözleriyle efsaneyi ikna eden Laila, dört yıl sonra ilk kez profesyonel maçına çıkarken kariyerini 24’te 24 yaparak yenilgisiz tamamladı.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?: Muhammad Ali kariyerindeki ilk yenilgisini aldığı Joe Frazier’ı daha sonra iki kez yenmiş ikili arasındaki rekabet spor tarihine geçmişti. Laila da Frazier’in kızı Jacquie Frazier-Lyde’la 2001 yılında karşılaştı. Ringde bir kez daha ‘Ali’ler sevinirken bu maç ‘izle öde’ sistemiyle yayınlanan ilk kadın boks müsabakası oldu.

CESARE-PAOLO MALDINI

babalar_blog_04

Futbol, spor dünyasında en çok baba-oğul hikayesine sahip olan spor dalı hiç şüphesiz. Efsanelerin çocukları hep babalarıyla kıyaslanır; Johan Cruyff’la oğlu Jordi Cruyff gibi mesela. Ya da yakın zamanda babası Peter gibi Premier Lig şampiyonu olan Kasper Schmeichel gibi… Futbol otoritelerin kıyaslamadığı baba-oğulların nadir temsilcileri ise Cesare ve Paolo Maldini. Her ikisi de Milan efsanesi olup, Kırmızı-Siyahlı takımda kaptanlık yaptılar. Cesare oğlunu İtalya U21 ve A Milli takımlarında çalıştırdı. Milan’da da hocası oldu. Paolo, 24 yıl oynadığı Milan’da tam 25 kupa kaldırdı. Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Cesare’nin 6 çocuğundan biri olan Paolo teknik adam olmak istemedi: “Babamın neler yaşadığını, nelerle mücadele etmek zorunda kaldığını önce evde sonra soyunma odasında gördüm. Ben sakince ailemle geçireceğim bir yaşam istiyorum.” Şimdilerde Cesare’nin torunları, Paolo’nun oğulları Milan altyapılarında oynayan Christian (20) ve Daniel (15) acaba onlar gibi olacaklar mı diye merak ediyoruz. Bekleyip göreceğiz…

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?: Maldiniler dışında Manuel Sanchis Martínez-Manuel Sanchís Hontiyuelo (Real Madrid) ve Carles-Sergio Busquets (Barcelona) Şampiyonlar Ligi’ni baba-oğul kaldırdılar.

JOE BRYANT-KOBE BRYANT

babalar_blog_03

NBA’da aynı futbol gibi birçok baba-oğul sporcuyu izlediğimiz bir organizasyon: Waltonlar, Ewingler, Riverslar, Barryler, Hardawaylar… Golden State Warriors fırtınasına şahit olduğumuz bu günlerde en çok konuşulan ikili hiç şüphesiz Steph Curry ve babası Dell Cury. Ancak bir gün filmi çekilecek bir ikili varsa onlar da Joe ve Kobe Bryant olacak. Joe, NBA’de bir türlü beklemediği sıçramayı yapamayınca İtalya’ya gitti. Kobe, Avrupa’da mutlu bir çocukluk geçirse de profesyonel olarak NBA’ye adım atması babasıyla ilişkisini değiştirdi. Joe, bazı röportajlarında hep ne kadar iyi olabileceğini, Amerika’da hakkının yendiğini anlatırdı. Kobe, henüz 18 yaşındayken ilk sezonunda yarı final serisinde Jazz’a karşı son anlarda dört şut kaçırdı. O akşam kendisine babası gibi “kaybeden” olmayacağına sözü verdi ve kariyerine kendi bildiği gibi devam etmek istedi. Kobe’nin “winner” olma tutkusu takım içinde sorunlara yol açtı. Saha dışında da sorunlar bitmedi. Kobe’nin eşi Vanessa’nın Afro-Amerikan değil Latin kökenli olması nedeniyle babası ve annesi düğünlerine gelmedi. Yine Kobe’nin hatıra eşyalarının satışa çıkarılması, Lakers efsanesinin ailesine dava açması üç yıllık bir küslüğe sebebiyet verdi. Ailesi Kobe’nin 20 yıllık kariyerine nokta koyduğu son maçına da gelmedi. Kim bilir belki bu babalar gününde Kobe birebir oynama yeteneğini ve zarifliğini aldığını babasıyla barışır.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?: Bryant ailesi oğullarının ismini doğumundan önce bir restoran menüsünden seçmişler. Japonların ‘Kobe’ eti, efsane sporcunun ismine ilham vermiş.

ARCHİE MANNINNG – PEYTON VE ELI MANNING

babalar_blog_02

Kolejde okuyan gelecek vaat eden bir Amerikan futbolu oyuncu düşünün. Bir gün eve geldiğinde intihar eden babasının cesediyle karşılaşıyor. Annesi ve kız kardeşi ailenin geçiminin sağlanması yerine kariyerine devam etmesini istiyor. Yetenekli bir oyuncu olmanıza rağmen sıradan bir takımda yıllarını geçiriyor. İlk çocuğu onun yolundan gitmeye hazırlanırken bir sinir hastalığı nedeniyle 18 yaşında sporu bırakmak zorunda kalıyor. İkinci çocuğu doğduğu şehrin üniversitesini seçmediği için komşuları tarafından hain gözüyle bakılıyor. Acaba siz onun yerinde olsanız futboldan nefret eder miydiniz? Archie Manning için cevap “hayır” oldu. İkinci sırada draft edilen Archie’nin oğulları Peyton ve Eli draftta 1’inci seçildiler. Her ikisi de ikişer kez Super Bowl’u kazandı. Quarterback (oyun kurucu) ailesi olarak tanımlanan Manningler babalar gününde çok büyük ihtimalle Amerikan futbolu konuşacaklar. Peki Archie hiç futboldan nefret etti mi? Bir kez, o da Peyton’ın yedek başladığı Eli’in ağır bir yenilgi aldığı gün!

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?: Başarılı aktör John Goodman’ın dış sesinin kullanıldığı ve ESPN tarafından yayınlanan “Book of Manning” en başarılı spor belgesellerinden biri olarak kabul edilmektedir.

GRAHAM HILL-DAMON HILL

babalar_blog_01

İngiltere’nin yetiştirdiği en büyük yarışçılardan biri olan Graham Hill, Le Mans 24 Saat, Indianapolis 500 ve Formula 1’i kazanan tek sporcu olarak adını tarihe yazdırıp 1975 yılında pistlere veda etti. Aynı yıl bir uçak kazasında hayatını kaybettiğinde oğlu Damon 15 yaşındaydı: “Televizyon izlerken haberlerde yakınımızda bir kaza olduğunu öğrendim. Ne olduğunu anlamak için fazla bir çaba göstermeye gerek yoktu. O andan itibaren bütün ailenin kaderi değişti.” Motor sporlarıyla o dönem ilgilenmeyen Damon’ın bu eğiliminde babasının da rolü büyüktü: “Bağımsız bir çocuktum. Babamın dediklerinin tersini yapıyordum. Zeki bir adamdı ve o yüzden bana sürekli yarışıp-yarışmayacağımı soruyordu!” Geç yaşlarda yarış kariyerine başlayan Damon 90’lı yılların ortasında Michael Schumacher’le girdiği rekabette sakin ve beyefendi kişiliğiyle takdir topladı. Damon, 1996 yılında Formula 1’de dünya şampiyonluğunu kazandı ve baba-oğul bunu başaran birileri hala yok.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?: 3’üncü kuşak Hill olan Josh Hill de 23 yaşına kadar yarışmış ancak dedesi ve babasının başarılarına yaklaşamamıştır.

Scottie Pippen Hakkında İlginç Bilgiler – İnfografik

Stephen Curry mi, LeBron James mi gülecek?