Menu
in

Başarılı Sporcuların Ortak Özellikleri

Örnek aldığınız, gıpta ettiğiniz, maçlarını izleyip hayaller kurduğunuz sporcuları düşünün. Hepsi bulundukları yerlere gelebilmek için birçok zorlu aşamadan geçtiler ve çoğu kez başarısızlığı da tattılar. Ancak hiç yılmadılar ve düştükleri yerden daha güçlü bir şekilde kalkarak kendilerini ileriye götürmeyi bildiler. Bugün gördüğünüz tüm bu başarılı sporcuların dikkat ettikleri ve reçete gibi kullandıkları bazı özellikleri bulunmakta. Bu özellikleri kendinde de geliştirerek başarı basamaklarını hızla çıkmak ise sizin elinizde!

Tutuğunu Koparmak

Unutmayın bir kazanan olmanın ilk adımı kendine güvenmektir. Başarılı bir sporcu, durumun ne kadar kötü olduğunu ya da kaynaklarının ne kadar sınırlı olduğunu düşünmez. Gelmek istediği noktaya erişene kadar çok çalışır ve hedefe ulaşmak için tüm zorlukları egale eder.

Daha İyisi için Çalışmak

Sadece bir takım içerisinde yer almak demek başarılı olduğunuz anlamına gelmez. Bu takım içerisinde katkıda bulunma isteğiniz ve gayretiniz daha önemlidir. Her antrenman ve oyun sonrası kendinize ekstra çalışma zamanları yaratın. Başarısızlığın sizi yıldırmasına izin vermeyin. Unutmayın tüm başarılı sporcular tekrar ve tekrar denedikleri için bugün bulundukları noktaya geldiler.

Hileden Uzak Durmak

Kas kütlesini artırmak için performans arttırıcı ilaçlar kullanarak rakiplerini ve kulüplerini aldatmaya çalışan kişiler sadece kendilerini aldatıyor. Daha da kötüsü kariyerlerini geri dönüşü olmayan bir biçimde zedeliyor. “Uyuşturucu madde” olarak tanımlanabilecek bu doping ilaçları sistemlerine enjekte edildiğinde kısa vadede tatmin edici görünse de uzun vadede sporcunun sağlığına büyük zarar veriyor.

Rakibe Saygı Duymak

Rekabeti çirkin bir duruma dönüştürmemek için her zaman oyundan keyif almalı ve rakiplerinize saygı duymalısınız. Böylelikle karşı taraf da size saygı duyacak ve centilmence bir performans sergileyecektir. Aynı zamanda rakibi küçümsemek ve ona kötü davranmak, oyun içerisinde kendi konsantrasyonunuzun da dağılmasına sebep olur.

Takım Ruhuna Uygun Davranmak

Eğer yaptığınız sporu gerçekten seviyor ve iyi bir kariyer edinmek istiyorsanız bulunduğunuz kulübün bir parçası olduğunuzu hissetmeniz gerekir. Bunun için takım arkadaşlarınızla, yöneticilerinizle, antrenörlerle ve oyun içinde görevi olan herkesle iyi geçinmeniz ve takım ruhuna uygun hareket etmeniz oldukça önemlidir. Örneğin, oyun sırasında hakeme sürekli tepki gösterir, bağırır ya da ters davranırsanız, hakem de ilk fırsatta size kasıtlı olarak kötü bir çağrı yapabilir.

Her zaman yöneticilerinize ve antrenörlerinize saygı gösterin. Sizi takıma koyup çıkarma yetkisine sahip olanlar onlar. Yedek kulübesinde değil de sahada daha fazla zaman geçirmek istiyorsan yöneticilerinle iyi bir ilişki kurarsan iyi edersin.

Yardımcı Olmak

Takım arkadaşların hatta rakiplerine yardımcı ol. Unutma sportmenlik bir erdemdir. Birbirinize yardım edin. Takımın mükemmel olabilmesi için herkesin birlikte çalışması gerekir. Saygısızlık, sızlanma, şikayet etme ve düşmanca davranma tüm takımın dinamiklerini bozar ve başarısızlığa sebep olur.

Motivasyon, Motivasyon, Motivasyon!

En kötü durumlarda bile kendi motivasyonunuzu kendiniz yaratın. Bir başkasının sizi yükseltmesini beklemeden takımınız için tezahürat yapın ve onlara iyi enerji verin. Enerji bulaşıcıdır. Siz pozitif bir duruş sergileyerek takım arkadaşlarınıza olumlu yönlendirmelerde bulunursanız aynı şekilde karşılık görür ve daha yüksek bir motivasyon elde edersiniz.

Odaklanmak

Odaklanın! Gevşeklik yapmayın, çünkü spor dağınık bir zihni asla affetmez. Başarılı olmak için hedefe odaklanmak ve dikkat dağıtan her şeyden uzak durmak olmazsa olmaz bir etkendir. Başarı seni bekliyor, şimdi git ve onu elde et!

Yorum Yazın

Exit mobile version