Menu
in

Basketbol Pas Çeşitleri

Basketbol oynarken en doğru pası vermek; oyun akışını sağlamak, hızlıca sayı yapmak, rakip düzenini bozmak ve top kayıplarını en aza indirmek açısından oldukça önemlidir. Oyun kurmak ve etkili bir şekilde sahaya yerleşmek için iyi pas veren oyunculara ihtiyaç vardır. Bunun için ise birbirinden efektif bazı pas türleri bulunur. Gelin, en çok kullanılan basketbol pas çeşitlerine yakından göz atalım.

Tek Elle Atılan Paslar

Tek Elle Pas (One-Hand Pass), genellikle hareket halinden durma konumuna geçen oyuncunun rakibine güvenle pas verebilmesi için tercih edilir. Bir ayak sabitken hareketli ayak omuz ile birlikte yön değiştirir. Top tek elde tutulduğu için pas seçenekleri ve atış açısı da zenginleşir. Oyuncu, pası tek elle yerden veya havadan takım arkadaşına gönderebilir.

Tek elle atılan pas çeşitlerinden bir diğeri olan Beyzbol Pas (Baseball Pass) da rakibin savunmaya yerleşmesine imkân tanımadan etkili geçişler yapabilmesini sağlar. Basketbol oynarken de tıpkı bir beyzbol topu atar gibi tek elle ve güçlü bir biçimde top yönlendirebilmek mümkündür. Özellikle hızlı geçişlerde topu en ilerideki oyuncuya göndermek için beyzbol paslardan yararlanabilmek mümkündür.

Çok Yönlü Paslar

Çok yönlü bir pas olan Baş Üstü Pas (Overhead Pass), özellikle yarı sahada çıkışan oyunu açmak için idealdir. Savunmacının pası atan ve alan oyuncunun arasına girmesi durumunda pası atan oyuncu, topu kaybetmemek için iki eliyle tutarak başının arkasına doğru götürebilir. Top, baş üzerinden kaldırılarak üstten veya yandan diğer takım arkadaşına atılır. Baş üstü pas, kanat veya pivot pozisyonuna konumlanan oyuncuya havadan pas gönderebilmek için de harika bir pas türüdür.

En pratik basketbol pasları arasında yer alan bounce pass, topu yerden sektirerek takım arkadaşına ulaştırmayı sağlar. Geçiş hücumunda ve yarı sahada sıkışan oyunu açmak için sıklıkla kullanılan sektirmeli pas, rakibin bacak çevresinden ya da bacak arasından sert bir şekilde geçirilerek de atılabilir.

Göğüs Pası (Chest Pass) ise basketboldaki en temel ve yaygın olarak kullanılan pas teknikleri içinde yer alır. Hücum ederken topu takım arkadaşına hızlı ve dengeli bir şekilde göndermek için kullanılır. Göğüs pası atan oyuncu, göğüs hizasına kadar kaldırdığı topu iki elini kullanarak takım arkadaşına doğru iter. Kollar topla beraber ileri doğru uzanır. Baskı altında olmayan oyuncu, göğüs pası sayesinde oldukça dengeli paslar atabilir.

Rakibi Şaşırtan Paslar

Arkadan Pas (Behind the Back Pass), savunmacıyı kandırmak için kullanılan en popüler pas çeşitleri arasında yer alır. Baskı altında sıklıkla tercih edilen arkadan pas, oyunun sıkıştığı veya oyuncunun dengesini yitirdiği durumlarda topun bel arkasından geçirilerek çapraz köşeye atılmasını sağlayan oldukça spesifik bir pas türüdür. Zorluk derecesi yüksek olan bu pas, top hakimiyeti gelişmiş oyun kurucuların sıklıkla kullandığı pas çeşitlerinden de biridir.

Basketbolda pas çeşitleri oldukça spesifiktir. Bu spesifik pas çeşitlerinden bir diğeri de alley-oop pastır. Alley-oop hem oldukça etkili hem de estetik bir pas türüdür. Hücuma çıkan oyuncu, rakip pota altına yakın takım arkadaşına topu havadan gidecek şekilde atar. Potaya yakın bir yerden topa sıçrayan oyuncu, smaç veya turnike ile hücumu sayıya çevirir.

Bakmadan Atılan Pas (No-Look Pass) ise oyuncunun farklı yöne bakarken topu beklenmedik bir açıdan başka yöndeki takım arkadaşına göndermesini sağlar. Oyuncunun arkadaşına bakmadan nokta atışı yapması gerektiği için oldukça zor bir pas türüdür. Özellikle NBA’de sıklıkla kullanılan no-look pass, savunma oyuncusuna karşı avantaj elde etmek için kullanılan aldatmacalı bir harekettir.

Siz de bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun basketbol ekipmanları için Barcin.com’u tercih edebilir, oyun kurucu yeteneklerinizi göstermeye hemen başlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version