in

Basketbol Topunu Nasıl Seçmelisiniz?

Dünyanın en popüler sporları listesinde üst sıralarda yer alan basketbol, bir spor olduğu kadar bir kültür olma özelliği de taşıyor. Kendine has seyirci kitlesi, uygulamaları, sporcu özellikleri ve oynama alanlarıyla heyecanı ve adrenalini daima üst seviyede tutuyor.

Hem profesyonel hem de amatör olarak büyük bir kitle tarafından ilgi gören basketbol için en temel araç da haliyle basketbol topu. Ancak basketbol topu alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Çünkü hem malzemesine hem de numarasına göre farklı basketbol topu çeşitleri bulunuyor.

basketbol-topu

Malzemesine göre basketbol topu çeşitleri

Genellikle dış sahalarda, yani okul bahçesinde, belediyelerin spor parklarında ya da özel spor alanlarında oynamak için tercih edilen kauçuk basketbol topu, suya karşı dayanıklı olmasıyla bilinir. Bu da ıslak zeminde oynasanız bile maksimum performans elde etmenizi sağlar. Üstelik bu topların zıplama özellikleri de daha fazladır.

Uluslararası Basketbol Federasyonu yani FIBA tarafından resmi maçlarda kullandırılan deri basketbol topu, kompozit malzemeden üretilir ve profesyonel basketbol topu olarak da bilinir. Kapalı sahalar için tasarlanan bu toplar, kauçuk basketbol toplarına göre daha az zıplarlar.

basket

Numarasına göre basketbol top çeşitleri

Yaş ve kullanım alanlarına göre numaralandırılan basketbol toplarının çapları da birbirinden farklıdır. 3 numara basketbol topu, 56-57 cm çevreye sahiptir ve 297-348 gr ağırlıktadır. Bu toplar daha çok 5-8 yaş arası çocukların kullanımı için üretilir.

11 yaş altı çocuklar için üretilen 5 numara basketbol topları, 70-71 cm çevre genişliğine sahip olur. Ağırlıkları da 396-453 cm arasında değişir ve hem kız hem de erkek çocuklar kullanabilir.

6 numara basketbol topu, yaşa ve cinsiyete göre iki farklı şekilde değerlendirilir. Çünkü 11 yaşından büyük kadınlarla birlikte 11-13 yaş arası erkekler de bu topları kullanır. Yani profesyonel kadın basketbol maçlarında kullanılan toplar bu sınıfta yer alır.

Ağırlıkları 510-566 gr arasındayken çevre genişlikleri de 72-75 cm’dir. 180 cm yükseklikten bırakıldığında 130 cm zıplamaları gerekir. Bu seviyeden az ya da çok zıplamalarına göre havaları ayarlanabilir.

13 yaşından büyük erkeklerin kullanımı için tasarlanan 7 numara basketbol topu, erkek profesyonel basketbol topu olarak kabul edilir. FIBA tarafından belirlenen standartlara göre bu basketbol topunun ölçüleri 567-650 gr arasında ağırlığa ve 75-78 cm çevre genişliğine sahip olacak şekilde üretilmelidir. Ayrıca 180 cm’den bırakıldığında 130 cm zıplaması gereken bu topların havaları, daha yüksek ya da daha alçağa zıplamaları halinde ideal seviyeye getirilmelidir.

Bu Dert Çekilir: Barfiks ile Egzersiz

Bu Sonbahar Stilinizi Tamamlayacak 7 Nike White Pack Modeli