Menu
in ,

Bayrak Dikme Olayı ve Sonrasında Yaşananlar!

1996 Türkiye Kupası Finalinde, ne atılan goller ne de deplasmanda bir türlü Fenerbahçe’yi yenemeyen Galatasaray’ın başarısı konuşuldu. O günler bugünlere hafızalarda kalan tek bir anı varsa o da Galatasaray’ın İskoç teknik adamı Graeme Souness’in Kadıköy’ün orta yerine diktiği bayrak olayıydı.

Olay aslında şöyle başladı. 11 Nisan günü Dean Saunders’in 5. dakikada attığı golle ilk maçı alan Galatasaray, 24 Nisan’da oynanacak maçı da alıp kupayı evine götürmekte kararlıydı. Elvir Boliç’li, Dalian Atkinson’lu, Aykut Kocaman’lı Fenerbahçe’ninse kupayı almak için kazanmaktan başka çaresi yoktu. Maçta dakikalar 34’ü gösterirken Aykut Kocaman sahneye çıktı ve kupa yolundaki ilk golü kaydetti. Normal süresi Fenerbahçe’nin 1-0’lık üstünlüğüyle biterken maç uzatmalara kaldı ve ilk maçta olduğu gibi ikinci maçta da sahneye Dean Saunders çıktı ve Galatasaray’ı kupaya götüren o golü attı. Fenerbahçe hüsrana boğulmuş, Galatasaray ise 17 yıllık deplasman özlemini dindirmişti. İşte olay da tam olarak bundan sonra başladı.

Elinde dev Galatasaray bayrağını sallayarak şeref turu atan Souness, protokoldeki Fenerbahçeli üst düzey yöneticileri görür ve Fenerbahçe 2. Başkanının, elindeki bayrağı stadın orta yerine dikmesine sebep olacak yorumunu hatırlar ve o günleri şöyle anlatır.

“9 ay önce Galatasaray’ın teknik direktörü olduğumda, Fenerbahçe’nin yöneticilerinden biri, ‘Galatasaray bir sakata imza attırarak ne yapıyor?’ demişti. Yıllar önce olduğum açık kalp ameliyatına atıf yapıyordu. O bu lafı ettikten 9 ay sonra da kendi statlarında kupayı kazandık…”

Hatta olayın hemen ardından koşarak gittiği soyunma odasında yöneticilerden hiç de beklemediği bir tepki alır Souness. O anki durumu da şu sözleriyle anlatır.

Soyunma odasına girişimi hatırlıyorum. Dedim ‘Bu iş bitti..’ Başkan gelecek ve o an orada beni kovacak, yarın ilk uçağa bindirip gönderecekler herhalde dedim… Ama tam tersi oldu. Soyunma odasına göz yaşlarıyla geldiler. Hiç bu kadar kısa sürede bu kadar çok erkek tarafından sarılıp öpülmemiştim. Belli ki kupayı kazandığımız için çok mutlu olmuşlardı, ama asıl Fenerbahçe stadına Galatasaray bayrağı diktiğim için mutlu olmuş gibi görünüyorlardı.

Bu olayı ardından Galatasaray taraftarı, İstanbul’un fethi zamanında Bizans surlarına ilk bayrağı diken Ulubatlı Hasan’a ithafen Souness’e cesaretinden dolayı Ulubatlı lakabını takar. Halen Galatasaray taraftarının unutmadığı bu olay, 2014 yılında Fenerbahçe derbisinde yeniden canlandırılır. Lakin bu sefer olay maketlerle anlatılır.

Ancak bu olayın bir benzeri neredeyse 2012 yılında tekrar yaşanıyordu. Bilenler bilir, Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki olaylı şampiyonluk maçında Galatasaray şampiyonluğunu ilan ettiği anda olay çıkmış, Şükrü Saraçoğlu stadının ışıkları söndürülmüştü. Tam o kargaşada Galatasaraylı Yekta Kurtuluş, üzerinde çubuğu olan bir bayrakla sahanın ortasına doğru koşmaya başlayınca bir görevli tarafından durduruldu ve elindeki bayrak alındı.

Sanıyoruz bu olay daha uzuuun yıllar unutulmayacak ancak yeşil sahalarda görmek istediğimiz centilmenlikten çok uzak bu olayların tekrar yaşanmaması ve iki takım arasındaki ezeli rekabetin dostluk çerçevesinden çıkmaması ise en büyük dileğimiz.

Yorum Yazın

Exit mobile version