Menu
in

Bel Egzersizleri Nelerdir?

Bel Egzersizleri Nelerdir

Gün içerisinde şiddetli bel ağrısı fiziksel hareket yeteneğini kısıtlamak ile beraber sosyal hayata da olumsuz yönde etki etmektedir. Nitekim bu ağrının kaynağı belinizin merkezinden dışarı doğru, kalçanıza doğru veya bacağınıza doğru uzanır. Omurga uzmanları bel ağrısı tedavisinde fiziksel aktivitelerin önemini vurgulamaktadır. Tüm bu fiziksel ağrılar pilates bel egzersizleri düzenli uygulandığında doğal yoldan tedavi edilir. Sırt ve bel egzersizleri ağrıyı kontrol altına almak ve rahatsızlığın tekrar etmemesi için düzenli olarak uygulanmalıdır.

Bel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle sırt bel egzersizlerinin mümkünse bir uzman eşliğinde uygulanması gerekir. Yanlış uygulanan egzersizler sağlık problemlerine yol açar. Alıştırmaların olumlu sonuçlar vermesi için  uygulama yapılacak bölgenin ve kişinin ihtiyacına uygun bel egzersizleri göz önünde bulundurulmalıdır. Egzersiz öncesinde her zaman gevşeme hareketleri ile başlanması uygundur. Bunun için öncelikle düz bir zemine sırtüstü uzanın ve ayaklarınızın altına bir minder (yaklaşık 30 cm. yükseklikte) yerleştirin. Bel egzersizleri fitness süresince (başlangıç için önerilen süre yaklaşık 15 dakikadır.) gevşemek için yalnızca (1 set için) 5 dakika ayırın.

Gevşedikten sonra ayaklarınızı karnınıza doğru çekip yan tarafınıza dönün ve yavaşça doğrulun. Bu, belinize fazla yük vermeden ayağa kalkmanıza yardımcı olur. Gevşedikten sonra ayağa kalkın ve sırt ve bel egzersizleri öncesinde boynunuzu hafifçe öne ve arkaya doğru hareket ettirin. Ardından sağa ve sola baş hareketlerini uygulayın. Bu esnada baş dönmesi gerçekleşmemesi için süreyi kontrol edin. Bu adım da tamamlandıktan sonra spora hazırsınız demektir. Yan bel egzersizleri için sağ el havaya kaldırılırken sol el uyluk bölgesine yakın tutulur, ardından vücut yavaşça sol tarafa eğilir. Bu hareket esnasında sırtınızı olabildiğince dik tutmaya özen gösterin. Ardından sol el havaya kaldırılırken sağ el uyluk bölgesine yakın tutulur ve vücut (sırt düz bir şekilde) sağ tarafa doğru yavaşça eğilir.

Bel Fıtığı Egzersizleri Ne Zaman Yapılmalı?

Bel ağrısı cerrahi dışı yöntemler ile tedavi edilecek durumda ise egzersizlere başvurulur. Düzenli egzersizlere başlamadan önce bir uzmandan onay alınması gerekir. Ancak bu antrenmanlar sürekli ve bir program dahilinde uygulandığı zaman bel kasları kuvvetlenir.

Bel Fıtığı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Egzersiz öncesinde 5 dakika gevşeme hareketleri ile kaslar ısındırılır. Mola sonrası karın ve bel egzersizleri için düz bir zemine uzanılarak her iki kol yanda, zemine paralel şekilde destek alınır. Sırt zeminde olacak şekilde dizler bükülür. Ayak tabanı yere düz gelecek şekilde bel bölgenizi yere değdirdikten sonra hafifçe yukarı kaldırılır. Bu esnada burundan alınan nefes ağızdan yavaşça verilir. 5 saniye bekledikten sonra bel bölgesi yavaşça zemine bırakılır.

Aynı alıştırma 10 kere tekrarlanır ve aralarda çok sık mola verilmemeye özen gösterilir. Bir sonraki adımda ise aynı hareket bu kez kollar ve omuzlar zemine paralel ve sabit uzanırken sırt ve kalça yerden hafifçe yukarı kaldırılır. Hareketler arası geçişlerde düzenli nefes alıp verilmesi gerekir. 5 saniye aynı pozisyonda kaldıktan sonra, önce sırt ardından bel bölgesi zemine yavaş bir şekilde bırakılır. Sonrasında 5 dakika gevşeme molası verilir. Aynı egzersizler sabah ve akşam tekrar edilir.

Bel İnceltme Egzersizleriyle Belimizi Nasıl İnceltebiliriz?

Uygun egzersizi uygulamanın yanı sıra ayakta dururken veya otururken her bir harekette dik duruş sergilemek de önemlidir. Başlangıç aşamasında sabah ve akşam 15 dakika zaman ayırmak yeterli olup uygulamanın devamı hâlinde süre uzatılır. Egzersizleri gerçekleştirirken kontrollü nefes alıp verirseniz daha sağlıklı bir yöntem izlemiş olursunuz.

Her spor öncesinde olduğu gibi, karın bel egzersizleri öncesinde de gevşeme adımlarını uygulayın. Yukarıda bahsedildiği gibi, gevşeme molalarını seyrek aralıklarla vermek gerekir. Gevşemenin hemen ardından sırtüstü yere yavaşça uzanın. Bel boşluğu kalmayacak kadar belinizi zemine temas ettirin. Bunu gerçekleştirmekte zorlanıyorsanız bel boşluğunuzu bir havlu yardımıyla doldurabilirsiniz. Bacaklarınızı dizden büküp omuz genişliğinde olacak şekilde aralayın. Yukarı doğru hafifçe kalkarak sırasıyla önce bir ayak bileğinize değmeye çalışın ve sonra diğer ayak bileğinize geçin. Bu esnada karın kaslarınızı olabildiğince sıkın. Bu alıştırmaları 5’er saniye molalar vererek 10 dakika boyunca uygulayın.

Bel egzersizlerini gerçekleştirirken ihtiyaç duyacağınız tüm spor ekipmanlarına barcin.com’dan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version