in

Bikram Yoga Nedir, Nasıl Yapılır?

Yoga, yüzyıllardır beden ve zihin sağlığını dengelemek, esneklik kazanmak, iç huzuru bulmak için insanlar tarafından uygulanan değerli bir geleneğin parçasıdır. Bu antik disiplin, çeşitli formlarda uygulandığı için alt dallara ayrılır. Örneğin Bikram yoga, özel bir tür olarak dikkat çeker. Bikram yoganın özgünlüğü, belirli bir sıraya ve sıcak ortama dayanır. Bu özel yöntem de beden ile zihni güçlendirmeyi, esnetmeyi, dengelemeyi amaçlar. Çünkü yoganın genel amacı da bedenimizi iyileştirmenin, ruhumuzu beslemenin yanı sıra içsel dengemizi bulmamıza da yardımcı olmasıdır. Peki Bikram yoganın farkı nedir? Nasıl yapılır? Gelin Bikram yoganın benzersiz yapısını ve genel yoga pratiğinin faydalarını birlikte keşfedelim.

Bikram Yoga Nedir?

Bikram yoga, adını kurucusu Bikram Choudhury’den alan, belirli bir sıra ve sıcak ortamda yapılan özel bir yoga türüdür. Yoga pratiği, tipik olarak 26 farklı pozisyondan oluşan asanayı içerir, pozisyonlar ise her seans boyunca belirli bir sıraya göre tekrarlanır. Yoganın en dikkat çekici özelliği ise stüdyo içerisinde yaklaşık 40 derece sıcaklıkta, %40-50 oranında nem bulunan ortamda gerçekleştirilmesidir.

Sıcak, nemli ortamın amacı vücuttaki toksinlerin ter yoluyla atılmasını hızlandırmak, kasların daha derin bir şekilde esnemesini sağlamak, genel olarak esnekliği, dayanıklılığı artırmaktır. Bikram yoganın disiplinlerinden biri de odaklanma ve nefes kontrolüdür. Pratik sırasında katılımcılar dikkatlerini pozisyonlarda ve nefes alıp vermede tutarak zihin / beden arasında uyumu yakalamaya çalışır.

Yoga Bize Ne Öğretir?

Yoga, beden ve zihin arasındaki dengeyi bulmayı, içsel huzuru keşfetmeyi, hayata daha bilinçli şekilde yaklaşmayı öğretir. Pratik sırasında nefes kontrolü ve pozisyonlar aracılığıyla stresi azaltma, esneklik kazanma, zihinsel odaklanma becerileri geliştirilir. Ayrıca, yoga bize kendi sınırlarımızı kabul etmeyi, saygı duymayı, sabırlı olmayı, içsel gücümüzü keşfetmeyi öğretir. Disiplin olarak hayatın karmaşıklıklarıyla başa çıkma yeteneğimizi artırırken içsel denge ile huzurun temellerini oluşturur. Bikram yoga da bu temellere dayanır. Fiziksel – zihinsel faydalarıyla tanınırken aynı zamanda katılımcıların kendi sınırlarını keşfetmelerine yardımcı olabilir. Pratiği düzenli uygulayanlar, fiziksel değişikliklerin yanı sıra zihinlerindeki sakinliği, odaklanmayı da artırmaya başlar.

Yoga Gerçekten Faydalı mı?

Benzer şekilde spor antrenmanları veya egzersizler gibi yoga da düzenli yapıldığında faydalı olabilir. Yoganın faydaları ise şöyle sıralanabilir:

  • Düzenli egzersizler gibi vücudu güçlendirmeye, esnekliği artırmaya ve vücut sağlığını desteklemeye yardımcı olur.
  • Düzenli yoga pratiği özellikle zorlayıcı hareketleri sayesinde vücuttaki esnekliği artırmanızı, postürünüzü düzeltmenizi destekler.
  • Nefes teknikleri ile yoga stresi azaltmak için ide ideal olduğu söylenebilir. Çünkü mantralar ve dingin uygulanma şekli sayesinde zihinsel odaklanmayı geliştirir, duygusal dengeyi destekler.
  • Uzun vadede, genel yaşam kalitesini iyileştirir. Dolayısıyla yoga düzenli bir şekilde yapıldığında vücut / zihin açısından pek çok fayda sağlar.

Yoga Kasları Güçlendirir mi?

Yoga, özellikle Bikram yoga gibi dinamik formlarıyla kaslarınızı güçlendirebilir. Bikram yoga, belirli pozisyonları ve normalden daha sıcak ortamlarda yapılması nedeniyle kasların daha çabuk ısınmasını sağlar. Ardışık hareketler sayesinde ise kas kuvvetini artırabilirsiniz. Çünkü Bikram pratiğinin asanaları, vücudu dengelemek, desteklemek, güçlendirmek için tasarlanmıştır. Örneğin, plank pozisyonu karın kaslarını güçlendirirken Warrior pozisyonları bacak – kol kaslarını güçlendirir. Ayrıca, Bikram yoga sırasında kaslar, sıcak ve nemli ortamın etkisiyle daha derin şekilde esner, bu da kasların güçlenmesine, esnekliğin artmasına yardımcı olur.

Yoga Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Bikram yoga gibi yoğun / dinamik partikler, etkilerini hemen hissettirebilir. İlk seanslardan itibaren vücutta canlanma ve enerji artışı yaşanabilir. Ancak, yoga pratiğinin etkileri kişiden kişiye değişir, ayrıca düzenli yapılmasıyla doğru orantılıdır. Genellikle, haftada birkaç kez yapılan Bikram yoga seanslarıyla, birkaç hafta içinde esneklikte artış, kas kuvvetinde artış, zihinsel sakinlikte iyileşme gibi belirgin değişiklikler gözlemlenebilir. Uzun vadeli faydalar için ise düzenli olarak yapmaya devam etmek önemlidir. Siz de Bikram yoganın faydalarından yararlanarak daha sağlıklı bir yaşama adım atmak isterseniz Barcin.com sayesinde yoga pratiklerinizi eğlenceli ve keyifli hale getirecek ekipmanlara hemen sahip olabilirsiniz.

Bromelain Nedir? Sporcular için Bromelain: Kas Onarımı ve İltihap Azaltıcı Etki

Anneler Gününde Hediye Edilebilecek Spor Ayakkabılar