in

Bilardo Oyunu Nasıl Oynanır? Temel Kuralları ve İpuçları

Bilardo, iki oyuncu arasında oynanan, seyir zevki yüksek bir oyun olarak öne çıkar. Oyun bilardo masası üzerinde oynanır. İki çeşit masa türü vardır. Çuha bezi ile kaplanan bilardo masaları delikli ve deliksiz olmak üzere iki çeşittir. Oyuncular ellerinde tuttukları ıstekalar aracılığıyla masa üzerindeki topları hareket ettirir, bu sayede sayı kazanmaya çalışırlar. Oyuncular açısından ıstaka tutuşu çok önemli bir konudur. Isteka tutuşu iyi olmayan bir oyuncu kolayca hata yapabilir, topları yanlış şekilde hareket ettirerek rakibine faul yapabilir.

Bilardo, kuralları olan bir oyun olduğu gibi çeşitleri olan da bir spor dalıdır. Bilardo klasik bilardo ve Amerikan bilardosu olmak üzere ikiye ayrılır. Klasik bilardo ise kendi içinde üç top, dört top ya da üç bant kurallarına göre oynanan üç farklı dala ayrılır. Klasik bilardo kuralları arasında öne çıkan en önemli kural topları daha fazla bant kullanarak sektiren oyuncuların daha fazla sayı almasıdır.

Bilardoda Hangi Topa Vurulmaz?

Bilardo çok sayıda kuralı olan, özel bir oyundur. Bu kurallar arasında öne çıkanlardan biri de yanlış toplara vurmama kuralıdır. Eğer oyunculardan biri yanlış topa vurursa faul yapar ve oyun sırası karşı tarafa geçer. Bu nedenle bilardo fauller nedeniyle sıkça kesilebilen, duraklayan bir oyuna dönüşebilir. Bilardoda iki top türüne vurmamak gerekir. Bunlardan ilk rakibe ait olan toplardır. Amerikan bilardo kuralları arasında temel olan bu kural, oyunun gidişatını kolayca değiştirebilir.

Bilardo topları çizgili ve çizgisiz toplar olmak üzere ikiye ayrıldığı için, rakiplerden biri çizgisiz toplar ile oynarken diğeri çizgili toplar ile oynar. Eğer rakipler karşı tarafın topu ile oynar, karşı tarafın sayısına müdahale ederse hem faul yapmış olur hem de rakibinin fazladan sayı almasına neden olur.

Vurulmaması gereken bir diğer top ise siyah toptur. Siyah renkli top, oyuncuların hamlelerini tamamladıktan sonra, tek topa kaldıkları esnada vurmaları gereken son toptur. Bu nedenle siyah top dokunulmaz top olarak da bilinir. Eğer oyun esnasında siyah top ile farklı hamleler yapılırsa oyun bozulur, faul yapılmış sayılır.

Bilardonun Amacı Nedir?

Bilardo dünyada çok sevilen, en fazla oynanan salon sporlarından biridir. Bilardo sporu temel olarak oyuncuların bireysel becerilerini geliştirmelerini hedefleyen, düşünsel yanı yüksek ve zeka gerektiren bir spor dalıdır. Bilardo oynandıkça tecrübe kazanılan, oyuncuların bireysel yetenekleri kadar tecrübelerinin de ön plana çıktığı, farklı çeşitleri ve kuralları olan bir oyundur.

Bilardonun amacı, belirlenen süre içerisinde daha fazla skor elde ederek rakip oyuncuyu yenmektir. Klasik bilardoda süre daha önemlidir. Çünkü oyuncular masadaki bantlar aracılığıyla sayı kazanmaya çalışırlar ve bu oyun belirli bir süre içinde sona erer.

Amerikan bilardosunda ise oyun sadece bütün toplar deliğe düşürüldüğünde, yani rakiplerden biri karşı tarafa hamle şansı vermeden oyunu bitirdiğinde sonlanır.

En temel kural ise beyaz topun deliğe düşmesi halinde faul olması, oyunun karşı tarafa geçmesidir. Beyaz top girerse karşı taraf beyaz topu delikten çıkarır, istediği yere koyarak oyuna daha uygun bir pozisyonda başlar.

Bilardoda İlk Siyah Sonra Beyaz Girerse Ne Olur?

Bilardoda heyecanın doruğa çıktığı son top oyunu, yani siyah topun deliğe düşürülmesi hamlesi en zor oyunlardan biridir. Çünkü bu hamle ekstra beceri ve dikkat gerektiren bir hamle olarak, oyunculara fazlasıyla zorlamaktadır. Siyah topu deliğe düşürmek yetmez, aynı zamanda beyaz topun da arkasından herhangi bir deliğe düşmemesi gerekir. Bu nedenle bu oyun özellikle çalışılması gereken, farklı taktiklere açık bir pozisyondur.

Eğer siyahtan sonra beyaz girerse hem faul olur hem de sıra karşı tarafa geçer. Bu hamle bilardo sporunda herkesin bildiği, stratejik dönüm noktası olarak kabul edilen bir oyun hamlesidir. Bu nedenle 8 top bilardo kuralları arasında en çok bilinen kuraldır.

Bilardoda İlk Kim Başlar?

Bilardoda ilk kimin başlayacağı sorusu önemli bir sorudur. Çünkü bu konuda çok fazla kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Amerikan bilardosunda oyuna ilk kimin başlayacağına oyuncular kendi aralarında karar verirler. Bir oyuncu üçgen levhaya dizilen toplara beyaz topu kullanarak vurur. Deliğe hangi top daha fazla girerse, o top grubu oyuncunun sayılır. Bu sayede oyuncular çizgili ya da çizgisiz top gruplarından biri üzerine oynamaya başlarlar.

Klasik bilardoda ise oyuncular karşılıklı olarak beyaz top aracılığı ile daha fazla topu sektirmeye çalışırlar. Daha fazla top sektiren, sayı alan oyuncu oyuna ilk başlama hakkına da sahip olur.

Eğer siz de birbirinden özgün spor içeriklerine ve bilinmeyen sorularla ilgili cevaplara ulaşmak istiyorsanız, Barcin.com adresini ziyaret ederek çok sayıdaki faydalı içerikten yararlanabilirsiniz.

Chest Press ile Doğru Ağırlık ve Teknik Nasıl Seçilir?

Etkili Front Raise Teknikleri ile Evde Kolay Omuz Antrenmanı Yapın