in ,

Bira Milinde Çocuklarını Sollayan Büyükanne

Elvira Montes, birayı sevmiyordu bile, onun yerine İskoç Chivas Regal içkisini tercih ederdi fakat Salı gecesi Austin Texas’ta, 81 yaşında 3 torunu olan bu büyük anne, içki tercihlerini bir kenara bırakıp gold birayı açıp motoru çalıştırdı.

Montes, 2015 FloTrack Beer Mile Dünya Şampiyonası’nı tamamlayan en yaşlı sporcuydu. Her bir 400 metreyi tamamlamadan önce toplam 4 tane olmak üzere 350ml’lik biraları höpürdetti ve 20:24’te yarışı tamamladı.

Yarıştaki performansıyla ilgili olarak, “biraz daha hızlı olmalıydım” diyerek hayal kırıklığını dile getirdi. “İlk birayı çok hızlı içmeye çalıştım fakat başaramadım. İkincisi bir hayli hızlı bir şekilde mideye indi. Üçüncüsü daha bile iyiydi. Dördüncüsü ise şöyle böyleydi.”

Bu, Montes’in 2. Beer Mile (bira mili) yarışıydı. İlk yarışını geçen yıl koşmuştu. İçmeye dair yeteneğinin gelişme kaydettiğini söyleyen Montes, tecrübeli bir koşucu. Koşmaya 60 yaşında başlayan kadın, son 10 yıl içinde Boston Atletizm Derneği’nin 5K yarışlarını 5 defa tamamlamış ve bunların ikisinde yaş grubunda kazanan olmuş.

Kızı bahsedene kadar, bir bira mili yarışı hakkında hiçbir fikri yokmuş. Renee, açılış yarışına kayıt olmamı önerdi. “Anne, bütün yapman gereken 4 bira içip pistte 4 tur koşman” dedi. Montes, “bira içmeyi sevmiyor olsam da deneyeceğim” diye yanıtlamış.

Bu yıl Montes, 47 yaşındaki çömezini 50 saniye önünde bitirerek geride bırakmış. Damadı ise yarışı tamamlayamamış.

“Herhangi bir sırrım yok, sadece kızıma koşup bira içebileceğimi ispatlamak istedim” diyor.

Montes aynı zamanda Salı gecesi kişisel en iyi derecesini de elde etmiş.

Ertesi gün, yaşadığı yere dönmek üzere uçağını beklerken “Bitirdiğim için çok mutluydum. Harika hissediyorum.” şeklinde konuştu.

Gelecek yıl tekrar katılıp, 20 dakikanın altında bitirmeyi ümit ettiğini söyledi. Hazırlanmak için koşu bandında koşarken bira içmeyi planlıyor.

Tabi, bir mili tamamlarken midesinde 4 bira ile Montes, gelecek yarışını düşünmüyordu. Kızını restorana götürüp tavuk kanadı yiyip İskoç viskisi içmişler.

Maratondan Sonra Koşuya Geri Dönüş

Koşucular İçin Yılbaşı Hediyesi Önerileri