Menu
in

Birbirinden Şaşırtıcı Nike Teknolojilerine Adım Atın

Birbirinden Şaşırtıcı Nike Teknolojilerine Adım Atın

Nike giyim ürünlerini, spor ayakkabılarını ve aksesuarlarını tasarlarken sporcuların antrenmanlardan daha fazla verim almasını hedefliyor. Her antrenmanın farklı özelliklerde ekipmanlara ihtiyaç duyduğunu bilen marka, ürünlerini spor branşlarına özel olarak hazırlamakta. Nike spor ayakkabı modellerinde yastıklama için kullanılan teknolojiler ayak tabanında ve bilekler üzerinde oluşan baskıyı azaltır. Yastıklama teknolojilerine sahip ayakkabılar, antrenman sırasında ayaklarınızın daha az yorulmasını sağlar. Yumuşak duruşu sağlayan yastıklama teknolojisi spor yaralanmaları riskini minimum seviyeye indirir. Bununla birlikte modellerin birçoğunda bilek desteği yer alır. Bilek desteği hızlı dönüşleri ve ani duruşları içeren spor branşlarında bileğinizin sabit kalmasına yardımcı olur. Markanın teknolojileri bunlarla da sınırlı değil. Her model farklı kumaş teknolojileri içeriyor. Siz de Nike teknolojilerini inceleyerek ihtiyacınıza en uygun olan ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Nike Teknolojileri Nelerdir?

Nike ayakkabı modellerine her geçen yıl yeni teknolojiler ekliyor. Marka, tüm ayakkabılarında mutlaka yastıklama teknolojisi kullanıyor. Bu teknolojiyi spor branşlarına özel olarak ayakkabının farklı yerlerine yerleştirdiği desteklerle sağlıyor.

Örneğin, koşu ayakkabılarında ileri hareketi, voleybol ayakkabılarında ise ani dönüşleri destekleyen teknolojiler kullanıyor. Bu teknolojilerin başında Nike Air gelmekte. Nike Air grubunun bir parçası olan Max Air, tekrarlayan inişler sırasında maksimum darbe koruması sağlar. Bu durum da Nike koşu ayakkabısı modelleri için Max Air’i vazgeçilmez hale getirir. Ayrıca Max Air teknolojisine sahip ayakkabıların orta taban köpük malzemesi hafiftir. Hava yastıkları ise büyük hacimlidir. Nike Air ailesinin diğer bir üyesi Zoom’dur. Nike Zoom teknolojisinin diğer bir adı Tensile Air olarak geçer. Zoom teknolojisinin yastık desteği son derece incedir. Bu da çok yönlü hareketler sırasında kolaylık sağlar.

Nike spor ayakkabı modellerinin kullandığı en önemli teknolojilerden birisi Nike Free’dir. Nike Free, vücudunuzun doğal performansını göstermesine izin verir. Bu teknolojiyle tasarlanan ayakkabı modelleri maksimum esnekliktedir. Ayrıca Free teknolojisinin dış tabanı hem öne hem de arkaya doğru esnemeyi teşvik eden derin dilimler, ters esnek oluklar ve ince kanallara sahiptir.

Nike, esneklik sunan teknolojilerine Flyknit ile de devam ediyor. Nike Flyknit teknolojisi hafifliği ve esnekliği ön plana alan ve ayağın dış yüzeyini tamamen saran bir örgü teknolojisidir. Markanın bir diğer dış taban teknolojisi ise Lunarlon’dur. Nike Lunarlon köpük, standart spor ayakkabılarında kullanılan Phylon köpükten % 30 daha hafiftir. Darbe kuvvetinin ayak tabanına eşit şekilde dağılmasını sağlar.  Benzer özellikteki diğer bir teknoloji de Nike React köpük teknolojisidir. Nike React köpük taban ayak tabanına ulaşan basıncı maksimum seviyede azaltır.

Nike Teknolojileri İle Üretilen Ürünler Nelerdir?

Nike spor ayakkabı modellerinin tamamı modele özel teknolojilerle donatılır. Max Air tabanının tüm özellikleri bir koşu ayakkabısı olan Nike Air Max modellerinde toplanmıştır. Air Max, koşu sırasında ayağınızı tamamen kavrar. Geniş hava tabanı ani duruşlarınızdaki basıncın yumuşak hale gelmesini sağlar. Hava tabanının yumuşaklığı sayesinde zemin üzerindeki sertliği hissetmezsiniz. Bu durum da ayaklarınızın daha az yorulmasına ve antrenmanlarınızın daha konforlu geçmesine katkı sağlar. Zoom teknolojisinin kullanıldığı Nike spor ayakkabı modelleri arasında ise Nike Pegasus serisi ön plana çıkar. Zoom teknolojisi sayesinde Pegasus serisini hem koşu hem de günlük yürüyüşler sırasında kullanabilirsiniz. Son derece hafif olan bu ayakkabılar ayaklarınızı gün boyu rahat hissettirir. Köpük taban kullanımını tercih ederseniz Nike React modellerine de göz atabilirsiniz. Nike React da aslında koşu ayakkabısıdır. Ancak hafifliği ve esnekliği sebebiyle günlük yürüyüşler için idealdir. Pegasus ve React, Nike kadın spor ayakkabı modellerinde en sık tercih edilen serilerdir. Nike erkek spor ayakkabı modellerinde ise futbola özel olan Nike Mercurial serisi ön plana çıkar.

Nike Teknolojilerinin Faydaları Nelerdir?

  • Nike ayakkabı teknolojileri konforunuz düşünülerek tasarlanır. Ultra hafiflik sunan Zoom ve Flyknit gibi teknolojiler sadece konforunuza değil, yarışlarda rakiplerinizin önüne geçmenize de katkı sağlar.
  • Üst düzey teknolojilere sahip Nike spor ayakkabı modelleri, kumaş ve yastıklama teknolojileri sayesinde ayağınızı kavrar. Bu sayede kaslarınızı destekler ve egzersizleriniz sırasında vücudunuzdaki dengeyi korumanızı kolaylaştırır.
  • Tüm modellerin dış taban yapısı üst düzey zemin tutuşu sağlar. Bu da antrenmanlarınız sırasında kaymanızı engeller.
  • Nike ayakkabı modellerinin tasarımında hava alabilen kumaşlar kullanılır. Bu durum da ayak sağlığınızı korumaya destek verir.
  • Esnek Nike spor ayakkabıları hareketlerinizi kısıtlamaz. Aksine destekleyici teknolojileriyle antrenmanlarınız sırasında özgürce hareket etmenize yardımcı olur.

Nike spor ayakkabı fiyatları, serisine ve tasarımda kullanılan teknolojilere göre farklılık gösteriyor. Yüzlerce seçenek arasından Barcin.com’da hem ihtiyacınıza hem de bütçenize uygun olan modeli rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version