in

Bocce Nedir? Nasıl Oynanır?

Bocce Nedir? Nasıl Oynanır?

Bocce, Fransa’da Jeu de Boules olarak tanınır ve petanque, lawn bowls, boule lyonnaise ve crown green bowling gibi farklı isimlere sahiptir. Bocce, bazı bölgelerde çim bowlingi olarak da anılır. Çünkü çim başta olmak üzere düz olması şartıyla hemen her zeminde oynanabilir. Bocce oyununu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise genç-yaşlı herkesin oynayabilmesidir. Oyun oldukça basittir ve belirli özellikler ya da kondisyon gerektirmez. Ayrıca malzemeleri de oldukça uygun olduğundan her yerde oynanabilir. Hemen her ülkede bocce kulübü vardır, ancak en popüler olduğu yer Fransa’dır. Bocce’de oyuncular metal topları tahta topa olabildiğince yaklaştırmaya çalışır. Ancak atış şekli için genel bir kural yoktur. Böylece herkes kendi tekniğini geliştirerek başarılı olabilir. Oynanan arazi türüne göre iyi bir ekipman oynama şeklinizi de etkileyebilir. Bu nedenle rahat hareket etmek için erkek, kadın spor ayakkabı modelleri arasından esnek tabanlı ürünlere göz atabilirsiniz.

Gelin bocce nedir nasıl oynanır? Kuralları nelerdir? Ne tür ekipman gerekir birlikte inceleyelim.

Bocce Nedir?

Bocce, bowlinge benzeyen, eğlenceli bir şekilde hareket edebileceğiniz, herkes tarafından erişilebilir ve en önemlisi oynarken sohbet edip sosyalleşebileceğiniz bir oyundur. Metal bir top (bocce) ilk atılan küçük topa (cochonnet, jack) mümkün olduğu kadar yakın bir hassasiyetle yerleştirilmeye çalışılır. Bocce, aynı zamanda beceri (teknik), taktik, konsantrasyon ve takım ruhunun merkezde olduğu, zorlu ve rekabetçi bir sporu temsil eder. Ancak aynı zamanda rekreasyon düzeyinde rahatlatıcı bir spordur. Arazi, oyuncu sayısı, oyuncu başına düşen top sayısı gibi her oyunun başında kaydetmeniz ve ilerleyen süreçte takip etmeniz gereken detaylar vardır. Ancak oyunun amacı basittir: bilyeleri (topları) mümkün olduğu kadar jacke (küçük top) yakın atmak.

Bocce Nasıl Ortaya Çıktı?

Bocce oyunu 1907 yılı civarında, Marsilya yakınlarındaki La Ciotat’ta ortaya çıkmıştır. Jeu de boules ya da Jeu provençal ismiyle anılan oldukça eski versiyonu ise Yunanlılar için güç oyunu olarak oynanmış, Romalılar tarafından geliştirilerek beceri oyununa dönüştürülmüştür. Ancak, bocce daha güncel halidir. Çünkü oyun kurucusu Jules Lenoir romatizması nedeniyle kuralları biraz değiştirmeye karar vererek farklı bir oyun şekli geliştirmiştir. Oyuncu, fırlatma sırasında tek bir yerde kalmalıdır, kısmen bu nedenle bocce, yaşlı bir adamın sporu olarak ün kazanmıştır. Bu nedenle “Bocce oyunu nasıl oynanır?” sorusu farklı şekillerde yanıtlanabilse de günümüzde kuralları belli, kulüpleri olan bir spordur.

Oyun tanıtımdan kısa bir süre sonra ise Ernest Pitiot ilk turnuvayı düzenlemiş ve 1945’e kadar Fransız Bocce Federasyonu tarafından organize edilmiştir. En önemli bocce kulübü, 1945’te yaklaşık 130.000 kayıtlı uygulayıcıya sahip olan Boule Lyonnaise olmuştur. Ancak ilerleyen dönemlerde daha çok kişi tarafından duyulduğu için günümüzde yaklaşık 450.000’den fazla üyesi vardır. Dünya çapında ise yarışma lisansına sahip 600.000’den fazla oyuncu vardır.

Bocce Oyun Kuralları

Bocce hem resmi hem de eğlence amaçlı oynanabilen bir oyundur. Bu nedenle resmi bocce kuralları belli olsa da eğlence amaçlı esnetilebilir. Bocce oyun kuralları ise şöyle sıralanabilir:

  • Resmi olarak çakıl veya ince çakıl yüzeyli özel (kapalı) bir bocce kortu üzerinde oynanır. Yakında böyle bir alan yoksa köy meydanı, şehir parkı, kamp otoparkı, kumsal ve hatta ormanda bile oynayabilirsiniz.
  • Oynamak için yeterli alan önemlidir. Toplar uzak yerlere yuvarlandığı için iyi bir görüş elde etmek maksadıyla arazide kolayca hareket edebilmeniz gerekir. Bunun için arazi kadar ayakkabınız da önemlidir. Koşu ya da fitness erkek spor ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz.
  • Arazi 4 metre genişliğinde, 15 metre uzunluğundadır ve ahşap kirişlerle sınırlandırılır. Resmi olarak işaretlenmiş bir alanda değilseniz saha dışına çıkan herhangi bir topun oyunda sayılmaması için oynadığınız alanı işaretlemeniz gerekir.
  • Başlayan takım yere 35 ila 50 cm çapında bir daire çizer, böylece her oyuncu toplarını aynı başlangıç ​​noktasından atar.
  • Hedef top (jack) ise çemberden 6 ila 10 metre arasında, herhangi bir engelden en az 1 metre uzağa fırlatılmalıdır.
  • “Bocce kaç kişiyle oynanır?” sorusunun 3 farklı yanıtı vardır. Resmi olarak 1’e karşı 1 (baş başa) 3 bilye ile oynanırken 2 kişilik bir takımda (ikili) 3 bilye, 3 oyuncuyla (üçlü) 2 bilye ile oynanır. Tabii ki her zaman daha fazla kişiyle oynayabilirsiniz.
  • Takımlar oluşturulur ve toplar dağıtılır. Başlangıç için resmi maçlarda önceden yazı tura atılır ya da her takım ilk topu atar. Jack’e en yakın olan takım oyuna başlar.
  • “Bocce nasıl oynanır?” sorusu ise şöyle yanıtlanabilir, “Rakibin jack’e en yakın topundan daha yakın atılan her top 1 puan sayılır. Sadece kazanan takım puan alır.”

Herkesin oynayabileceği bocceyi plajda, bahçede, parkta arkdaşlarınızla hafta sonu eğlencelerine dönüştürebilir, kamp alanlarında eğlenceli vakit geçirmek için oynayabilirsiniz. Oyunu daha keyifli hale getirmek için iyi ekipman seçiminde ise Barçın.com’a göz atabilir, suluk modellerinden esnek taytlara, tişörtlerden koşu ayakkabılarına kadar hemen her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

Adidas Çantalar İçin Kombin Önerileri

Adidas Çantalar İçin Kombin Önerileri

Avrupa Futbolunun En Ünlü Takımları

Avrupa Futbolunun En Ünlü Takımları