in

Bodrum Global Run Dünyayı Buluşturuyor

Bodrum Global Run adı altında düzenlenen etkinlik Bodrum’da düzenlenen ve her yıl bir yenisi yapılarak düzenli şekilde yapılmaya devam edilen koşu yarışıdır. Profesyonel olarak üçüncüsü 2016 yılında yani bu yıl düzenlenmiş olan organizasyonun yöneticisi Global Liman İşletmeleri’dir. Türkiye’nin son yıllarda yükselen değeri olarak görülen ve turizme katkılarıyla adından söz ettiren işletme dünya çapında faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye’de dünyanın en prestijli kruvaziyer işletmeciliğini yapması, bu alandaki gelişmeleriyle yurt içinde 3, yurt dışında ise 6 limanda yolcu ve ticari turizmi tetiklemesi dikkat çekmektedir.

Bunu her zaman turistik bir değerle bütünleştirerek spor ile özdeşleştirip halka yaymayı planlayan bir vizyon edinmiştir. Bu yüzden de Türkiye’de Bodrum’da ilk olarak 2014 yılında başlanılan Bodrum Globan Run etkinliği halen sürdürülmektedir. 2016 yılının Nisan ayında koşulan parkurda gerek profesyonel gerekse halk arasından amatör birçok koşucu parkura ayak bastı. Renkli görüntülerin yer aldığı organizasyonda yine sürpriz ödüller dağıtılarak ülke turizminin reklamı en iyi şekilde gerçekleştirildi. Yurtdışında da Karadağ’da düzenlenmekte olan Global Adria International Half Marathon etkinliğiyle eş yürütülmektedir.

Her geçen yıl katılımın daha da yükseldiği organizasyonda 2016 yılında toplam parkur mesafesi 10K olarak hesaplanmıştır. Toplam uzunluğu 5K olan parkurun gidildikten sonra tekrar dönülerek başlangıç noktasına ulaşılması sonucunda yarış tamamlanmaktadır. Bu yüzden başlangıç ve bitiş noktası Bodrum Cruise Port olarak tanımlanabilir. Katılım için başvuru yapmak zorunlu olduğu için profesyonel olsanız da, amatör olarak katılım gösterseniz de önceden katılım ücretinizle beraber başvurunuzu tamamlanmanız gerekmektedir.

Katılım ücreti bireysel başvurularda 25 TL ile başlayarak yarış takviminin yaklaşmasıyla 60 TL’ye kadar çıkmaktadır. Dolayısıyla erken rezervasyon fırsatından yararlanmanız muhtemeldir. Organizasyon kapsamında sporculara sunulan hizmetlerden birisi de anlaşma sağlanmış Bodrum otellerinde avantajlı fiyatlara konaklamaktır. Organizasyon bu yönden şehir ekonomisini de canlandırarak Bodrum halkının misafirperverliğiyle daha ilgi çekici bir hal alabiliyor.

Bodrum Global Run 3 geçtiğimiz günlerde 17 Nisan 2016 itibariyle koşuldu. Genel klasman, erkekler ve kadınlarda yaşa göre kategoriler olmak üzere birçok sıralama şekliyle kazananlara ödülleri takdim edildi. Buna göre ödüller arasında şu sürpriz hediyeler yer aldı.

 • iPad Mini 3
 • Garmin Sporcu Ürünleri
 • JBL Kulak İçi Kulaklık
 • iPod Shuffle
 • Eastpak Çantalar

Bu ödülleri sürpriz bir biçimde her sene dağıtan ve klasmanlarda derece elde eden ilk 5 sporcuya sunan Bodrum Global Run etkinliği önümüzdeki sene dördüncüsü yapılarak gelenekselleştirilecek. Koşu parkuruna katılımlarda mevcut klasmanlar ise şu şekilde sıralanıyor.

Genel Klasman

 • Erkekler Klasmanı
 • Kadınlar Klasmanı

Yaş Kategorileri

 • 18-30 Yaş Arası Kadınlar ve Erkekler Klasmanı
 • 31-40 Yaş Arası Kadınlar ve Erkekler Klasmanı
 • 41-50 Yaş Arası Kadınlar ve Erkekler Klasmanı
 • 51-60 Yaş Arası Kadınlar ve Erkekler Klasmanı
 • 61 Yaş ve Üzeri Kadınlar ve Erkekler Klasmanı

Bodrum Global Run 2016 etkinliği sonuçları arasında ciddi başarılar dikkat çekerken profesyonel koşucuların yaptığı dereceler şu şekilde yer aldı.

 • 18-30 yaş arası erkeklerde 32 dakika 51 saniyeyle birinciliği Taner Kırış elde etti. Kadınlarda ise Derya Kaya 39 dakika 12 saniyelik bir derece yaptı.
 • 31-40 yaş arası erkeklerde 35 dakika 21 saniye ile liderlik Barış Bülbül tarafından kazanıldı. Kadınlarda bu süre 44 dakika 1 saniyeyle Yeliz Ay Yıldız tarafından elde edildi.
 • 41-50 yaş klasmanında erkeklerde Oktay Fırat 38 dakika 38 saniyeyle birinci oldu. Kadınlarda Fisun Deveci 46 dakika 1 saniyelik zamanla lider oldu.
 • 51-60 yaş aralığında Aydın Çeken 37 dakika 14 saniyelik zamanla birinciliği göğüsledi. Kadın klasmanında Handan Eser tarafından yapılan 48 dakika 29 saniyelik zaman birinci olmasını sağladı.
 • 61 yaş ve üzeri koşucularda 41 dakika 46 saniyelik zamanla Ali Çetin birinci oldu. Kadın klasmanı için bu süre Eileen Aydınlar tarafından 47 dakika 31 saniyeyle kaydedildi.

Koşuya hazır mısın? Spor ayakkabıdan şorta kadar her aradığın bu adreste>

Tenisin Dahi Çocuğu: Rafael Nadal

Spor Ayakkabıları Kişiselleştirmenin Kendin Yap Yolları