Menu
in ,

Boston Maratonu’ndaki Ayakkabılar

Geçtiğimiz ay Boston Maratonu koşulduğunda verimli bir analiz de yarış esnasında yapılmış ve bu tür etkinliklerin sayısal veri oluşturmada en iyi ortam olduğunu söylemeliyim. Bu meşhur yarışın 18.km’sine konuşlandırılmış bir kamera yardımıyla oradan geçen 15.718 koşucunun görüntüsü kaydedilmiş. Bu da yarışa katılan toplam kişi sayısının %59’una tekabül ediyor. 15.718 kişinin %59’u erkek iken %41’i kadın koşucudan oluşuyor ve yine toplam katılımcı oranı erkeklerde %54, kadınlarda ise %45 civarında.

Kaydın asıl amacı ise atletlerin bu büyük yarışta tercih ettikleri koşu ayakkabısı markalarıydı, bunun için çekilen görüntü 0.125’i hızında 60 saat boyunca seyredilmiş. Bakalım hangi sonuçlar çıkmış?

Piyasadaki tüm markalar içinde Asics %25.12 oranıyla 1.sıradaydı, onun ardından 19.04 yüzdesiyle Brooks yer alıyordu ve 11.38 yüzdeyle Saucony 3. Sıradaydı. Diğer markaların hiçbiri %10’un üzerinde bir oranı yakalayamadı.

Kayıtların hepsinde 24 değişik koşu ayakkabı markası görülüyordu. Gerçi Asics, Brooks, Saucony, Adidas, Nike, Mizuno, New Balance, Hoka One One, Newton ve On gibi sadece 10 tanesi pazar payının sadece %1’inden fazlasını yakalamıştı.

%1’den daha az paya sahip olan diğer markalar Altra, Skechers, UnderArmour, Pearl Izumi, Vibram, Reebok, Zoot, K-Swiss, Merrell, Inov-8, Puma, Salming, Salomon ve Spira idi.

Aynı zamanda ilk 15.718 koşucudan hiçbiri çıplak ayak koşucusu değildi ve sadece 1 tanesi sandalet giyiyordu.

Yorum Yazın

Exit mobile version