Menu
in

Bunları Azaltın: Çabuk Kilo Aldıran Yiyecekler

Formunu korumak isteyen kişiler için gün içinde tüketilen besinlerin kalori içeriği oldukça önemlidir. Bazı besinler çok fazla tüketilse de kilo aldırmazken bazı besinlerin çok küçük miktarlarının bile kalori içeriğinin çok yüksek olması sebebiyle hızlı bir şekilde kilo artışına sebep olabilir. Çabuk kilo aldıran yiyecekler olarak tabir edilen bu besinlerin, formunu korumak isteyen kişiler veya zayıflama diyeti uygulayanlar tarafından  tüketilmemesi gerekir. İşte hızlı bir şekilde kilo aldırması nedeniyle uzak durmanız gereken bazı besinleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Mayonez

Patates, makarna, pizza gibi pek çok besinin yanında, bazen tostların ve sandviçlerin içerisinde birçok insanın severek tükettiği mayonez, kalori içeriği oldukça yüksek olan ve sık tüketilmesi sonucunda hızlı bir şekilde kilo aldırabilecek bir besindir. Örnek vermek gerekirse 100 gram ketçabın vücuda sağladığı kalori miktarı 111 kalori iken aynı miktarda mayonez tam 679 kalori içerir. Bunun sebebi mayonezin %75’inin yağdan oluşmasıdır. Bu denli yüksek yağ içeriği olan bir besini tüketmek yerine yoğurt ile baharat karışımlarını karıştırarak, evde hazırlayacağınız soslarla günlük enerji alımınızı azaltabilirsiniz.

2. Tahin

Türk toplumunda genellikle pekmez ile birlikte kahvaltılarda sevilerek tüketilen tahin, susamın ezilmesi ve birtakım işlemlere tabi tutulması sonucunda elde edilir. Akıcı ve yağ gibi bir kıvama sahip olan tahinin büyük bir kısmı susam yağından oluşur. 100 gramında 594 kalori bulunan, oldukça yüksek enerjili bir besin olup yaklaşık olarak %55’i yağdan oluşur. Her ne kadar lezzetli olsa da çabuk kilo aldırması nedeniyle formunu korumak isteyen kişiler tarafından tüketilmesi sakıncalı olan bir gıdadır.

3. Kuru Yemişler

Fındık, fıstık, ceviz, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlar olarak da adlandırılan kuruyemişler, adından da anlaşılacağı üzere yüksek yağ içeriğine sahiptir. Bunun yanı sıra protein içeriğinin de yüksek olması, birtakım önemli vitamin ve minerallerden zengin olması nedeniyle küçük miktarlarda tüketilmesinin yararlı olduğu bilinmektedir. Cevizin 2 adetinde, fındık veya bademin ise 5 adetinde yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı yağ bulunur. Bu miktarlardan fazla tüketilen kuru yemişler hızlı bir şekilde kilo alımına sebep olacağından dikkatli tüketilmelidir.

4. Kuru Meyveler

İncir, üzüm, kayısı ve daha pek çok meyve taze olarak tüketilmesinin yanı sıra mevsimi dışında da tüketilebilmesi için kurutulur. Bu şekilde üretilen kuru meyveler su içeriğinin büyük ölçüde kaybolması nedeniyle normal boyutlarından çok daha küçüktür. Fakat 1 adet taze incir ve onun 3’te birinden daha küçük olan kuru incirin aslında aynı kalori içeriğine sahip olduğunu bilmelisiniz. Taze olarak tüketilen meyvenin 1 tanesi yeterli gelirken kuru meyvenin tüketiminde genellikle çok fazla meyve tüketilmiş olur. Bu nedenle kilo aldırma riski çok yüksektir. Bu nedenle formunuza dikkat ediyorsanız kuru meyve tüketiminde çok dikkatli olmanızı öneriyoruz.

5. Çikolata

Her ne kadar kakao bitkisinin vücuda saymakla bitmeyen yararlarının olduğu bilinse de piyasada bulunan sütlü çikolatalarda kakao oranı çok düşük, doymuş yağ ve şeker oranı ise çok yüksektir. Çabuk kilo aldıran yiyeceklerden olan çikolatanın tüketiminde oldukça dikkatli olunmalıdır. Çikolatadan vazgeçmeyen ancak formunu da korumak isteyen kişiler her gün olmamak koşulu ile haftanın birkaç günü 1-2 parça kakao oranı yüksek bitter çikolataları tercih edebilirler.

6. Kaymak ve Krema

Kaymak ve krema; kahvaltılarda bal ve reçeller ile birlikte, ayrıca tatlıların yanında sevilerek tüketilen oldukça lezzetli besinlerdir. Fakat süt yağından elde edilen bu besinlerin kalori içerikleri oldukça yüksektir. 100 gram kaymak 585 kalori, 100 gram krema ise vücuda 335 kalori enerji sağlar. Bu nedenle çabuk kilo aldıran besinler listesinde yer alan kaymak ve krema, diyet yapanlar ve beslenmesine dikkat eden kişilerin tüketmemesi gereken besinler arasında yer alır.

Eğer siz de sağlıklı beslenmeye özen gösteriyor ve formunuza dikkat ediyorsanız yukarıda sıralanan çabuk kilo aldıran yiyecekler olarak bilinen besinlerden uzak durmalı veya diyetisyen yönlendirmesi ile kontrollü olarak tüketmelisiniz.

Bunun yanı sıra sağlıklı beslenme rutininize ek olarak düzenli olarak yapacağınız egzersizler ile kilo alımının tamamen önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı yaşam için yapacağınız tüm spor aktivitelerinde ihtiyaç duyduğunuz giyim ürünleri, ayakkabılar ve spor malzemeleri için Barcin.com web sitesini inceleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version